Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dolce
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
radian
Suna interesant oferta Romtelecom: http://www.dolce.ro/ro/index.html.

Si-a instalat careva?
telit
Inca nu te-ai saturat de romtelecom?
Astia ar trebui sa ajunga la faliment, cind ne ardea buza faceau ce vroiau cu noi acum ca au ajuns ei la ananghie au scazut din preturi si fac oferte pe care le-au luat alte firme inainte.
C a t a l i n
Degeaba se numeste dolce, daca e romtelefon in spate, pt mine e clar...
DragosP
QUOTE(radian @ 3 Dec 2006, 18:55)
Si-a instalat careva?

În general pare bună o soluție de genul ăsta, problema este cu recepția pe mai multe tv-uri simultan. Am văzut că ăștia dau moka în anumite condiții al doilea receptor...
kaspersky
Daca pt tine 75 EUR e moka...
Sony
La el banii sunt maculatura. 04.gif
RainHawk
Sa nu se supere romtelecom pe mine dar nici daca ar fi singuri pe piata si tot nu mi-as face abonament la ei. mad.gif
Kunt
Am renuntat de mult la telefonul de la romtelecom si n-as mai apela la serviciile lor pentru nimic in lume...


DragosP
Bei, mă lăsați?
QUOTE
Pe langa avantajele televiziunii digitale, cu Dolce te poti bucura si de urmatoarele avantaje specifice:

    * primesti cea mai buna selectie de programe in pachetul de baza, Variety

    * in cazul in care ai nevoie de al doilea receiver, abonamentul pentru acesta este GRATUIT - Dolce e singura televiziune digitala care iti ofera posibilitatea sa vizionezi canale diferite pe doua televizoare cu acelasi abonament

    * iti oferim GRATUIT pachetul tematic Explorer

Si mai mult, daca esti abonat la serviciile de voce Romtelecom:

    * primesti GRATUIT primul receiver si kitul de instalare

    * iti instalam echipamentele si iti activam serviciul GRATUIT daca semnezi un contract pe 2 ani


Așa că mai studiați saitul respectiv. rolleyes.gif
De fapt, nu era al doilea, era primul; pentru al doilea era abonamentul. Vă legați de toate amănuntele! 04.gif
CristiRzR
M-am saturat de facturi de 1,5mil la Romtelecom voce...asa ca am bagat RDS, impreuna cu fibra...si vine 60lei cu tot cu net...

Ceea ce e la Romtelecom e clar ripoff, cum e si cu ClickNet...sa fim seriosi...noroc ca ai mai aparut si altii pe piata!!! mad.gif
radian
Am putea face un topic separat unde sa injuram Romtelecomul, dar in acest topic propuneam o discutie despre oferta "Dolce". Discutiile despre facturile la serviciile telefonice oferite de Romtelecom sunt un pic off topic...
ovidiums
cum adica singura televiziune unde poti vedea doua programe diferite cu doua televizoare?
kaspersky
Se refera la DTH. La Digi TV, Focus Sat, MaxTV, boom ai un receiver pt. care platesti abonamentul. Receiverul asta il poti conecta la unul sau mai multe TV dar vezi acelasi program pe toate TV. La Dolce daca vrei, iti mai da un receiver pt. care nu platesti abonament. Deci in acelasi moment poti sa vezi 2 programe la televizoarele tale
anamana
Imi pare mie, sau defapt nici nu e vorba de televiziune prin satelit, ci de o campanie de reabonare la Romtelecom wink.gif
kaspersky
Intr-un document de-al romtelefon zicea cam asa:

QUOTE
DE CE LANSĂM DOLCE?

Să reducem deconectările de LTP.
Să aducem înapoi clienții care s-au deconectat.
Up-sell – să vindem tuturor clienților produsul 3P (LTP, ADSL, DOLCE).

anamana
Mda .. pardon.
Doar acum am citit si eu.
clr
Pentru cine are un singur televizor cred ca este mai avantajos decat oferta generala de cablu. Am un coleg care a zis ca - si ia asa ceva pentru ca abonamentul este la jumatate fata de cat plateste el (asta in Focsani).

In momentul cand ai mai mult de un televizor cred ca lucrurile devin mai complicate (chiar daca ai sistem de rate pentru al doilea receiver, totusi platesti).

Ceea ce nu-mi place mie este ideea de antena. Inchipuiti -va o scara in care toti locatarii si-au pus antene smile.gif Alta era discutia daca primeai pe aceeasi linie pe care ai telefonie si internet spre exemplu. Am inteles ca de anul viitor e posibil sa apara si asa ceva.
DragosP
QUOTE(clr @ 4 Dec 2006, 09:03)
Ceea ce nu-mi place mie este ideea de antena. Inchipuiti -va o scara in care toti locatarii si-au pus antene smile.gif

Da, da' dacă stai la casă... wink.gif
Sony
QUOTE(clr @ 4 Dec 2006, 09:03)
Ceea ce nu-mi place mie este ideea de antena. Inchipuiti -va o scara in care toti locatarii si-au pus antene smile.gif
*


Toti locatarii pot folosi o singura antena un picut mai mare. wink.gif
DRE
QUOTE(kaspersky @ 4 Dec 2006, 02:05)
Se refera la DTH. La Digi TV, Focus Sat, MaxTV, boom ai un receiver pt. care platesti abonamentul. Receiverul asta il poti conecta la unul sau mai multe TV dar vezi acelasi program pe toate TV. La Dolce daca vrei, iti mai da un receiver pt. care nu platesti abonament. Deci in acelasi moment poti sa vezi 2 programe la televizoarele tale
*



Informatia asta e cam veche... De vreo doua sau trei luni au aparut receivere care comunica intre ele, unul este master, si are cartela in el, iar celelalte sunt slave (cam ca la hard-diskuri). Pe fiecare receiver poti vedea programe diferite in acelasi timp, cu un singur abonament. Singura limitare este nr. de receivere, care nu poate depasi 4 (daca se conecteaza mai mult de 4 receivere se blocheaza).
Asa am eu acasa (am MaxTV). Platesc un singur abonament, am o singura cartela, dar am 4 receivere si vad programe diferite in acelasi timp.
AMW
eu ii astept saptamana asta pe cei de dolce sa imi instaleze antena, reciverele etc.

abia astept sa vad ce e de capul lor....
Kunt
Sa ne zici si noua cum sta treaba. Eu unul sunt curios.

kaspersky
QUOTE(DRE @ 4 Dec 2006, 10:16)
De vreo doua sau trei luni au aparut receivere care comunica intre ele, unul este master, si are cartela in el, iar celelalte sunt slave (cam ca la hard-diskuri). Pe fiecare receiver poti vedea programe diferite in acelasi timp, cu un singur abonament. Singura limitare este nr. de receivere, care nu poate depasi 4 (daca se conecteaza mai mult de 4 receivere se blocheaza).
Asa am eu acasa (am MaxTV). Platesc un singur abonament, am o singura cartela, dar am 4 receivere si vad programe diferite in acelasi timp.
*


O singura intrebare: receiverele respective le-ai primit de la operatorul DTH? icon_mrgreen.gif
DRE
De la dealerul Max TV biggrin.gif
ache2
deci: cu Max pot vedea simultan mai multe programe fara sa platesc mai multe abonamente ? adica pot sa vad la 2 televizoare 2 programe diferite, in acelasi timp intrebare.gif
ca daca da, le zic alora de la dolce sa nu mai vina in "circa 2 saptamini" !
Kunt
Era prea frumos sa aiba astia de la romtelecom un serviciu bun...


St
Problema e instalarea, care costa 200E pentru 2 televizoare. Banii astia ii amortizez in ceva ani buni..
ache2
problema cu instalarea e a cui ?
ca la dolce totul e gratuit daca faci abonament pe 2 ani + 6 luni abonament gratuit ...
DRE
QUOTE(ache2 @ 5 Dec 2006, 16:53)
deci: cu Max pot vedea simultan mai multe programe fara sa platesc mai multe abonamente ? adica pot sa vad la 2 televizoare 2 programe diferite, in acelasi timp intrebare.gif
ca daca da, le zic alora de la dolce sa nu mai vina in "circa 2 saptamini" !
*



Da. wink.gif
Si spun asta din experienta proprie, nu din reclame.
tribunul
Ei nici chiar asa totul gratis daca te abonezi pe 2 ani...ca daca ai 2 televizoare si mai tot romanul are 2 bucati, te mai costa inca vreo 75 euro, cel de-al doilea receiver.

Faza nasoala este ca ori iti gauresti termopanul ori peretele, ca trebuie sa-ti puna ligheanul si cand bagi firul in casa trbuie sa dai o gaura.

Pachetul minim de programe la dolce costa 5 euro, deci 21 ron.
La RDS, digi TV cablu, pachetul minim costa 21.4 ron.

La dolce, toate programele costa 51 ron.
La rds costa 46 ron.

Este o "inginerie" a romtelecomului sa-si recupereze sau pastreze abonatii de telefonie fixa, ca cica anul asta parca au pierdut vreo 500.000 de abonati si nr. este in crestere.
Se pare ca s-a desteptat si romanul si a inceput sa gandeasca.

Toate informatiile le-am luat de pe site-urile lor.
St
QUOTE(ache2 @ 5 Dec 2006, 14:57)
problema cu instalarea e a cui ?
ca la dolce totul e gratuit daca faci abonament pe 2 ani + 6 luni abonament gratuit ...
*




Eu am facut o simulare la ei pe site si daca fac abonament pe 2 ani pentru 2 TV-uri costa instalarea 195E
radian
QUOTE(tribunul @ 5 Dec 2006, 16:22)
Pachetul minim de programe la dolce costa 5 euro, deci 21 ron.
La RDS, digi TV cablu, pachetul minim costa 21.4 ron.

La dolce, toate programele costa 51 ron.
La rds costa 46 ron.

*




Cu mentiunea ca ai luat in calcul tarifele pentru cei care nu sumt abonati Romtelecom. Pentru abonati costa 16 RON pachetul minimal si 46 RON pachetul complet.
ache2
QUOTE(St @ 5 Dec 2006, 18:25)
Eu am facut o simulare la ei pe site si daca fac abonament pe 2 ani pentru 2 TV-uri costa instalarea 195E
*


pai la ei pe sait zic ca instalarea e gratuita si activarea gratuita la abonamentul pt 2 ani blink.gif

cit priveste pachetul complet de programe, si asa nu prea am timp de teveu' asa ca nu prea ma intereseaza !
clr
http://www.dolce.ro/ro/ce_este_dolce/echipamente.html

Instalarea este gratuita daca faci contract pe minim un an.
Activarea este gratuita daca faci contract pe doi ani, 35 Euro daca faci contract pe un an.

Daca vrei al doilea receiver, 75 Euro (pe care ii poti plati in 12 rate parca).

Abonament minim 3.9 Euro pentru cine e abonat Romtelecom. Plus ca daca te abonezi acum primesti gratuit si pachetul Explorer (care altminteri e 1.4 Euro suplimentar).

Eu tot nu sunt impacat insa cu limitarea numarului de televizoare. La momentul actual pot fi maxim doua.
Plus ca inca sper ca vor da la un moment dat pe aceeasi linie pe care dau telefonie si internet. Abia daca se va ajunge acolo voi fi dispus sa iau in calcul oferta lor. Ideea de antenta pur si simplu nu - mi surade.
tribunul
QUOTE(radian @ 5 Dec 2006, 18:48)
Cu mentiunea ca ai luat in calcul tarifele pentru cei care nu sumt abonati Romtelecom. Pentru abonati costa 16 RON pachetul minimal si 46 RON pachetul complet.
*



Corect.
Pt ca un abonament la romtelcom fara minute incluse este 6.9 euro, adica vreo 28 roni.


Dolce este un fel de "socuri electrice" pt. romtelecom, poate-l mai trezeste la viata.
Laurentziu83
Un fel de "socuri electrice" ar fi fost sa mai scada tarifele la abonamente, ar fi avut mai mult succes, nu sa ajunga sa fie mai ieftin sa vorbesti de pe mobil decat de pe fix. Cei 6.9 euro prefer sa-i fac cost suplimentar la mobil, ca oricum nu vorbesc mai mult de 10 minute lunar pe fix.
Mai degraba stau cu sarma infipta in spate s-o vad pe andreea marin sambata seara decat sa mai vad contract de romtelecom in casa.
l@u
Si eu am renuntat la fixu' lor era prea de tot 243.gif iar Dolce mi se pare o noua teapa de-a Romtelecomului pe care se pare ca nici socurile electrice nu-l mai pot salva down.gif down.gif down.gif
Ake
Boom mi se pare mult mai tentant. Nu stiu cu cat e mai scump, dar au mult mai multe programe.
VeNoM386
Eu am Dolce de duminica si sunt foarte multumit. Avand fix, am profitat de oferta promotionala si m-am abonat. Ce pot sa va zic, se vede/se aude foarte bine, mult mai bine ca la Astral.
Intradevar, boom are programe proprii, are acum boom sport, care e foarte tentant pentru multa lume (nu fac parte din aceasta categorie) dar este prea scump pentru nevoile mele. Dolce ma costa 13 EUR (dupa 6 luni promotionale), Boom m-ar costa 21.29 EUR.

http://venom.sweblog.net/Pages/Un-Nou-Dth-...elecom/260.html
tribunul
Compania Romtelecom a investit 15 milioane de euro pentru lansarea serviciului de televiziune digitala, a declarat directorul general (CEO) al operatorului, James Hubley.

"Prin acest nou serviciu, denumit Dolce, Romtelecom se desprinde de trecut si marcheaza intrarea companiei in zona serviciilor multimedia, pe langa cele de telefonie si acces la Internet", a afirmat Hubley.

El a adaugat ca Romtelecom va lansa, in termen de 18 luni, servicii de televiziune pe suport Internet (IPTV), care vor fi compatibile cu cele ale televiziunii digitale, a spus directorul general al operatorului. Potrivit companiei, Dolce se adreseaza atat abonatilor Romtelecom, cat si celor care nu sunt clienti ai operatorului.


In pachetul de baza, denumit Variety si disponibil clientilor Romtelecom la un pret de 3,9 euro/luna, fara TVA, sunt incluse 45 de canale tv, la care pot fi adaugate alte opt pachete de programe tematice de televiune. Preturile acestora sunt cuprinse intre 1,4 euro si 7,4 euro, fara TVA, pe luna.

Utilizatorii Dolce au la dispozitie un ghid electronic TV interactiv, care ofera informatii despre programele difuzate pentru o perioada de sapte zile. In plus, exista optiunea de a restrictiona accesul copiilor la anumite canale TV.

Pentru abonatii Romtelecom care incheie un contract pe o perioada de doi ani la serviciul Dolce, compania nu percepe taxa de activare si asigura echipamentul de receptie gratuit.

Pentru cei care nu sunt abonati Romtelecom, abonamentul lunar la pachetul Variety se ridica la 5 euro, plus TVA, pe luna, la care se aplica o taxa de activare a serviciului Dolce, de 35 de euro.

Preturile la pachetele TV tematice se mentin la acelasi nivel. Serviciul Dolce poate fi achizitionat din magazinele Romtelecom si de la reteaua de 300 de parteneri ai companiei.

Reprezentantii Romtelecom nu au dat detalii privind cota de piata vizata sau profitabilitatea serviciului, mentionand insa ca firma va fi foarte agresiva in promovarea serviciului.

"Vom avea peste 4.000 de oameni dedicati instalarii acestui nou serviciu", au spus reprezentantii companiei.

Pe piata locala a televiziunii prin satelit (DTH - Direct To Home) activeaza companiile RCS&RDS, cu serviciul DigiTV (lansat in decembrie 2004), Digital Cable System (serviciul Max TV, disponibil din iunie 2005), DTH Television Group (serviciul Boom TV, lansat aprilie 2006) si Focus Sat Romania, care a intrat pe acest segment de piata in noiembrie 2004. Ulterior, firma Focus Sat Romania a fost achizitionata de operatorul de cablu TV UPC Romania, in iunie 2005. Sistemele de transmisie digitala DTH sunt prezente in cele mai multe tari ale lumii, fiind o alternativa la transmisiile traditionale prin operatorii de cablu.

Printre avantajele acestui sistem se numara o calitate superioara a sunetului si a imaginii, precum si posibilitatea de a introduce in grila de programe un numar mult mai mare de posturi decat in cazul companiilor de cablu (numarul acestora poate ajunge chiar si la cateva sute).

Profitul Operatorului a scazut la noua luni cu 54%, la 41 mil. euro


Romtelecom, operatorul de telefonie fixa si Internet, a inregistrat in primele noua luni ale acestui an o scadere a profitului cu 54,4%, la 41,6 milioane de euro, conform datelor oferite de OTE, actionarul majoritar al operatorului. In acelasi timp, veniturile companiei au scazut in aceasta perioada cu 4,2% fata de primele noua luni ale anului trecut la 665 milioane euro, iar profitul operational a urcat, cu 14,7% la 66 milioane de euro, conform aceleiasi surse.


"Comparatia rezultatelor financiare de la trimestru la trimestru este inselatoare, o comparatie la finalul celor trei trimestre din acest an fiind una relevanta. Veniturile au scazut intr-adevar la noua luni, dar aceasta tendinta este explicata de scaderea numarului de abonati din cauza concurentei puternice cu care ne confruntam pe piata", a declarat pentru ZF James Hubley, director general al Romtelecom.


"Marja profitului EBITDA (profitul inainte de deducerea dobanzilor, impozitelor, deprecierii si amortizarii) este insa in crestere, iar cash-ul de care dispune compania arata ca Romtelecom este o companie sanatoasa din punct de vedere financiar", a adaugat Hubley. Marja profitului EBITDA al Romtelecom a crescut in primele noua luni ale acestui an la 39,1% fata de 38,6% in perioada similara a anului trecut.


Rezultatele financiare ale Romtelecom au fost influentate si de operatiunile Cosmote din Romania, unde operatorul detine un pachet de 30%. La 9 luni, Cosmote Romania a avut venituri de 26,5 mil. euro si pierderi de 66,2 mil. euro.


Veniturile provenite din segmentul de telefonie interna (apeluri nationale) s-au plasat la 451,4 milioane euro, in scadere cu 5,64% fata de incasarile din primele trei trimestre ale anului 2005, in timp ce convorbirile internationale au adus venituri de 97,3 milioane de euro, in scadere cu 10,74%.


In ultimul trimestru, Romtelecom a consemnat venituri de 225 de milioane de euro, in scadere cu 0,7% comparativ cu perioada similara a anului 2005, iar profitul net s-a plasat la 27 de milioane de euro, cu 24,2% sub nivelul din intervalul iulie-septembrie 2005. Reducerea veniturilor a fost determinata de diminuarea numarului de linii telefonice cu 10,7%, la 3,637 milioane, si de scaderea traficului local cu 22%.
l@u
QUOTE(tribunul @ 8 Dec 2006, 14:28)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  in scadere cu 0,7% comparativ cu perioada similara a anului 2005, iar profitul net s-a plasat la 27 de milioane de euro, cu 24,2% sub nivelul din intervalul iulie-septembrie 2005. Reducerea veniturilor a fost determinata de diminuarea numarului de linii telefonice cu 10,7%, la 3,637 milioane, si de scaderea traficului local cu 22%.
*



Tineti-o tot asa! La anu' si la mai mare!!!!
AMW
Mare grija ce semnati cu dolce.....cititi contractul!!!

mi-e mi-au bagat pe gat max pak si hbo, practic eu am vrut max pak...care contine si hbo...dar ei s-au gandit sa imi bage si hbo separat...si 3 luni trebuie sa le platesc pe amandoua.....MARE GRIJA...cascati ochiii.
ache2
ok, de vazut !

as vrea sa stiu cum se face prinderea antenei aleia ...
m-au amenintat ca saptamina viitoare o sa vina sa-mi instaleze si mie noua nebunie a romanului (cica nu fac fata la cite cereri au blink.gif ) si ma intreb daca trebuie sa fac vre-o adaptare ... as prinde-o la balconul casei, pe un stilp de lemn
tribunul
Pe vremea lui ceasca, era "moda" burlanelor la fiecare geam, ma refer la blocuri, acum s-a schimbat moda, si burlanele s-au transformat in ligheane.
AMW
trebuie sa aveti deschidere clara catre sud-vest, daca nu aveti...nu va poate monta antena....dar de asta se ocupa ei...busola etc...
St
Si daca nu am deschiodere clara spre sud vest ce fac?
AMW
nu se poate instala, cel putin asa mi-au zis cei care au venit astazi, mi-au si dat un exemplu ca la unu deschiderea era obturata de un balcon...si nu ii putea monta...ala eventual a gasit la o vecina cu care a vorbit sa il lase sa puna farfuria, la mine nu a fost greu ca eu stau la casa..

Inca odata, mare grija, sunt tepari daca nu sunteti atenti, ori va trec mai mutle optiuni la abonament pe care va obliga sa le tineti minim 3 luni, ori nu va pun optiunile care le-ati vrut si tre sa asteptati pana le baga din calculator, mai ales cu pretul la hbo, eu am luat 3 recivere...tipa de la telefon a zis ca platesc hbo pentru toate un singur pret, ca sa aflu din contract astazi ca platesc pentru fiecare reciver in parte, ca asa vrea hbo-ul, sunt in pom oamenii...nici aia de la informatii nu prea stiu, nici cei care au venit sa instaleze...dar sunt la inceput, e de inteles....oarecum....
radian
@AMW cat ai asteptat pana au venit sa-ti instaleze? Am fost la Romtelecom la inceputul saptamanii si mie mi-au spus ca am de asteptat vreo 10-12 zile. Adica cu putin noroc exact in ajun de craciun. Imi da nevasta-mea cu dolce in cap daca vin aia dupa ce termina curatenia si toate cele...
AMW
de pe 2 sau 3 decembrie... btw...cica au foarte multe solicitari si dureaza si mult instalarea, de pe la 9 au venit si pe la 12:30-13:00 au plecat.
NoDacia
QUOTE(AMW @ 15 Dec 2006, 13:45)
Mare grija ce semnati cu dolce.....cititi contractul!!!

mi-e mi-au bagat pe gat max pak si hbo, practic eu am vrut max pak...care contine si hbo...dar ei s-au gandit sa imi bage si hbo separat...si 3 luni trebuie sa le platesc pe amandoua.....MARE GRIJA...cascati ochiii.
*




sa inteleg ca sunt un fel de .... "ZAPP" .... avand contracte scrise cu litere de 4 biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.