Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traversa cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
FLP
Cred ca traversa e ( S-A RUPT ), m-am uitat si eu pe sub masina , am avut ocazia asta si am vazut tabla aia dintre lonjeroare care sustine cutia de viteze rupta.

Se schimba greu ? Oricum o sa merg la service dar vreau sa vad cat ma costa... Idei ?
Muttley
Se schimba f usor daca ai habar ce e de facut. Trebuie desfacuta bieleta de comanda la partea dinspre cutie, apoi pt a da jos traversa ai 2 piulite M8 de 13 la tampoane, 3 pe capac - doua M8 cu 13 si una M7 cu cap de 11. Cutia trebuie sustinuta cu un cric.
Atentie mare la multitudinea de saibe si distantiere de p-acolo! Sa se respecte ordinea/pozitia la remontare.
Si iar atentie ca trebuie data jos evacuarea. Daca poti sa te descurci cu ea pe masina f bine...
Pret cutie 5 trepte:
de SRL - 50 de mii
de uzina (recomand) - max 250 de mii
FLP
Nu o sa imi bag eu nasu, o sa merg la mecanicul meu, dar intrebam ce`i de facut exact ca sa`mi fac un calcul cati bani ii dau...... Oricum, multumesc mult...
tgg2k
post-336-1110552475.gif
pai daca iei tu piesele, in functie de cat de bine va cunoasteti eu zic ca o bere si pana in 30 RON ii dai lui... de schimbat, e cum zice muttley si dureaza vreo ora max. berea i-o dai dupa, nu "in timpul" sau inainte ca poate face vreo boacana.

si ontopic... vezi ca sa nu ai pb mai mari putin... daca traversa s-a rupt, vezi sa nu fie tampoanele de cauciuc sau lonjeronul
DAN_DANIEL
AM SCHIMBAT IO TRAVERSA LA A MEA, IERI. M-A COSTAT 30 RON MANOPERA SI PIESA 14 RON. DU-TE LA SERVICE CA NU SE MERITA SA STAI PE FRIGU ASTA SA TE CHINUI
FLP
Gata, s-a schimbat...totul e ok, dar ... acum de la 3 mii de ture in sus face un zgomot infernal in masina.... creca au umblat mecanicii aia pe la tobe si le-au dat jos...si eu aveam intermediara cam varza.. oare de la asta o fi ? sau n`o fi asezat klumea tampoanele ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.