Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: turometrul nu functioneaza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bmw-fan
aveti idee unde sa caut defectiunea la un 1310 din 1997,nu imi functioneza turometrul.daca ceasul nu e defect ce altceva ar putea fi.Merci!
mikkai
siguranta de la tablou.daca vitezometru iti merge nu inseamna ca are curent pt ca ala nu e pe curent
daciafan
eu credeam ca si vitezometrul are nevoie de curent radmasa.gif
bygy007
cuplele intre ceas si folia de la bord intre bord si instalatie sau firul de la bobina de inductie (se leaga la firul care se duce la platina)
mikkai
acum m-am gandit! folia s-ar putea sa aibe un traseu intrerupt.oricum ar fi fara sa scoti ceasu nu poti sa stii exact.folia o poti gasi doar la dezmembrari eu cel putin nu am gasit in magazin cand am cautat.
daciafan
traiectul foliei nu poate fi refacut?
Ov
ba da, folosesti solutie pe baza de argint. Da o cautare "putza de sticluta" si o sa vezi despre ce e vorba. Problema e ca e nitel cam scumpa. Du-te de ex la augsburg si intreaba de solutie de refacere a traseelor electrice (e folosita de regula pt rezistenta de dezaburire din luneta).
mikkai
eu am avut vreo 2 sau 3 intrerupte si am decupat din folie tot traseul care venea pe mufa cu intreruperile si dup-aia am pus alta de la o folie luata de la dezmembrari care era intrerupta in partea cealalta.tot ce mai e de facut e sa lipesti cu un pistol de lipit acele diode pe bucata care ai schimbat-o.nu e mare lucru totul e sa nu tai din altele smile.gif
bygy007
QUOTE(daciafan @ 7 Dec 2006, 22:01)
traiectul foliei nu poate fi refacut?
*




cu pistolul de lipit evident fludor decapant si o bucatica de sirma si multa atentie


se curata cu un cutitas sau cater vopseaua verde de pe circuit apoi se decapeaza bine si se asterne pe folie un strat de cositor dar repede pentru a nu topi plasticul apoi se pregateste sirma in prealabil decapata si cu fludor pe ea apoi se lipeste pe cele doua circuite dar cu grija pentru a nu topi plasticul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.