Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan NOU vs Golf IV SH
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3
john_otto
Prestige
motorizare 1.6MPI 16V 105CP

-oglinzi electrice cu suprafața mărită în culoarea caroseriei
-baghete laterale în culoarea caroseriei
-bare de protecție vopsite integral în culoarea caroseriei
-mânere exterioare de deschidere a ușilor în culoarea caroseriei
-schimbător de viteze cu finisaj din piele
-volan cu finisaj din piele
-radio CD MP3 cu panou detașabil
-ABS Bosch 8.0 de ultimă generație
-geamuri electrice spate
-radio CD cu panou detașabil
-jante din aluminiu
-computer de bord
-proiectoare de ceață
-contur cromat al calandrului
-aer condiționat
-oglinzi electrice
-scaun cu reglare lombară și pe înălțime
-portbagaj cu eleron incorporat
-spatiu depozitare la baza consolei
PRET 11000 EUR

VS

1.9TDI 101 cp, 120000 km
fabricatie 2003, racent adusa din Germania
ABS, 8 airbag, ESP, servodirecție, închidere centralizată, sistem de navigare, scaune încălzite, oglinzi electrice, geamuri electrice, jante din aliaj, CD Player
4 geamuri electrice; oglinzi electrice incalzite; servo-directie; climatronic; computer bord; inchidere centralizata;


PRET: asemanator cu cel LOGAN

Dupa cum am scris si in descrierea postului, vreau sa cumpar o masina cu aprox 11 000 eur si am ramas la variantele mai sus expuse.
Voi ce decizie ati lua? Dotarile VW nu sunt batute in cuie, dar cam asa ceva am gasit la banii astia adusa la "comanda" din germania, pret cu toate taxele incluse. Rog motivati raspunsul! MULTUMESC ANTICIPAT
ageana
Am mers cu ambele masini cateva sute de km.
Nici nu as sta pe ganduri daca ar fi alegerea mea: VW
O fi Loganu` nou, da` nu cred ca tine mai mult decat VW.
Loganul e o masina "ieftina" si de calitate indoielnica, fie ea si Prestige.
Poate o sa zica unii ca am eu o idee preconceputa privitor la LGN, dar nu e cazul.
klaus
E bine sa-ti iei ce-ti place si ce ti se potriveste si-ti satisface TIE nevoile.
Argument: eu asa as face.
john_otto
Pai k si utilitate amandoua sunt ok, acum apelez la experienta posesorilor si incerc sa nu "arunc" banii aiurea. De asemenea nu ma intereseaza pareri referitoare la design, fiecare cu gustul lui si doar pareri SUBIECTIVE (calitate, durabilitate, costuri intretinere, fiabilitate, ..)
cosmin_2300
Profesorul meu are un VW Golf 4 , 1.9 TDI si a zis ca a dar NUMAI pe ulei , fara manopera ... 100 euro ceea ce mie mi se pare mult !!!
L.E. : nu stiu cat de adevarat este ... eu am spus ce mi-a zis smile.gif
Jack Daniel's
LOGAN PRESTIGE , la orice ora din zi sau din noapte .
john_otto
va rog, daca se paote motivati alegerea facuta, nu vreau ca motivul alegerii loganului sa fie doar faptul ca am postat pe un forum dedicat acestui model, ci vreau pareri subiective (pro si contra). multumesc

Moderator : se scrie ca nu k Nu e nevoie sa faci economie de litere. Avem spatiu suficient pe server. Citeste si regulamentul daca tot te-ai inscris.
Jack Daniel's
Golf 4 cu 120 de mii la bord vs. Logan nou 3 ani garantie , ce motivatieeee mai vrei omule , ce motivatie ?
ageana
Si iar se ajunge la Vader vs. Robocop...
Fuck it, eu nu mai postez la topicuri +/- Logan, sau la altele referitoare la alegerea unei masini.
adostar
Decat Golf cu 120000km la bord mai bine logan smile.gif. E misto senzatia cand stii ca masina e noua si tu esti primul care-ti bagi piciorul in ea smile.gif, in golful ala cine stie ce martalogi si-au plimbarit cururile puturoase.
john_otto
mda. e si asta o varianta la care nu m-am gandit biggrin.gif (cat de bine a fost spalat ex proprietarul). si apropo de mirosuri, loganu NOU miroase de iti muta nasul (si era plin de braduti). am vazut in taxiurile de prin oras smile.gif
Jack Daniel's
Daca iti place asa de mult mirosul de masina cu 120.000 km la bord ia golful si gata .
john_otto
chiar nu vad motiv pt care sa fi asa coleric. era doar o remarca nu o jignire.
Supapa_jR
E manelist smile.gif) e subiectiv tongue.gif...
Ai bani sa il intretii??? iti zic din experienta....am avut passat 1.9 tdi PD...era 780 000 litrul de ulei...mi-a picat turbo-ul...900 de euro...gaseam cate ceva ce nu mergea bine...ma gandeam ca fara 1000 de euro nu merg in service...e alegerea ta...eu unul as alege Logan prestige....cu toate ca nu imi place berlina...cred ca merge mai bine...si in mare parte poti scoate mirosul ala "de nou" din masina imediat!
john_otto
nu mirosu era problema. remarca olfactiva era un raspuns pentru "fundul puturos" al ex proprietarului unei masini SH biggrin.gif.
Jack Daniel's
Supapa , da drumul la supapa si stai calm . Nu prea poti sa compari Golful ala cu Prestige , cu Solenza poate .
klaus
john_otto, cati km mergi pe an?
john_otto
sa zic vreo 15 000 aprox. acum am inlocuit dacia cu fiesta de la servici, iar viitoarea achizitie o sa fie masina de casa.
vis-a-vis
Golful chiar si la mana a doua e o masina de prima mana, pe cand Loganul fie el si nou e de mana a treia sau chiar a patra biggrin.gif
Eu mi-as lua golful fara sa stau pe ganduri, nici nu se pot compara cele doua masini, sunt din alte filme...
sefu_alx
eu as alege golful..dar e irelevant POOL-ul din moment ce esti pe forum dacia..daca intrebai pe forum vw deja scorul era altul..
john_otto
stiu, dar ma gandesc ca omul este relativ corect si nu se gandeste numai la "lasa sa moara si capra vecinului". eu oricum o sa decid ce masina voi conduce, dar e interesant sa ceri si parerile altora inainte sa iei o decizie. prin acest pool cer parerea DOAR celor realisti si care isi pot da cu parerea in CUNOSTINTA DE CAUZA nu numai de dragul de a iesi un anumit model peste altul, sau ca sa se razbune ca de dimineata un golf a taiat calea unui logan la semafor.

Moderator (again): se scrie ca nu k Nu e nevoie sa faci economie de litere. Avem spatiu suficient pe server. Citeste si regulamentul daca tot te-ai inscris.

sorin_f39
Spui ca ai deja masina de serviciu pe care, probabil, o folosesti si in afara orelor de serviciu. Eu as opta clar pentru Dacia Logan Prestige. Este o masina noua. Dupa cum este tendinta acum, masinile se schimba la 4, maxim 5 ani. Daca ai lua VW Golf cu 120.000 km, peste ceva ani va avea macar 200.000 km. Greu sa il mai vinzi.
Daca insa stii ca Golf -ul ramane masina de familie (adica mai tarziu o dai unei rude de a ta etc) atunci cumpara Golf -ul. Asta e parerea mea...

mauru007
Alege golful daca poti sa il verifici sa nu fie manarit la km, sa nu fie lovit etc. trebuie sa iei in calcul si eventualele reparatii ulterioare la Golf. Pe mine m-ar convinge cele 8 airbaguri si protectia sporita in caz de accidente fata de Logan. Am un coleg care a fost lovit din lateral de un tir (nu acordase prioritate) si a plecat acasa pe picioarele lui, masina dauna totala. Dupa ce a fost despagubit pe Casco si-a cumparat tot Golf. Daca tii sa sanatatea ta si a familiei tale ar trebui sa cumperi masina cea mai sigura pe care ti-o poti permite. Ce folos sa ai o masina noua si sa stai prin spitale sau mai rau. Cand o sa aiba Loganul 5 stele la testul ncap si alte elemente de siguranta pasive si active atunci o sa incapa comparatie.
P.S. vezi ca mai toate masinile aduse in romania sunt manarite, inclusiv cele aduse de "prieteni" care cu asta se ocupa. Stiu doua cazuri un seat si un golf (verificate prin Porche romania) cel putin seatul care in prezent avea 60000 km la verificare au aflat ca de fapt in 2004 la ultima vizita pentru revizie avea vreo 160.000 km si vreo 25 intrari in service pentru diferite probleme. Aici in Romania avea carnet de service si evident nici o problema. Nu cumpara de la AAA auto
P.P.S Am avut un golf (1.4, 75hp) de la firma am mers cu el aproximativ 10.000 km in 4 luni masina buna nu am avut nici o problema cu el cand a intrat in posesia mea avea deja 110.000 km. Singurul lucru dupa care mi-a parut rau cand am schimbat locul de munca
argon
As alege Golf cu ochii inchisi.
Motive? Siguranta, fiabilitatea, confortul, design-ul esterior, dar mai ales interior, cel putin interiorul de Logan e penibil de anost si da senzatie de ieftin.
La mine in judet exista un dealer care ofera la masinile SH garantie de 1-2 ani la motor si cutie..eu m-as risca.


Singurul Logan care merita cumparat este cel mai ieftin..Ambiance. Sau cel putin merita atunci cand costa 5700 euroi.
AIX
Cu 11.000 cred ca mi-as lua Astra Classic noua. smile.gif
john_otto
da, dar la capitolul dotari? tot pe la 11k se poate lua si fiat albea/punto cu motor de 1.4 dar iara nu prea bogate in dotari.
Como
Eu zic ca Golf-ul iti ofera mai multa masina, insa nu l-as lua fara sa stiu istoricul masinii si fara sa stiu ca imi permit sa platesc unele reparatii, care la Logan ar putea intra pe garantie. Daca as avea 11.000 de euro as incerca sa obtin diferenta pentru un Clio 3, iar daca pot imprumuta mai mult m-as duce spre un Focus.
AIX
QUOTE(john_otto @ 7 Dec 2006, 09:07)
da, dar la capitolul dotari? tot pe la 11k se poate lua si fiat albea/punto cu motor de 1.4 dar iara nu prea bogate in dotari.
*



Pai cam astea sunt (in oferta Opel 9277 euro CIP - 11150 euro DDP):

Caroserie: 5 usi. Motor: 1.4L Twinport 16V 90CP, benzina

- pachetul Family (XZAE): aer conditionat, scaun sofer reglabil pe inaltime, volan reglabil, inchidere centralizata
- pachetul Electric (XZAD): geamuri electrice fata, oglinzi electrice si incalzite, rabatabile manual

Frane pe disc fata si tambur spate
Sistem de franare ABS
Roata de rezerva de dimensiune normala, cu janta din otel
Jante din otel 6Jx15
Anvelope 195/60R15 - 88H
Tetiere pentru toate locurile
Interior de culoare neagra
Servodirectie electro-hidraulica
Volan cu 3 spite
Airbag sofer
Airbag pasager
Preinstalare radio (2 boxe)
Antena radio
Vitezometru, kilometraj
Indicator interval service
Triplu info-display (ora, data / radio, temperatura exterioara)
Cadrane de bord pe fond negru
Spalator si stergator luneta
Bandouri negre
Imobilizator
scirocco
Mi-am luat un g4 variant diesel sunt foarte multumit de el. Desi a facut deja multe tururi in jurul Pamantului merge si se comporta mai bine decat un Logan nou. Parerea mea.
Supapa_jR
se comporta...deh...masina nemteasca...dar daca nu ai bani sa il intretii se schimba situatia....daca are bani ...perfect...eu am acum o astra classic....in afara de consumabile nu a vazut nimic masina aia...vreo piesa cazuta sau ceva...nimic..si pe unde intra...slava domnului....asa ca...este o masina foarte apropiata de golf...a mea e nJoy...e aproape full...fara climatronic si altceva parca nu mai e....masina aia a mers o gramada de km. nu se compara niciodata cu logan si consuma 3,8l/100km in mers economic....si nu sariti pe mine ca eu am facut consumul!
dRg
Datorita faptului ca am fost in aceeasi situatie ca a ta acum un an pot spune ca am ales VW.
Am fost perfect constient de riscurile si chetuielile la care ma expun (inclusiv CASCO mai mare) si nu regret nici o clipa alegerea facuta.
Comparatia dinte Logan chiar si nou cu Golf este oricum fortata si trasa de par. Sunt masini diferite, clase diferite, inclusiv cu traditii diferite.
Oricum alege ce ti se potriveste mai bine si ceea ce-ti place mai mult. Pune in balanta si cheltuielile post cumparare.
l@u
Esti norocos de felul tau sau mai bine zis iti plac jocurile de noroc?????Daca da atunci mergi si joaca toata suma pe care o ai si apoi cumpara-ti o masina noua(nu Logan) pentru ca eu cred ca o masina second hand este o loterie. Cei ce au votat ptr. masina SH. poate au avut ,,lozul castigator"-tu esti sigur ca lozul tau e castigator????Apropo de unde esti sigur ca masina aia are 120000 Km.-este cumva din lotul ala care a fost adus de la niste,, babe care nu prea mergeau cu masina ca aveau cate doua si a mai fost tinuta si in garaj>>ATENTIE!!!!-sunt banii tai cheltuiestei cum vrei dar fii foarte atent.....cel putin eu am sa-ti respect alegerea oricare ar fi aceea.Bafta!

PS Eu mi-am luat Logan-nou ptr. ca atati bani am avut de o masina NOUA dar daca aveam 11000 de euro as fi luat 100% alta masina dar tot NOUA.
dRg
Loterie o consider si eu daca o cumperi fara sa casti ochii.
Daca o poti testa nu are de ce sa fie loterie. La majoritatea masinilor manarite se vad imediat manariile daca stii unde sa te uiti. Exista diverse moduri de diagnoza prin care iti poti da seama cu ce ai de-a face. Cel mai bine e sa ai pe cinva care se pricepe f. bine si sa efectuezi neaparat o inspectie la o reprezentata si unde poti cere si un istoric al masini. Chiar si din istoric poti deduce cum a fost intretinuta masina si daca predecesorului ia pasat de ea.
marksman
VW Golf. Am mers cu asa o masina si imi place. Daca esti sigur ca are 110.000 km din 2003, cumpara-l. VW Golf e mult mai fiabil decat Logan, are in spate vreo 30 de ani de existenta in care a evoluat, asa ca verifica-l bine si daca e OK, ia-l.
MARCI
John Otto
Am intrat pe mobile.de si pe autoscout24 sa caut o masina cu specificatiile pe care le-ai dat. Da un search si tu si o sa ramai surprins de nr. "mare" de Golfuri gasite. La 9.000 Eu.(ca 2000 sunt restul taxelor ) si cu optiunile tale poate gasesti ceva cu muuult mai multi km.Nu zic ca n-ar exista un Golf cu acest pret si cu aceste dotari,dar ar fi un caz izolat,care nu apare in fiecare zi. Am vorbit cu unu care aduce masini din D. si a zis ca nu prea gasesti chilipiruri de astea(ieftina si km. putini).
Daca prietenul tau aduce acest Golf si ti-o da inmatriculata in 11k, eu zic ca e suuper bengos,. Da eu sincer ma indoiesc. Afara orice masina cu km.putini are si un pret pe masura. Nu vreau sa te conving sa-ti cumperi Dacie,dar ia cel putin o masina noua, ca la banutii astia gasesti ceva decent. Bafta la cumparaturi.
driverx
Logan NOU sau Golf IV SH?

Hmmm. Dupa mine cred e destul de clar raspunsul. Astra Classic. NOU.

Logan iei daca vrei sa te fraieresti sau nu dispui de rezerve in caz ca pica ceva la SH-ul mult iubit si dorit, ca eu cel putin nu mi-as lua un VW SH la care sa nu am bani de backup. Basmele astea cu "n-am avut nici o problema, n-am deschis capota nici macar sa pun apa pentru parbriz" trebuia sa le crezi la gradinita, nu la varsta asta, ca sunt prea putini care si au norocul asta, nu zic ca nu sunt, dar sunt prea putini, restul, sunt subiectivi sau "uita" anumite detalii, unele detalii de cateva sute de euro bune.

Asa ca ... masina noua, dar nu Logan. So...Astra Classic sau Ford Fiesta.

La mine a fost destul de simplu sa ma hotarasc. Partea proasta este ca m-am pierdut undeva pe drum. La mine SH zbura din start din cauza loteriei, lipsei de fonduri pentru a carpi masina germana SH in "excelenta" stare de functionare, plus dorinta de a nu ma ingloda in dobanzile creditelor de nevoi personale care sunt mai mari decat la credite auto noi. Asa ca am ramas la masina noua. Pana aici totul bine si frumos. Acum urmeaza greseala. Nu am luat Astra sau Fiesta, ci am fost suficient de prost, fraier, idiot (ce vrei tu) sa iau Logan.
XMihai
Numai airbagurile si ESP face cat jumate din pretul la prestige.

Sa nu mai vb si de restu wink.gif
Jack Daniel's
QUOTE(vis-a-vis @ 7 Dec 2006, 00:08)
Golful chiar si la mana a doua e o masina de prima mana, pe cand Loganul fie el si nou e de mana a treia sau chiar a patra biggrin.gif
Eu mi-as lua golful fara sa stau pe ganduri, nici nu se pot compara cele doua masini, sunt din alte filme...
*


blink.gif
l@u
QUOTE(XMihai @ 7 Dec 2006, 15:37)
Numai airbagurile si ESP face cat jumate din pretul la prestige.

Sa nu mai vb si de restu wink.gif
*



Eeeee...nici chiar asa nono.gif
mauru007
depinde de fiecare proprietar ce apreciaza la masina - confortul, siguranta, tinuta de drum, motorizare etc. Depinde de buzunarul fiecaruia cat se intinde. Eu de exemplu am vrut sa imi cumpar prima data audi a6 dar ar fi trebuit sa incep dupa aceea sa fac calcule la rate, asigurari, eventuale reparatii etc. am preferat sa imi cumpar fordul pentu ca ieseam mai ieftin si nu trebuia sa imi schimb stilul de viata si prioritatile. Dar Fordul a fost cumparat de la o persoana cunoscuta primul proprietar luata de la dealer din Romania de el de noua etc. Si culmea fostul proprietar si-a cumparat audi-ul pe care il doream eu smile.gif . Nu am vrut sa imi cumpar masina noua pentru ca pierdeam f. mult la revanzare. Loganul a iesit din schema din cauza numarul mic de stele la testul NCap
john_otto
la banii astia sunt sigur ca nu asi lua plasa in privinta celui ce imi cauta masina in germania (e totusi fratele meu biggrin.gif). tot el va testa acolo masina la un dealer local si daca este ok o va lua. el locuieste undeva in nord, si acolo masinile sunte nitel mai ieftine. Eu oscilam intre a alege sh sau nou. Nu ma pasioneaza opel, sunt un fel de fan vw, dar nu atat incat sa imi permit sa arunc banii aiurea. M-am uitat spre Logan pt ca sa zicem ca e masina, usor de intretinut (dacie), sa zicem si putin performanta (o parere ce vreau sa o infirmati sau confirmati) si noua. oare merita sa fie SH dar performanta, confortabila, si sigura?

vis-a-vis
Singura performanta a lu' prestige, este motorul, restul e ca la orice logan, mai mult sau mai putin coafat.
guliver
Cu 11.000, du-te pe o masina noua.Colegii de forum ti-au dat solutii. Gandeste-te ca 3 ani de garantie nu te doare capul.Eu as lua in calcul si noul Chevrolet Aveo 1,4, 96 cai.
Oricum e alegerea ta, sper sa nu o regreti la final.
driverx
QUOTE(guliver @ 7 Dec 2006, 19:12)
Eu as lua in calcul si noul Chevrolet Aveo 1,4, 96 cai.
*



Eu traiam cu speranta ca mauru007 nu a vorbit degeaba. Si el si eu, trecuti prin accidente sincer ne apuca rasul cand vedem "calcule" dinastea. Logan e la limita cu cele 3 stele ale lui, dar la accidentul care l-am avut eu, eu zic ca e multumitor pentru pretul asta....DAR....DAR...Aveo? Pai daca nu stiai...are 1.5 stele. La tine factorul siguranta nu conteaza? unsure.gif unsure.gif wacko.gif wacko.gif rolleyes.gif
argon
Nu ai formulat corect, la el nu conteaza factorul marketing bullshit, nu va mai consolati cu cele 3 stele ale Loganului ca nu fac 2 bani..sunt acolo doar ca unii sa doarma mai bine noaptea...daca e sa dai coltu dai in orice masina, si cu 5 stele.

Eu orican as alege un Aveo cu 1,5 stele decat Loganul cu 3, prefer sa-mi placa mie masina si sa-mi faca placere sa o conduc decat sa stau sa astept o coliziune care probabil nu se va intampla niciodata, si sa ma mandresc cu cele 3 stele care nu fac 2 bani intr-o situatie reala din trafic.
driverx
Argonele, tu iar vorbesti din carti. Tu ai avut accident frontal cu un logan? Cand o sa ai o sa mai vorbim. Nu apar loganul, ca il urasc destul, dar pe bune ca fac alergie la aruncatul asta cu parerea. Dupa ce o sa ai accident si o sa vezi ca botul se face bucati, habitaclul nu are nici o zgarietura, ce sa vorbesc de deplasari, iar tu te dai jos din masina ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, teoriile tale vesele sa vezi ce o sa iti dispara.

"Probabil nu se va intampla niciodata." Cam asa am zis si eu. Si am avut accident dupa 8 zile din cauza unui idiot. Ba...pe bune, aveti unii o gandire.....nu zic cum ca incalc absolut toate punctele din regulament.

Parca te-am mai vazut eu pe vreun topic cum ca berlina ta nu ar fi mai prejos decat loganul, sau loganul nu ar fi cel putin din punct de vedere al sigurantei mai superior decat super berlina ta, dar tin sa te anunt ca in cele 1.5 luni cat am stat cu harbu meu in service, am avut ocazia sa vad multe masini busite, multe istorisiri. Dar am sa ma opresc la doua. Una bucata berlina injectie si una bucata Matiz. Perfect....nu? Si asa unii inca compara Loganul cu masinile astea 2. Ei bine....berlina accident frontal dar cu disipari de energii mai mult pe dreapta, fix cum am patit si eu.....a cedat...TOT... prag, stalpi...plafon....TOT....nu zic ce fain s-a injumatatit locul pasagerului din dreapta. Trecem la Matiz...masina care a suferit un accident ceva mai grav ca a meu, dar nu avea viteza mult mai mare. Lovitura....tot pe partea dreapta. Rezultatul? Roata fata dreapta era cam unde trebuia sa fie genunchii pasagerului din dreapta (nu chiar, dar foarte aproape), bordul.....cam unde ar trebui sa fie barbia pasagerului din dreapta. Pe partea stanga treaba statea cam la fel....bordul deplasat si ridicat. Volanul.....stii unde era? La parasolar. Sau acolo unde ar fi partea de jos a parasolarului cand il dai jos. Nu mai zic ca volanu nu mai era cerc ci avea forma de om.....

Pastreaza-ti ideile astea vesele pentru tine, si nu mai prostii pe altii.
argon
Cate stele au avut Laura Stoica, printesa, sau ala..ziaristu..ca-mi scapa acum numele..cateva exemple..eu te-am inteles ca esti profund nemultumit de alegerea facuta, si totusi cele 3 stele iti mai aduc putin optimism...ce vroiam eu sa zic, e ca nu ma opintesc eu in stelele alea, in primul rand trebuie sa-mi placa masina, si sa fiu multumit de ea..asta m-ar face sa dorm mult mai linistit noaptea, decat niste stele puse in niste conditii neintalnite prea des in viata de zi cu zi.

FOr the record, nu am prostit pe nimeni, mi-am exprimat libera parere wink.gif sa ne amintim cine critica in trecut in toate felurile Loganul? huh.gif probabil il criticai din carti..acum ai ocazia pe viu sleep.gif

Eu imi inchei participarea la aceasta "disputa" aici ca nu ajungem niciunde. Poate sterge careva offtopic-ul cu Aveo. Fiecare cu ideile lui.
david79
as zice si eu ceva : GOLF e diferenta mare, calitate, stabilitate nu mai spun.. grija mare cand o cumperi sa fii foarte atent lovituri, un test amanuntit.... . merita daca masina e ok si a rulat acesti km afara.
intersant e ca pe forumul vw discutia aceasta dureaza de ceva zile, si 3 sferturi au zis vw. bine , au si pata pusa pe vw...
argon
Pai si aici conduce VW in sondaj blush.gif
john_otto
Scuze, nu vreau k pri postul meu sa creez discutii intre membrii forumului. nu acesta este telul meu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.