Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dispozitiv neidentificat..la bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Johnnn
Salutare...primul meu post'ing aici,asa ca imi cer scuze pt unele stangacii sau alte confuzii...Sunt fericitul utilizator al unei dacii 1310 TLX din 89,adusa din Ungaria..(are turometru,etc..standard)...m-am uitat putin pe sub bordul masinii si in dreapta langa ventilator am montat o rezistenta mare electrica sub forma unui radiator,care spre curiozitatea mea nu era conectata electric la nimic huh.gif ...Cred ca este un radiator electric pt incalzire dar nu sunt sigur, si vroiam sa-mi spuneti daca stiti despre ce este vb,cum se conecteaza si ce rol are....pls?!?....eu am alimentat la o tens mai mica si am obs ca se incalzeste,are oare rolul de a incalzi ceva....?! huh.gif Am incercat sa gasesc niste scheme electrice pt bordul de dacie dar fara rezultat... sad.gif
Ov
bine ai venit.

in primul si-n primul rand citeste te rog regulamentul acestui forum pt ca ai inceput cu stangul si anume aici nu este permisa scrierea tip IRC (sh, tz, k).

in al 2-lea rand, ce ai vazut tu acolo este un reostat si este folosit (sau ma rog, era) la controlul vitezei aerotermei. Incearca butonul de la aeroterma si vezi daca merg ambele viteze.
Johnnn
Scuze...aeroterma merge pe o singura viteza...cum as putea sa o conectez...cum ar trebui sa fie initial..?!
Ov
pai teoretic butonul are 2 pozitii si 3 papuci. Unul e intrarea si 2 sunt iesiri. Iesirile ar trebui sa intre in reostatul acela (una intr-un capat, si cealalta pe undeva pe la mijloc). Reostatul la randul lui se conecteaza in celalalt capat la aeroterma. Sincer, n-am vazut exact schema (am avut 1300 cu o singura viteza si dupa aia berlina cu bord CN care e altfel) dar asa trebuie sa functioneze sigur. Uita-te pe forumul de imbunatatiri, la topicurile de sus, ca am impresia ca sunt ceva scheme postate acolo

EDIT: asta e topicul cu scheme electrice: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=50171
iordache32
daca vrei o schema de dacie trimite-mi o adresa de mail si o sa primesti una de la mine.lucian.
Johnnn
Multumesc pt indicatii Ovidiu biggrin.gif ...Lucian, m-ar interesa si schema electrica pt alte interventii,adresa mea de mail: jhoint4u@yahoo.com Multumesc anticipat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.