Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme instalatie electrica dacia 1310 Li
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sica2
Salut,

De azi dimineata am o problema ciudata la masina. Cand dau sa semnalizez dreapta, nu palpaie intermitent cum e normal martorul de pe bord, se aude numai tacanitul dar foarte anemic (adica rar sau uneori chiar de loc). Mentinez ca atunci cand a inceput sa manifexte simptomele astea aveam faza scurta aprinsa. Am verificat daca pe masina clipeste semnalizarea: pe spate si pe aripa se aprind cum trebuie, in schimb pe fata nu mai vrea, in plus farul clipeste slab si abia mai arde. Dupa ce am stins faza scurta totul a reintrat in normal. Aveti vre-o idee cam ce ar putea fi, si daca se poate repara linga bloc, ca de service m-am saturat am cheltui o caruta de bani anul asta cu masina.
Daca trebuie schimbat sau verificat ceva va rog sa-mi spuneti si unde anume (adica locatia exacta a piesei respective), ca nu prea stiu prea multe despre partea electrica la masina.

Multumesc anticipat
Ov
probabil ai o masa proasta la semnalul din fata. Verifica prinderea firului de masa la caroserie, probabil in acelasi surub este prinsa si masa pt far. Cred ca s-a oxidat prinderea si circuitul de semnalizare a ajuns sa se inchida prin far si de aici si problema.
fnp
Verifica si lampile spate. Eu am patit de la un bec de spate de la frana - cand puneam frana se aprindeau si pozitiile. Problema era in soclul becului - ruginise.
Masa principala este pe stanga langa alternator, unde este prins un fir mai gros care e format din mai multe fire "impletite". Cumpara un spray de contacte sau unul universal (WD40 de ex.) si da pe la toti papucii de contact electric.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.