Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Supernova 2002 avariata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Pages: 1, 2
Geru
Vand sau dezmembrez Supernova avariata. Detalii in topicul de la Piese DSN "Jumatate Supernova de vanzare".

Pretul de vanzare pentru masina cu totul - fix 60 mil. lei vechi, daca pana pe marti nu obtin o oferta pentru masina per ansamblu urmeaza a fi dezmembrata.
Pentru detalii sau solicitari de piese in caz de dezmembrare: tel. 0723187169 ; PM; Yahoo Messenger sau mail: mariuspcbey@yahoo.com

Starea masinii: DSN Confort 2002, super-intretinuta, inainte de accident nu-si arata nici macar cei 55800km (reali, dovediti cu acte), scaunele nu arata nici a 20000km. Culoarea masinii: verde metalizat.

Ce e bun: La modul general spatele si partea dreapta a masinii sunt neatinse. Pe fata, e ok ce este sub capota: motorul DSN - de Renault (55800 km, merge brici, cu 2 saptamani inainte de accident i-am facut schimbul de ulei), cutia de viteze, planetarele (cel putin dreapta, dar se pare ca a scapat intacta si cea stanga), calculatorul, tobele (ambele schimbate asta-vara), deci cam tot ce e sub capota mai putin radiatorul, cutia de sigurante si furtunul de aer care intra in filtru. In rest... interiorul, oglinzile, 3 din anvelopele de iarna Michelin Ivalo cu jante de tabla, bara spate e ca si noua.
Cineva mi-a zis ca masina s-ar putea face: indreptat sasiul, eventual din 2 avariate sa se faca una si mai raman si piese dar nefiind cunoscator in domeniu, prefer sa las pe cine se pricepe sa faca treaba asta.

Ce e recuperabil: Portiera stanga spate si dreapta fata (sunt complet echipate, cu tot cu geam) - sunt usor curbate (nu-s infundate)...

Ce e rau: in mare, parti de caroserie: capota, bara fata, stalpul stanga, portiera stanga fata si cam tot ce e tabla in partea stanga-fata a masinii - botite, plafonul, cutia de sigurante si relee - rupta, volan indoit, bordul are geamul spart, sasiul botit stanga-fata (dar nu exagerat de tare), ceva repere marunte din zona rotii stanga-fata.
Alecs_TGA
din ce ai descris tu masina e doar atinsa.......... nu e ceva major pozele cred ca ar spune mai multe...........
Geru
Avaria a fost declarata totala pentru ca reparatia cu factura depaseste 85% din valoarea asigurata a masinii. Lovitura stanga-fata e de intensitate medie, nu i-as zice usoara (desi impactul cred ca a avut loc la vreo 20 Km/h in urma franarii), dar nu a afectat decat partea de tabla (incl. sasiul - partial), piesele functionale principale ramanand intacte.
Incerc sa fac niste poze, daca gasesc duminica pe cineva in service.
DragosP
Vă rog să purtați discuții tehnice unde deja au început, adică aici. La bursă doar chestiuni comerciale, da?
Geru
[attachmentid=40299] [attachmentid=40300] [attachmentid=40301]
[attachmentid=40302] [attachmentid=40303] [attachmentid=40304]
[attachmentid=40305] [attachmentid=40306] [attachmentid=40307]
[attachmentid=40308] [attachmentid=40309] [attachmentid=40310]

Pozele cerute.
Scuze pt. calitatea pozelor, mai ales focalizarea pe reperele de sub capota, atat stie telefonul meu (pe displayul lui cel mititel pareau ok).
Geru
Deci, o dezmembrez. Astept comenzi de piese in continuare PM. Lista pieselor ramase disponibile impreuna cu preturile, cam pe maine seara.
iulian808
Te rog un pret pentru etrieri + suportii de etrieri stg. + dreapta.

Mersi,
Iulian.
Bodanel1982
Ma intereseaza fetele de usi (tapiteria)daca sunt intregi, vreau sa le pun pe o nova. Un pret?
sqryn
Un pret la jante + cauciucuri , si dimensiune pls. 10x
Geru
Gata, e dezmembrata. 2 zile a durat. Astept in continuare comenzi, mai ales pt. piesele de valoare. Cei din Galati-Braila-Bucuresti, vedeti si ce mici nimicuri va trebuie pentru masina, am desfacut pana si toate plasticele din interior smile.gif De Craciun intru in vacanta 2-3 saptamani si o sa fie mai greu cu livrarea in tara.
Lista de preturi nu o am inca, baiatul din service deja l-am solicitat destul de mult si are si el multa alta treaba. Intelegerea este: cand se solicita ceva, obtin un pret.
Preturi finale, totusi: motorul DSN, de Renault, 58000Km - complet echipat 1750 ron; cutia de viteze, idem - 1500 ron.
La unele piese, incluzand anvelopele Michelin Ivalo de iarna 175/60 R13 (sunt ok toate 4, au 2000Km rulati, luate de noi in martie anul asta la pret de magazin 12.5 mil. lei vechi), strang oferte; cel mai bun pret oferit castiga.
3 din fetele de usi sunt ok (mai putin usa sofer), dar prefer sa le dau cu tot cu usi.
liteon
tobele - starea si pretul ? dar catalizatorul?
Geru
Tobele sunt de origine (nu connex sau alte prostii), schimbate acum 3 luni
catalizator+ambele tobe+sistem prindere daca te intereseaza = 4 mil. cu totul, daca vii sa le iei. Nu pot trimite piese asa mari in tara, plus ca trebuie facuta proba la catalizator
marianrec
Scaunele si centurile de siguranta, un pret...
Geru
Pentru ca vad ca sunt f. multi doritori: scaunele si stopurile s-au dat.
Astept solicitari in continuare pt restul de piese, raspund PM
cata_28
stopurile un pret la ele te rog !!!
electric
cata_28 daca citeai putin deasupra ta vedeai ca stopurile nu mai sint de vinzare
Geru
S-au mai dat sau sunt rezervate: planetarele, etrierii cu pistonase si suporti, partea de legatura dintre schimbator si cutia de viteze, ceasul, butoanele de reglaj climatizare din bord, stopul de sus din haion
Geru
E dat si axul volan inferior, releul dezaburire si semnalizare, am rezervate turometrul, ceasul apa si caloriferul.
Astept cerinte si pentru piese serioase smile.gif
liteon
tobele le_ai dat?
Geru
S-au dat si tobele, si grila de prindere a rotii de rezerva
djtzeava
parasolarul de pe stanga mai e bun ..
am nevoie de el ca al meu s -a rupt ...
zi mi si mie un pret te rog frumos!
cryissty
salut volanta o dai? ofer un milion
Geru
La un centru de dezmembrari m-am interesat cu cat dau o volanta de supernova si am obtinut preturi de 2,5-3 mil. Daca ma hotarasc totusi sa dau motorul pe componente, sub 200 ron nu dau volanta.
cryissty
daca te hotaresti mai vb mai dau si eu ceva mai lasi si tu ceva si vedem noi.si apropo nu te amagi ca noua e 4mil baietii de la dezmembrari sunt niste fomisti
Geru
Tocmai, in 200 Ron este inca un pic sub 50% din pretul de noua... si e in stare super-OK la 55000 Km. Deci, pentru dupa 8 ianuarie, daca dezmembrez motorul, pret fix 200Ron + 15 Ron transportul. Mai vb PM
Maryus18
Luneta o dai separat de haion? Daca da la ce pret?
liteon
Caloriferul in ce stare e?
Geru
Maryus18, luneta o dau ca bonus la haion, a avut cateva linii intrerupte rezolvate cu "putza de sticlutza" si nu vreau sa am discutii etc. Daca te intereseaza totusi si asa, vb PM sau tel. 0723.187169.
Vad ca esti din Galati, daca te intereseaza orice prostioara de pe masina (relee, cablaje, butonase, plasticute etc) sau piese serioase, iti stau la dispozitie.

Liteon, caloriferul are deja un abonat.
Geru
S-au mai dat: luneta, discurile de frana, fuzetele si rulmentii fata.
marianrec
Centurile le-ai dat ??? Daca nu, le lasi la 50 roni?
cristiV
usa dreapta fata?
Geru
Usa dreapta fata e OK, inca n-am dat-o. O dau doar completa, cu geam/manere/macara/fata de usa + oglinda dr. bonus. Pentru o afacere cu adevarat reciproc avantajoasa, prefer sa o dau cuiva care are nevoie de o usa verde metalizat, vopseaua arata f bine si cine are nevoie de usa ar mai da in service vreo 4,5-5 milioane numai sa o vopseasca (manopera +vopsea). Daca ai nevoie pt o masina verde metalizat, esti clientul meu smile.gif
Aceeasi idee pt toate usile (cu exceptia ca usile spate le dau si separat de fetele de usi); pretul (vopseaua bonus wink.gif ): 75% din pretul de magazin al reperelor. Pt detalii suplimentare, PM
darius
telescoape spate?
ionutt daniel
Aceeasi intrebare : Telescoape spate- marca, stare , pret?
Geru
Am raspuns prompt PM. S-au dat si centurile si am abonat la amortizoarele spate
Burnot
Motorul ,cutia de viteze si ferodourile ma intereseaza.Daca le mai ai fa-mi si mie o oferta si incheiem afacerea.Astept
Geru
Daca le dau separat, motorul DSN, de Renault, 58000 Km - complet echipat 1800 ron ; cutia de viteze, idem - 1500 ron. Pentru cutia de viteze mai e un doritor, luni seara urmeaza sa-mi dea un raspuns dar daca te hotarasti pana atunci, ai prioritate daca iei setul complet.
Bonus: daca le iei la set, 50 ron reducere la motor (motorul = 1750 ron).
Ferodourile + sabotii spate = 50 ron/set.
Geru
S-au dat si arcurile spate si ansamblul complet arcuri fata +amortizoare fata. Am abonat la catalizator si galeria de admisie motor.
aur
Jugul motor este descentrat?
Un pret, te rog , daca este bun!
Geru
Aur, cam pe luni ma gasesc cu unul din mecanicii care au dezmembrat-o; imediat ce aflu detalii primesti PM.
cryissty
salut. ma intereseaza si pe mine un releu cu soclu cu tot din cutia de relee din compartimentul motor si un pret?ms
aur
bine, astept!
Geru
S-au dat si amortizoarele spate si caseta in care sta motorasul pentru ventilatie. Luni cand vin cu detalii pentru Aur fac si o recapitulare ce piese s-au dat deja ..... multe din piesele importante sunt inca disponibile , astept solicitari in continuare. Pana de Paste vreau sa fac curatenie in garaj smile.gif
Geru
Aur, jugul motor este ok, depinde din ce localitate esti, daca am posibilitate de transport incolo sau prin posta. Il dau la 50% din pretul de magazin + val. transport, daca te hotarasti, ma interesez cat inseamna asta exact.
OVIDIUS
Un actuator bun, daca are. Mersi.
Geru
Are, dar nu ma incurc cu transport la Bucuresti doar pentru un actuator, e mai mare deranjul si pentru mine si pentru tine. Piesele sunt "la oferta", inspecteaza-ti masina si vezi daca nu-i mai trebuie si altceva, daca strangi macar piese de 30-40 ron devine mai rentabil.
prody
Pana la urma ai dat cutia?
Si care e ultimul pret ?
Geru
Cutia si motorul inca nu s-au dat. La motor pretul e fix, la cutie daca vii cu meseriasul care s-o demonteze ultimul pret 14 mil.
In banii astia vine chiar sub pretul unei reparatii la o cutie de viteze cu probleme, deci se merita. Este in stare super-OK, are 58.000 km reali si poate duce lejer peste 200.000 km de-acum inainte, din cate am inteles.
aur
QUOTE(Geru @ 16 Jan 2007, 08:25)
Aur, jugul motor este ok, depinde din ce localitate esti, daca am posibilitate de transport incolo sau prin posta. Il dau la 50% din pretul de magazin + val. transport, daca te hotarasti, ma interesez cat inseamna asta exact.
*



cati roni face, sigur nu este descentrat? Nu vreau ca un trapez sa stea mai in fata si altul mai in spate, masina deviind de la traiectorie putin cand lasi de volan asa cum se intampla la a mea, dupa ce am lovit o bordura cu roata din dreapta, mutand (din jug) cu 5 mm pozitia tapezului.
Geru
Daca ai vreun drum catre Galati, poate ai fi mai impacat sa vezi cum arata jugul motor la fata locului. Eu unul nu ma pricep, dar baiatul-mecanic a zis ca arata ok. De regula la piesele mai cu pretentii prefer sa le dau pe vazute si probate. Pana acum n-am avut nici o reclamatie, nici la piesele date local, nici la ce am trimis prin posta. Daca zici ca e asa sensibil, chiar as prefera sa-l iei pe verificate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.