Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot Puternic
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sudsemnatu
Cand dau drumul la caldura in masina...faca un zgomot super puternic! si cu cat urc treptele cu atat face mai rau! deja zgomotul e cam naspa...mai ales ca si variaza...nu e mereu acelasi! o fi infundat? se poate curata ? sau ce poate fi ?

P.s. sry daca a mai fost discutata problema si eu am deschis topic aiurea dar eu nu am gasit!
tgg2k
singura idee care imi vine in minte... ai o combinatie de probleme: incarcarea si aeroterma. cand maresti turatia incepe sa incarce bine si viteza de la aeroterma creste aproape proportional cu turatia, dar fiind stricata, suna mai tare cand se alimenteaza cum trebuie tocmai pentru ca ajunge aproape de turatia "de lucru"... sper sa intelegi ce vreau sa zic. alta idee ar fi alimentarea aerotermei desi nu prea cred.
Sudsemnatu
ieri mi-a sarit o frunza pe la picioare...probabil asta era ..sa fi intrat niste frunze! totusi nu se poate curata vreun fel circuitul?
si ziceai sa curat aeroterma sau sa o schimb? si de incarcat cu ce sa o incarc?
ferrari
se poate sa fi intrat ceva ........dar e la fel de posibil sa fie duse bucsile de la motorul aerotermei
Sudsemnatu
e ceva complicat de schimbat? adik as putea sa le schimb singur? unde sunt pozitionate? sau trebuie mers la mecanic?
ferrari
o solutie de moment pana te duci la un electrician ar fi sa dai jos motorul de la aeroterma si sa pui putin ulei la angrenaje....dar dupa cum spuneam e o solutie de moment si nu te tine mult. eu am break si am patit-o si m-am dus apoi cu motorul la electrician si a costat 15 ron dar a tinut 2 zile si asa am cumparat alt motor si acum nu mai am probleme. asta a fost in cazul meu.
workarea
Da, s-a mai discutat, numai din toamna asta s-au deschis vreo 3 topicuri identice. Huruie de la frig si umezeala, asa fac majoritatea, lagarele de proasta calitate se gripeaza. Ungi sau, cel mai bine, pui pe rulment (vezi un topic cu niste raspunsuri de-ale mele de pe la inceputul lui octombrie, parca, ori aici, ori la "Piese"). Eu am solutia 2 si ma declar foarte multumit. Creste si debitul de aer, nu spectaculos, dar satisfacator.
Sudsemnatu
ok..sry daca am deschis un topic aiurea dar eu nu am gasit! poate imi lasa-ti voi aici un link de la topicurile unde s-a mai discutat problema asta!

p.s. rulementul care trebuie uns unde il gasesc? sunt mai incepator asa:)
workarea
OK, uite aici unul, unde mai gasesti un link si catre partea cu rulmentul:

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=56781&hl=

Rulmentul ala nu exista by default, tocmai, aici e spilul: by default invirteala elicei se face intr-un fel de bucsa, care se gripeaza in timp, nu conteaza de ce. Rulmentul e o imbunatatire de facut acasa, o improvizatie, daca vrei. Citeste pe-acolo. Spor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.