Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rectificare vibrochen
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iliev
Buna ziua,
Am o dacia 1310 din 1998 cu care am facut 100 000 km.
A inceput ca la relanti să mi se aprindă becul roșu, ceea ce inseamna că nu am presiune de ulei.
Am schimbat piulița de sub delcou, am schimbat și pompa de ulei, dar este la fel.
Se pare ca vibrochenul este la cota "-10" - cum a zis un meseriaș (a măsurat).
Aș dori un sfat de la voi: - să rectific vibrochenul la R 1 sau
- să cumpăr unul nou

Dacă se poate și o comparație preț - calitate
Vă mulțumesc
EUROPE_
Deci, fi atent, dacă vrei să scapi mai ieftin, te duci și îl rectifici, nu la nea' Vasile din capul străzii, ci la un atelier specializat. Cei de acolo îl vor măsura, și vor stabili la ce cotă îl vor face, r1 sau r2.
Faci cum preferi. Vei ieși cu 100 ron mai ieftin, probabil. Tu decizi dacă se merită economia asta.

LE. Eu am ieșit mai ieftin cu 150 ron.
crazvan
Salut,

Sunt de acord cu EUROPE_. Meseriasii adevarati stiu cat trebuie rectificat: r1 sau r2.
iti pot recomnda un mecanic la care am efectuat eu aceasta operatie, e drept ca acum ceva timp si de aceea nu iti pot da retul de azi dar la acel moment am iesti mult mai ieftin decat daca achizitionam unul nou. Tot ce iti pot spune este ca am facut de atunci vreo 45000 de km si nu am avut probleme.
volint
Mergi la un atelier specializat, vb direct cu "nenea" care-l rectifica si in urma masuratorii iti spune R1 sau R2. La R2 NU SE MERITA !!!. te tine max 50 mii km. Asa ca...

Spor!!
iliev
Mulțumesc pt. sfaturi.
Am pus aditiv cu teflon in ulei și nu se mai aprinde becul la relanti.
Mai astept să văd ce se mai întîmplă.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.