Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema. Carburator.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mike2madalin
Buna, as avea o problema cu sistemul de carburatie, stiti placuta aia de la ax prinsa cu 2 holsuruburi, azi am dat jos carburatorul si am vazut ca lipsea si mam gandit ca oare pe unde poa sa ajunga un holsurub mic, mai ales faptul ca am obs ca motorul a inceput sa mearga cam prost din cand in cand, merge dar este cand parca nu` functioneaza 2 buji, in momentele cand mergea prost am dat scos cate o fisa de la buji sa vad care nu functioneaza, si asa am obs ca mergea doar in 2 buji, am schimbat bujiile la fel aceiasi chestie, platina am schimbat`o acu`s 2 sapt.. ce ar putea avea? !
sik
cum ai concluzionat tu ca merge in 2 bujii? ai scos fisa si nu ai vazut nici o diferenta? dc da- gresit scoate bujia pui fisa pe ea la loc iar la cca 0.5 cm o ti distantata fata de un - sii dai la cheie; vezi dc ai scanteie; dc nu ai scanteie problema se muta spre delco
mike2madalin
cea ce ai zis tu am facut, fisele dau scanteie, dar in momentul cand scot fisa afara nu se simte nici o dif, si am schimbat si bujia si la fel ma bate un gand ca num cumva sa fie o supapa blocata sau ceva
diaconuliviu
madalin, ai un stil de a scrie de nu te intelegi nici tu. De aia probabil toti s-au orientat la bujii. Ce era lipsa de pe obturator? Surubul de prindere sau obturatorul in sine?
Banuiesc ca unul din suruburi.
1. Acele suruburi sint infiletate apoi "nituite", iar in cazul in care le defiletezi daca nu le pilesti la capetele nituite vei distruge filetul din ax.
2 Acele suruburi sint suruburi, nu "holtzsurub" (autofiletant de fapt). Daca la tine is autofiletante, cineva a umblat acolo si din motivul aratat a pus din alea.
3. In cazul asta cred ca ar fi bine sa inlocuiesti si axul si foliile din teflon-da o cautare, s-a discutat, eventual partea interesanta din "supa de carburator" a lui dodobird.
4. Acel surub cazut l-ai gasit? Daca nu, posibil daca ai noroc sa fie in galerie, daca nu, in motor, intr-unul din cilindri, sau acolo, la supapa de care zici.
5. Motorul merge tare prost cu un surub de la obturator lipsa, acolo fiind un punct de acces aer fals.
6. La remontare obturator intii se lasa suruburile mai slabe pentru a centra obturatorul, abia apoi se string, cu simt, nu tare, risti sa strici iar filetul.
mike2madalin
scuze de rigoare, am gasit surubul bloca supapa, din cauza asta motorul nu facea o cursa complecta, am schimbat tijele de culbutori pentru ca mi s`au indoit, si acu totul merge ok
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.