Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglaj proiectoare zambetul lui iliescu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ov
a reusit careva sa regleze cu succes aceste proiectoare, ca la mine, oricum le-as regla, bat in balarii (in sus si in lateral). Daca le las foarte jos (unde oricum bat putin 1-2m max) nu mai pot sa pun capacele la loc, ca ating unde intra surubul de jos.



Help, ca pana atunci le tin de estetica (cum le-am tinut si pana acum)
nimic
pai daca tot le tzii de estetica,baga si leduri albastre pe pozitzii si noaptea prin orash mergi pe pozitzii+proiectoare :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ov
am, dar rosii biggrin.gif , ca altfel nu se potriveste la culoare,

acum pe bune, ma intereseaza daca are careva proiectoare d'astea si ii bat calumea (sa zica si cum bat), sa stiu daca ma chinui sa inventez ceva pe la ele, sau daca le las asa.



P.S. nu merg noaptea cu pozitiile aprinse si cu proiectoarele. De fapt, nu merg mai niciodata doar cu pozitiile.
Laurentiuu
QUOTE
acum pe bune, ma intereseaza daca are careva proiectoare d'astea si ii bat calumea (sa zica si cum bat)...


Nu sint in masura sa vorbesc aici dar dupa mine, proiectoarele de sub bara de protectie ar trebui sa bata putin in fata 3-5 m pt a nu orbi si mai mult in lateral pt a suplini pe faza lunga lipsa de lumina de pe parti - lucru necesar la viraje strinse cind farul va bate in fata iar soseaua "iese" in unghi din raza lor.
nimic
eu proiectoarele le folosesc noaptea pt a vedea in lateral si pe ploaie deasa.pe ceatza n-am avut ocazia sa le folosesc.de doua ori am mers pe ceatza super deasa si atunci nu mergeau ele.prea mult in fatza nu au cum sa-ti bata pt ca nu sunt proiectate sa bata tare.ele sunt proiectate sa raspandeasca o lumina difuza,si sa bata cat mai jos pt ca pe ceatza sa vezi dunga de pe asfalt.prea mare reglaj nu ai cum sa le faci.nici nu shtiu daca au reglaj.eu am spoiler din 3 bucatzi si proiectoare dreptunghiulare si nu au nici un reglaj.doar 4 shuruburi de prindere
Alex2k4
Am si eu o problema cu proiectoarele de ceata de pe berlina : sunt chioare rau de tot! Am schimbat becurile si am H3 de 55w. Produc o lumina aproape imperceptibila si n-am idee de ce. La break aveam d'alea patrate si tot becuri de 55w si luminau foarte puternic. Sa fie diferenta asa de mare din cauza dimensiunii ca pare cam ciudat?
Am verificat partea reflectorizanta din interior si nu e ruginita deloc...
Ceva idei?
Al Cap0nE
poate nu au masa cum trebuie.
Alex2k4
Pai si in cazul asta nu ar aparea intreruperi? Ele merg dar lumineaza sub 30% din cata lumina produce faza scurta.
Pot sa verific cat intra in ele cu un ampermetru?
Al Cap0nE
Nu apar intreruperi ci scade intensitatea luminii. Nu stiu daca poti sa verifici pt ca nu ma pricep la aparate de masura (doar la creionul de tensiune smile.gif ). Curata contactele si ar trebui sa se rezolve.
RIon
Eu mi-am spalat proiectoarele (in galeata cu detergent); sticla s-a albit, era galbuie inainte.
Am pus H3 Philips 30% more light, si am ramas surprins de puterea si claritatea lor.
Pe faruri am la fel, Philips.
De ce am luat Philips? Am fost la o statie ITP sa imi reglez farurile, si becurile anterioare aveau un fascicul total descentrat, alea Philips nu au avut nevoie de alte reglaje.
Am dat 220 000 pe H4 si 160 000 pe H3, dar merita.
diaconuliviu
QUOTE(Al Cap0nE @ 9 Nov 2004, 02:25)
Nu apar intreruperi ci scade intensitatea luminii. Nu stiu daca poti sa verifici pt ca nu ma pricep la aparate de masura (doar la creionul de tensiune smile.gif ). Curata contactele si ar trebui sa se rezolve.
*



Mai relevant e sa masori DIRECT la becuri tensiunea pe bec apoi tensiunea intre presupusul fir de masa si masa masinii..daca acolo ai tensiune de ordinul voltilor masa nu e buna. (daca nu stii care e masa, firul care are tensiunea cea mai mica intre el si masa masinii-in speta contraaripa stinga - e masa becului.

Tensiunea ar trebui sa fie 0 V intre masa bec si masa masinii iar pe bec tensiunea bateriei.
TinuX
Mie imi merg bine proiectoarele de ceatza. Zambetul lui Iliescu Adica CN4? ... Asha le`am mostenit din fabrica si merg ok smile.gif nu ma plang, isi fac treaba bine.
TinuX
Cat despre intensitate ... poate ii releu de vina smile.gif si mie mi`or fost oxidate contactele de la releu (stanga sus langa aripa).
Alex2k4
Gasit buba : ele saracele au putere dar erau atat de dereglate incat nu gaseam lumina tongue.gif
Ala dreapta l-am descoperit cand plecam din Poli seara si am zis sa testez proiectoarele si am observat ca lumineaza coroana de la copaci laugh.gif asa ca o sa apelez la unicul surub de reglaj sa incerc coborarea lor la realitatea.
Ov
si dupa ce o sa te chinui cu reglajul, o sa revii pe topicul asta si o sa intrebi exact ce am intrebat si eu wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.