Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: miroase rau a benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
euu
Am o dacie care merge numai pe gaz.problema este ca,cand merg cu ea si deschid geamul la sofer miroase rau a benzina,e adevarat ca am vreo 5litri in rezervor.Am sigilat rezervorul cu diverse,nu miroase in porbagaj,de unde poate sa vina mirosul.?

masina e pe injectie.
andrei2005
Am avut aceasta problema; Benzina iesea pe la sudurile in puncte de la flapsurile (deflectoarele) de carburant din interiorul rezervorului. Acestea sunt vizibile pe partea superioara a rezervorului, sub mocheta; Solutia a fost un rezervor nou...
Ov
citeste topicul cu berlina pe injectie. Problema poate sa vina de la buson sau de la circuitul de recuperare al vaporilor de benzina
viperfox
aceeasi problema si eu, dacie fara injectie, dar am verificat si problema cu busonu si presiune ain rezervor, nu e cazu ca busonu meu e lejer smile.gif si nici pe la recuperatoru de vapori nu scapa pt ca nu e exista nici o urma de benzina pe acolo si culmea nici nu miroase, miroase doar in masina, deobicei cand deschid geamu (dacie break) deci..? rezervoru l`am verificat si ras verificat nici o pata nicaieri si repet, pe langa el si in portbagaj nu miroase;
am mai primit niste sugestii cum ca conductele de benzina pe drumu spre motor au pe dedesubtu masinii niste coturi unde sunt imbinate cu furtun, si poate pe acolo se pierde....stie cineva ceva in leg cu asta?
fnp
QUOTE(viperfox @ 13 Dec 2006, 13:19)
aceeasi problema si eu, dacie fara injectie, dar am verificat si problema cu busonu si presiune ain rezervor, nu e cazu ca busonu meu e lejer smile.gif si nici pe la recuperatoru de vapori nu scapa pt ca nu e exista nici o urma de benzina pe acolo si culmea nici nu miroase, miroase doar in masina, deobicei cand deschid geamu (dacie break) deci..? rezervoru l`am verificat si ras verificat nici o pata nicaieri si repet, pe langa el si in portbagaj nu miroase;
am mai primit niste sugestii cum ca conductele de benzina pe drumu spre motor au pe dedesubtu masinii niste coturi unde sunt imbinate cu furtun, si poate pe acolo se pierde....stie cineva ceva in leg cu asta?
*



Garnitura sonda litrometru. Sonda nu are filet - intra fortat sub niste cleme. Se desface prin batere usoara oblic in marginea ei astfel incat sa o faci sa se roteasca ca si cum ar avea filet.
Mai ai cumva pâsla aceea deasupra rezervorului (intre rezervor si capac)? La mine se imbibase cu benzină și deși montasem bine garnitura miroasea în continuare in interior, mai ales când stătea în soare. Și întradevăr în timp ce mergeam cu mașina mirosul se accentua dacă deschideam geamul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.