Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pedala ambreaj?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ady21blaga
Salut. (berlina 89) De curand am schimbat placa de presiune + rulment iar pe discul vechi nenea mecanicu mi-a pus niste ferodouri noi. Problema e ca ambreaju (pedala) prinde foarte sus iar dupa ce prinde mai si ramane un joc adica o cursa libera.
Am fost la mecanic intr-o vizita fara masina si iam spus treaba si mia zis k e pedala. Sa cumpar o pefala de amreaj noua si cu ceva prag sau nu am inteles eu bine ce si sa vin cu ele. Acum eu va intreb pe voi dc e posibil si cum se poate indoi sau defecta pedala???
P.S. jocul pedalei a fost scos de tot din cablu.
colombina29
Esti sigur ca ti-a batut perfect toate niturile la ferodouri? Asta e o solutie de mantuiala, ce folos ca e ferodoul nou daca te po lasa arcurile? Nu vreau sa te sperii, discul poate sa te mai tina si 100.000 de km, dar cred ca unul nou te-ar fi scutit de probleme, basca garantia!
tgg2k
nu trebuie sa cumperi nimic... mergi la cineva care stie sa regleze pedala de ambreiaj si jocul liber al acesteia. sau mai cauta pe forum si gasesti ca au fost discutii destule despre asta. oricum, pedala trebuie sa aiba "cursa moarta" de 5-7 mm, astfel esti sigur ca va cupla bine ambreiajul, iar ideal ar fi sa prinda la mijloc, ca altfel risti sa nu decupleze bine.

PS. si cum zice colombina29... mai bine luai un disc nou de ambreiaj. unul nou de 180 (de care iti trebuie tie) e cam 45 RON dar merita toti banii.
alex-mun
este posibil sa se fi olarit sus pedala unde vine stiftuul de la clema de prindere a cablului. am patit si eu . totusi ia-ti o pedala noua, pt ca altceva n-are ce sa fie, si pe urma regleaza cablul bine
Freelancer
Daca se ovalizeza locul in care pedala se prinde pe ax atunci scartaie can o actionezi, din ceea ce spui tu as zice ca nu este reglata cursa. Si cursa libera trebuie sa aiba pentru ca altfel se uzeaza ambreiajul repede.
Ov
mi s-a rupt odata pedala de ambreiaj la un jeg de dacie, nu mi-a venit sa cred ca-i posibil, dar e smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.