Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Smuceste toata masin cand ridic piciorul de pe gaz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
KTC
Se da una bucata dacie din 87 cu o problema cam ervanta.
In timpul mersulului in mai toate vitezele dupa un drum in care am mers accelerat sau constant cand ridic piciorul de pe gaz brusc imi smuceste toata masina dar cel mai rau motorul cu tot cu cutia de viteze, trepideaza urat de tot cam de 3,4 ori.De fapt masina incetineste un pic mergand trepidand. De cele mai multe ori daca apas ambreiajul se opreste din smucituri. Daca nu-l apas trepideaza de maxim 3-4 ori si isi revine la mersul lin.

Problema am mai intalnit-o si la alte dacii cam tot din aceeasi ani dar nu e asa dr grava, abia daca se simte. Tin sa mentionez ca nu am probleme la cutia de viteze si nici cu motorul. Prima oara am crezut ca e din carb, poate ii taie alimentarea prea brusc dar l-am schimbat si cam tot la fel face. Cineva mi-a zis sa nu fie de la elementele de prindere a cutiei si motorului de caroserie.
Voi ce spuneti ?
A mai avut cineva vreo problema similara cu a mea ?
omegabear
Pai nu e frana de motor?
Daca ti se pare prea brusc mai micsoreaza un pic avansul vacumatic. Pe platoul cu platini exista o rotita dintata, excentrica care trebuie rotita vreo doi dinti astfel incat sa comprime mai mult arcul avansului vacumatic. Daca reglezi cum trebuie o sa fie mai soft dar o sa scada un pic si demarajul. Ar mai fi si alte cauze dar poti incepe cu acesta verificare.
KTC
Stiu ce e aia frana de motor ... si nu e vorba de asa ceva.
Eu pur si simplu merg cu masina pe drum drept si cum ridic mai brusc piciorul de pe acceleratie trepideaza foarte urat de cate ori.
diaconuliviu
"Trepidatie urita", in sens de mers in suturi inainte-inapoi poate avea ca si cauza ce ti s-a sugerat; nu ai si rateuri in evacuare? Daca nu stii, fa acea frina de motor in dreptul unui cunoscut care asculta dinafara masinii.
Poate fi si din platine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.