Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
istvan.t
de ce imi curge benzina in motor din carburator dupa ce este orpit motoru? am schimbat cui pontur am crezut ca din cauza asta imi curge?
tibip
Vezi de plutitorul din carburator, sa nu aiba benzina in ea (adica fisurat), si regleaza dupa aia nivelul de benzina din carburator la 7 mm. Si inca o posibilitate: verifica circuitul returului de benzina, sa nu fie infundat, si sa nu fie infundat nici orificiul ala minuscul de pe pompa de benzina din circuitul de retur.
istvan.t
tibip, mersi o sa verific astazi smile.gif

Asa se scrie, romaneste, ca nu sintem pe mirc.
tgg2k
poate fi de la pompa de benzina, verific-o si pe aia
diaconuliviu
Pai cum sa curga in galerie de la pompa? Cuiul poanto ar trebui sa inchida sub influenta plutitorului. Deci astea doua sint primele.
vi_escu
Nivelul prea mare in cnc: cui sau scaun uzat (se schimba, verifica la cumparare), plutitor spart (altul!) sau nivel reglat incorect (se regleaza)
istvan.t
de vina a fost plutitoru, a fost spart,nivelul de benzina trebuie sa fie neaparat 7mm, daca e 5mm e problema? sau daca e mai mare ce sa intampla?
si inca o problema de ce am apa langa borcan? sa fie spart borcanu si sa curga? am verificat si nu am vazut nici o crapatura?
diaconuliviu
Nivelul se regleaza la 7.
Mai mic, la 5 inseamna posibilitate de amestec bogat, consum mare.
Mai mare, amestec sarac, cu aceleasi consecinte-consum marit prin lipsa de putere.
danny_b
Atentie, ca acum in magazine se gasesc si garnituri de capac de doar 0,5mm.Deci, daca la garnitura de 1mm se regla corect la 7 mm, la cea de 0,5 mm se regleaza la 7,5mm ,pentru a pastra corect raportul.Acuma fiecare face cum vrea ,dar e bine sa se tina cont si de grosimea garniturii.
vi_escu
Corect! Mai bine pui 2 garnituri daca sunt de-alea subtiri. La mine cu una nu etansa. Am incercat cu 2 si este OK; oricum parca sunt din coperta de caiet.
diaconuliviu
Faceti un desen si vedeti ce se intimpla daca pui garnitura subtire: capacul si tot ansamblul plutitor va fi MAI JOS, deci nivelul in camera va fi MAI MIC. Pentru a regla corect, se micsoreaza la 6,5 cota dintre plutitor si garnitura, incit plutitorul sa fie 0,5 mm mai sus de fundul camerei.
Daca ma gindesc bine insa, in carti sint date uneori si tolerante de 0,5 mm.
vi_escu
Da, scuze! Desi tare sunt curios cum arata nivelul in cnc prin hartoapele druurilor patriei.
diaconuliviu
Pai nu ai gresit; "faceti" era invitatie nepersonala, era pentru neconvinsi;
despre nivel pe drumuri, n-ai vrea sa stii.
Desi, atit "legatura" lichid-plutitor cit si cea plutitor-bila cui sint "elastice", provocind o oarecare "amortizare".
istvan.t
7 mm fata de ce? intre cap carburator si plutitor normal inchis?
diaconuliviu
Intre plutitor si capac carburator CU GARNITURA montata, tot ansamblul in pozitie verticala, cu ctutul de alimentare in sus.
da o cautare pentru lamuriri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.