Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
haiducro
Salutare,

Pana ieri Dacia mea scumpa "tragea" un pic in stanga. Insa ieri am luat o groapa cu roata dreapta si de atunci imi trage in stanga de innebunesc. Inca nu m-am uitat la ea. Ce credeti ca are? Sa se fi dereglat unghiul de fuga sau vre-un brat strambat?

Si apropo de unghi de fuga, stie cineva un service din Timisoara care-l face bine si cam cat costa?
Laurentiuu
[quote] am luat o groapa cu roata dreapta si de atunci imi trage in stanga de innebunesc.[/quote]

Socul sa nu fi produs vreo defectiune in sistemul de directie (caseta directie, bielete, brate roti).
RIon
Mai rau, lonjeron sau jug... iti tin pumnii...

Inainte de a merge l reglaj directie, da o fuga si umfla / calibreaza rotile, ajuta.
haiducro
Gata, am rezolvat-o. Suportul de tirant de pe partea dreapta era desprins. Am cumparat unul nou, l-am sudat si acum tine drumul drept.
B31AYZ
Salut ,

As vrea sa schimb bieleta de directie pe partea stanga .Intrebarea este daca trebuie sa fac geometria la roti sau nu .In carte spune ca trebuie sa am grija cand strang definitiv piulita care vine la cremaliera ca bieleta sa fie paralela cu o anumita axa (acum nu-mi vine in minte) .Am D1300 .Ce chei trebuie sa am si daca mai e ceva mai special .Cum senumeste bucsa care vine prinsa cu bieleta ?
Vineri vreau sa fac schimbarea si am un drum de facut de 300 km.Cum imi dau seama daca e cazul sa schim bieleta de directie .Ce jocuri sunt acceptate .

Multumesc .
MH16GMT
Un service bun de roti este in timisoara pe rebreanu, la fosta arta textila, pe linia tramvaiului 9, urmatoare statie dupa profi!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.