Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lonjeroane - ce si cum....?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Blue
Salutare! Recent am fost nevoit sad.gif sa schimb o planetara si mecanicul mi-a zis ca ar fii recomandat sa schimb si lonjeroanele. Dacia mea e din '81 si are totul original, nu s-a lucrat la ea (are 80k km), mai mult stat in garaj. Treaba e ca nu ma prea pricep la chestia asta si nu stiu la ce/cat sa ma astept...timp-bani. Ar mai fii si semi-lonjeroanele...Sunt din Cluj, daca cineva poate sa ma indrume sau sa-mi spuna ceva preturi orientative m-ar mai scoate din ceata. Merci si DRUM BUN!
bogdan_o
Treaba cu lonjeroanele e serioasa. In general nu se schimba decat daca sunt mancate rau de rugina sau daca sunt indoite (de indreptat nu prea merg indreptate). Problema e ca ele reprezinta de fapt baza pentru structura masinii si toata tarasenia cu schimbarea lor trebuie facuta de cineva care se pricepe foarte, foarte bine. Altfel risti sa-ti devina instabila masina la viteza (adica sa tremure foarte tare). Costul schimbarii lor te va duce pe la vreo cateva milioane bune si ca sfat, nu fa treaba asta la nea Gicu. Du-te intr-un service unde au toate sculele, dar mai ales oameni priceputi. Dupa aia, verifica bine masina sa vezi daca totul e ok.
Laurentiuu
[quote] Problema e ca ele reprezinta de fapt baza pentru structura masinii si toata tarasenia cu schimbarea lor trebuie facuta de cineva care se pricepe foarte, foarte bine. Altfel risti sa-ti devina instabila masina la viteza (adica sa tremure foarte tare).[/quote]

Lonjeroanele fac parte din structura de rezistena a masinii pe linga praguri. O data inlocuite, masina trebuie pusa pe o masa geometrica si adusa in linie. La montajul longeroanelor se fac o serie de masuratori in diagonala pe burta masinii. O pozitionarea gresita a lonjeroanelor va face ca masina sa ruleze pe sosea strimb (fata in stinga sau dreapta iar spatele invers - cred ca ati observat asa ceva la o serie de masini ce circula pe sosele).
freeman30
Pai tocmai ce am fost martor la schimbarea unor semilonjeroane ,intr-un service . Eu am fost pentru un petic la podea ,si refacerea ramei care tine chederull de parbriz. Un sfat ,nu te mai lua dupa toti mecanici daca nu ii cunosti ,eu asa am facut si era sa dau 2 mil ,aiurea (credeam ca am lonjeronul stang un pic mancat ,si m-am dus la un asazis tinichigiu care s-a si aruncat.....) Si cand colo se exfoliase un pic primul strat .Dar sa revin la problema ta.......ca timp dureaza, 2 zile.Cate o zi de lonjeron.Cost , iti pot spune doar preturile de la acest service unde am fost.1milion de lonjeron , in asta intrand inclusiv antifonarea lonjeronului. Urmeaza sa adaugi si tu acum costul lonjeronului sau semi ,depinde ce schimbi.
van den plas
Mai exista si solutia unei reparatii. Cunosc un tinichigiu care s-a oferit sa-mi repare un lojeron afectat de rugina. Din cate am inteles se sudeaza niste tabla pe portiunea deteriorata. Cost 2-300000 lei. Sigur e o solutie de compromis, dar iti poti rezolva problema pt. o perioada ,timp in care poti face rost de toti banii necesari schimbarii lonjeroanelor sau poti vinde masina.
Blue
Merci mult baieti! O sa tin cont de sfaturile voastre, si o sa fac treaba asta cat de repede, ca....la ce gropi avem pe sosele, nu e cazul sa te risti...mai ales ca acum am schimbat o planetara (2.400.000 noua cu tot cu manopera..)deci.. :wink:

Drum bun!
SPAWN
da e cam mare beleaua asta cu lonjeroanele ca si eu am unu vrza dar nu prea am bani sa il schimb acum parca unu costa 500 de mii si manopera cum s-a zis si mai sus cam un mil
marius-gabriel
lonjeroanele sau semilonjeroanele daca sunt mancate rau de rugina trebuiesc schimbate.

eu le-am schimbat ca era destul de naspa.

treaba e ca nu are cum sa greseasca cel care le pune.

nu se pot pune in alta pozitie decat cum au fost si cele originale pt ca ele vin prinse in suruburi.

se fixeaza mai intai in suruburi dupa care se aplica pcte de sudura.

in fata daca ati observat ele se unesc printr-o bara iar in spate in jugul de la cutie.

nu se pot pune altfel!

bineinteles dupa operatia asta de schimbare a lonjeroanelor se va reface geometria rotilor.

pe mine astavara m-au costat semilonjeroanele cam 800.000 amandoua plus vreo 600.000 manopera.
FiveThreeFive
QUOTE
treaba e ca nu are cum sa greseasca cel care le pune.


Asa am crezut si eu. Am schimbat numai semilonjeronul stanga (partea de jos, care tine bascula inferioara). Din pacate, desi vizual pare perfect montat, la aliniere a rezultat clar ca unghiul de cadere e prea mare (partea de jos a rotii sta prea in interior). In concluzie, semilonjeronul nou are urechile de fixare a basculei cu cativa mm mai spre interiorul masinii, decat cel original (evident, montaj defectuos).

Singura solutie: am montat o bascula inferioara mai lunga cu 4 mm (se gasesc - mai greu, dar se gasesc). Si tot nu sunt in specificatiile corecte ale unghiului de cadere.



Deci, mare grija unde faci lucrarea. Iti recomand sa preferi un loc mai scump, dar care are aparatura de verificat unghiurile si unde ti se garanteaza un rezultat in limitele constructive, decat un service mai ieftin, dar unde risti sa iasa aiurea.
marius-gabriel
old sa nu fie de la noul lonjeron mai ales daca e facut de conex iasi
FiveThreeFive
QUOTE
old sa nu fie de la noul lonjeron mai ales daca e facut de conex iasi


No way. Piese de origine Dacia. Lucrare insa executata de niste ageamii iresponsabili. Cumva, la doi ani dupa schimbarea semi-lonjeronului, am fost nevoit sa trag definitiv pe dreapta biata masina, din alte cauze (rugina avansata caroserie).



Daca as face din nou operatia, mi-as lua urmatoarele masuri de siguranta (chiar daca acestea ar ridica pretul cu cateva sute de mii lei):

- service in care exista si tinichigerie, dar si stand de reglare unghiuri;

- verificarea si reglarea unghurilor INAINTE de schimbarea lonjeronului, urmata de tiparirea parametrilor;

- masurarea distantei intre cat mai multe puncte de reper (gauri) din lonjeroanele vechi, INAINTE de demontare, atat in linie dreapta cat si in diagonala - si notarea lor pe hartie

- verificarea distantelor reper, INAINTE de fixarea definitiva a lonjeroanelor;

- verificarea si reglarea unghiurilor pe stand DUPA finalizarea operatiei.



Daca in final unghiurile nu se incadreaza intre limitele constructive (sau macar cele masurate inainte de schimbarea lonjeroanelor), as considera reparatia prost efectuata si i-as intoarce sa o repete pana iese bine, orele si materialele in plus fiind pe cheltuiala lor. Exista OPC si poate alte metode de pus presiune pe service-urile care fac lucrari de mantuiala.



O masina la care unghiurile nu pot fi aduse in limitele constructive poate fi considerata ca avand caroseria compromisa. O lucrare esuata are un impact imediat asupra tinutei de drum, stabilitatii, uzurii pneurilor si sigurantei circulatiei. Intrebati-ma de unde stiu sad.gif
SPAWN
oi stii tu de pe undeva ce rost mai are sa te interogam daca ai dreptate :inger: :mrgreen:
dadu221
m-ati speriat de tot ca numa ce tre sa imi schimb un semilonjeron ca al meu se mai tine in cate firisoare si tre sa ajung si acasa cu el asa sad.gif( Daca tot ati vb de unghiuri si de alea , si stiu ca is offtopic stiti s ami spuneti si mie de ce cauciucul dreapta spatee tocit ff rau pe exterior??? presupun ca e un unghi pe acolo dar e treaba serioasa cu reglatul .. se poate face???
Laurentiuu
QUOTE
...stiti s ami spuneti si mie de ce cauciucul dreapta spatee tocit ff rau pe exterior??? presupun ca e un unghi pe acolo dar e treaba serioasa cu reglatul .. se poate face???


Daca nu a mai rulat si in alt loc si nu ai joc mare in rulmenti, presupun ca fuzeta este strimba. Pe spate nu ai reglaj de unghiuri.
axyaxel
eu am o dacie 1300 din 87 si am cam tot ce tine de lonjeroane mancat de rugina as vrea un sfat de la voi ce ar fii mai bn sa fac sa o vand sa iau alta sau sa o repar masina e super la motor cutie tabla si restu doar lonjeroanele sunt praf va rog sa imi dati un sfat :-S pls
mitu2002
si eu am avut probleme cu un lonjeron(stinga)iar cei de la servis au spus ca ei nu au nus ce scula de intreptat si nu se baga sa-l inlocuiasca dar s-au oferit sa il inbrace pe cel ruginit ...asta dupa ce dadusem podu pedalier jos pt inlocuire
lau inbracat cu tabla de 3 mm ( la insistentele mele ca aveam o bucata de 1/1,5 acasa )
au pus 2 bucati taiate ezact dupa forma pe laturi si 2 bucai late una sus si una jos plus ...2 bucati de cornier pe fiecare parte intre prag si lonjeroane pt rigidizarela indicatiile unchiului meu blink.gif si mi-au luat 20lei in plus fata de cit convenisem pt schimbarea podului pedalier
A si inca ceva dupa ce s-a racit de la sudura au dat o gaura in partea de sus si au umplut cu ulei ars cica sa mai opreasca din rugina blush.gif
ment
QUOTE(FiveThreeFive)
Daca as face din nou operatia, mi-as lua urmatoarele masuri de siguranta (chiar daca acestea ar ridica pretul cu cateva sute de mii lei):
- service in care exista si tinichigerie, dar si stand de reglare unghiuri;
- verificarea si reglarea unghurilor INAINTE de schimbarea lonjeronului, urmata de tiparirea parametrilor;
- masurarea distantei intre cat mai multe puncte de reper (gauri) din lonjeroanele vechi, INAINTE de demontare, atat in linie dreapta cat si in diagonala - si notarea lor pe hartie
- verificarea distantelor reper, INAINTE de fixarea definitiva a lonjeroanelor;
- verificarea si reglarea unghiurilor pe stand DUPA finalizarea operatiei.


Si ai gasit pana acum un asemenea service ? ph34r.gif

Caut si eu un service bun in Bucuresti pentru schimbare/reparatii semilonjeron, poze aici, daca puteti sa recomandati unul in care sa se faca treaba bine, cu corectarea unghiurilor tongue.gif.
ydaniel
cam cati bani vrei sa aloci acestei operatiuni?
ment
Din ce am citit pe alt thread, la unii iesea destul de ieftin manopera, de la 65 lei la cineva, la 1.5 mil la altul, parca atat am vazut max. As da 2-3 milioane pe manopera dar sa iasa bine..
Adrian_Boy
In service te omoara, te ia cu caterinci dastea:

- pret manopera 1,5 mil. de pus lonjeronul
- pret manopera la mecanci, ca se umbla la bucsaraie 1 mil.
- pret la geometrie 500 de mii
- ciubuc, sa mearga treaba dry.gif
ydaniel
eu zic vreo 700lei asa:) cu totu:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.