Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomote la ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sumi_nos
bai,baieti(berlina 80)de curand am schimbat si eu discul de ambreaj ca cel pe care al aveam era originalul(adica terminat)si nu am schimbat placa,decat discul(nou)nu mai patineaza geloc dar are momente cand stau la semafor cu pedala apasata la maximm si sa fie bagata in treapta,ma trezesc ca se aude un carait tare si da sa plece de pe loc(caraitul e ca ala camd incerci sa daji in treapta fara ambreaj)dar nu se aude din cutie ci din ambreaj ce sa fie ca nu stiu ? excl.gif
sumi_nos
caraitul continua cand eu sunt cu pedala apasata la maxim(caraie si da sa plece de pe loc)
tgg2k
incearca sa reglezi cursa pedalei si vezi daca mai face... joc trebuie sa aiba 2.5 - 3 mm (asa zice in carte, desi eu am joc 5-6 mm si merge foarte bine). sau sunt pb cu timoneria
pumanight
salut.aceeasi "problema" o am si eu.am schimbat doar discul si placa a ramas cea veche.de fapt nu e o problema e doar un zgomot.te va tine 50000km fara nici o problema.eu am cam 50000km cu zgomotul asta si abia acum ambreiajul da semne de oboseala.Daca nu te deranjeaza zgomotul, mergi asa, daca e prea stresant schimba placa de presiune.bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.