Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carte verde
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
cj666
Ori sint eu timpit, ori guvernul asta isi bate joc de noi. Pai de 2 luni mi se cinta la toate sursele media ca datorita faptului ca include cartea verde RCA s-a scumpit ca dracu. Si aflu ieri ca pentru ca italia si anglia nu semneaza nu stiu ce, in continuare la iesirea din tara trebuie prezentata cartea verde. Pai cum adica, o platesc o data in RCA si mai rad 60 de dolari la fiecare iesire din tara, ca sa am 2 carti verzi la mine, ca-s eu asa mai jegos?
gibonu
Eu zic sa stai linistit ca deoacamdata nu este nimic sigur.
Daca vrei sa pleci acum, iti faci carte verde normala si drum bun.
Deshteptu
gasesti aici detalii.
Vio
Deci nu platesti nimic in plus pentru carte verde, ci numai ceri de la asiguratorul cu rca SUPLIMENTAR hartoaga verde, GRATIS... Si eu sunt in aceeasi situatie.
george_moga
da..corect aveti dreptate dar uite cea mai mare tzeapa:eu plec pe 30 din tara si automat imi trebe carte verde pe 2 zile ..cum nimeni nu imi face decat pe minim 15....aici e "buba"...pentru ca am si rca platit de la 1 ianuarie 2007(deci cu carte verde inclusa)....frumos...foarte frumos wacko.gif
marss41
pai daca ai rca platit de la 01.01.2007 ,dute la asigurator si cere sa-ti mute inceputul valabilitatii rca cu ziua cand o sa vii innapoi in tara.In strainatate nu-ti trebe rca-ul ci cartea verde care o vei cumpara-o oricum in 30.12.2006,iar daca tot nu esti cu masina in tara pe aia din strainatate nu-i intereseaza ca ai sau nu rca ptr. romania .Asa mai reduci din costuri.
george_moga
Nu se poate muta data asa cum spui tu.Odata incheiata polita nu se mai modifica....Era vorba de faptul ca nu se poate carte verde pe o perioada mai mica de 15 zile(de exemplu in italia se face carte verde si pentru o zi)..in schimb romanii nostriii ne jupoaie.
Deci reiau problema mea:am rca implicit carte verde incepand cu 01.01.2007..Corect?....Eu ies din tara pe 30.12.2006!...DE CE MA OBLIGA SA FAC PE 15 ZILE CAND EU AM NEVOIE NUMAI PENTRU 2 ZILE(31 SI 31)???
Solon
Tocmai mi-am facut Rca pt 2007 si mi-a zis ca imi da si carte verde.Dar n-am primit in afara de tichetul RCA,nimic.
Sugestii?
A, si inca una: Mi-a trecut boul fostul numar de leasing.Are importanta ca am auzit ca daca e trecuta seria sasiului nu mai conteaza restul.Sau mai bine sa fiu sigur si sa ii zic sa modifiece?
alex
Mutat la sectiunea "Asigurari si Daune Auto"
Lucian BLK
Tocmai mi-am facut asigurarea obligatorie la ASIROM. 105 lei pentru 6 luni. Include si CV. In caz de iesit din tara trebuie dat pe la ei pentru un formular ce trebuie complectat in caz de eveniment!
DragosP
QUOTE(george_moga @ 20 Dec 2006, 11:47)
Deci reiau problema mea:am rca implicit carte verde incepand cu 01.01.2007..Corect?....Eu ies din tara pe 30.12.2006!...DE CE MA OBLIGA SA FAC PE 15 ZILE CAND EU AM NEVOIE NUMAI PENTRU 2 ZILE(31 SI 31)???

Pentru că așa-i la noi! Da' pentru că te tot gândești de la ce vine 'P'-ul din nick-ul meu, îți vând un pont: Allianz e mai deștept și s-a mișcat elegant, putând încheia pe 5 zile (minim) cu 20$. Tot e ceva, și eu sunt în aceeași situație (plec pe 28.12 din RO) și-mi venea să mănânc chibrituri. smile.gif
bendix
Ma puteti ajuta cu o informatie ?

Exista posibilitatea (la vreo firma de asigurari) sa se obtina cartea verde, fara a face si RCA-ul ?

Ma intereseaza fiindca am "muscat-o". Am facut RCA la o firma de asigurari si am observat dupa ce a fost eliberata chitanta ca erau tari taiate in cartea verde. In mod special sunt suparat ca e taiata Serbia. sad.gif
SwatKat
Pai normal ca e taiata Serbia, ca si rep Moldova si altele care nu sunt in UE. Si da, cand ai nevoie, poti face carte verde pentru acele tari taiate din ncartea verde inclusa in RCA.
bendix
Multumesc !

Orice firma de asigurari face suplimentare pentru o tara sau mai multe, taiate din cartea verde ?

adi_ar
Da, pentru tarile taiate, respectiv Serbia, Macedonia ... etc. poti face carte verde separat la oricare asigurator!
bendix
M-am linistit acum. Multumesc, sunteti niste prieteni adevarati !

bendix
M-am interesat la sediul Asigurari Generali din Timisoara, eu am facut RCA-ul la o filiala de-a lor. Asigurare suplimentara in Serbia si Macedonia costa 50 dolari pentru numai 15 zile sad.gif

Situatia sta in felul urmator:

- Eu sunt vinovatul principal, trebuia sa intreb de la inceput daca si ce tari sunt barate la ei in cartea verde.

- In schimb, daca ar fi fost corecti mi-ar fi spus ca in 2009 Serbia si Macedonia nu vor mai fi barate, as fi facut RCA-ul pentru numai jumatate de an, urmand sa fac in iunie tot la ei pentru inca jumatate de an. Acum nu voi mai repeta greseala sa mai trec pe la firma lor vreodata.

Voi fi nevoit sa fac din nou RCA-ul la vara, la un alt asigurator. Probabil ca voi fi singurul cetatean (fraier) din Romania cu RCA la doua firme. Este oare vreo problema acest lucru ?
adi_ar
Referitor la pret, mai intereseaza-te pe la alte firme! smile.gif
Referitor la dubla-asigurare: nu este nici o problema!
Thanatos
Asigurarea RCA este valabila numai in statele semnatare ale acordului european de asigurare. Nu mai stiu cate tari sunt semnatare, am impresia ca toate cele 27 de state.

Evident ca tot ce inseamna tara non UE trebuie facut asigurare suplimentara. Pe mine ca sa tranzitez turcia ma costa 50 de euro asigurarea obligatorie valabila 30 de zile.
bendix
Culmea este ca firma de asigurari la care am CASCO are inclus in RCA carte verde cu toate tarile europene (netaiate). Mi se pare in numar de 44 tari (inclusiv Turcia)

De ce am ales Generali ? Fiindca era in reclama ca au un service/tractare gratuita pe tot cuprinsul Europei, in caz de probleme.
Brainie
QUOTE(Thanatos @ 29 Dec 2008, 17:27)
Evident ca tot ce inseamna tara non UE trebuie facut asigurare suplimentara.
*


De unde e așa de evident ???
mafia_ooops
La faza cu doua asigurari RCA, de la una din firme la care vrei sa renunti , poti sa recuperezi banii pe lunile ramase. Asa am facut eu cand am vandut masina.
bendix
Hopa, devine interesant ! rolleyes.gif Eu as vrea sa recuperez de la Generali banii pe 11 luni, daca se poate biggrin.gif

Oare se poate face treaba asta si daca nu vand masina ?

adi_ar
QUOTE
Referitor la pret, mai intereseaza-te pe la alte firme! smile.gif


Normal ca ma voi interesa si pe la alte firme smile.gif Mi s-a parut insa moral din partea mea sa intreb mai intai la Generali, la alt agent decat cel care mi-a facut asigurarea (in cazul in care acela ar fi fost incompetent). Dar se pare ca la Generali asta e politica, nu lasa nimic de la ei.
Thanatos
QUOTE(Brainie @ 30 Dec 2008, 10:52)
De unde e așa de evident ???
*




Pentru ca asigurarea implicita obligatorie functioneaza numai in tarile care au semnat acordul european de asigurare. Vorbesc strict de RCA. Eu zic sa intrebi inainte sa pleci cu masina pe undeva. De fapt nici nu trebuie sa intrebi ca te informeaza automat vamesii cand intri intr-o tara unde RCA-ul tau nu e valabil si te trimit frumusel la ghiseul de asigurari sa decartezi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.