Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: plutitorul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cipriottu
va salut!!!!!!!!!!revin din nou cu o problema vreau si eu sami relgez plutitoru da nu ma prea stiu altii spun deschizatura sa fie cat un creion da nu stiu.help me
biggrin.gif
Pedro
Pana te lamuresti cum e cu creionu', incearca sa scoti toata benzina din rezervor si dupa aia baga 22 sau 24 (in functie de ce rezervor ai) si asa sa iti arate exact la jumatate indicatorul.
johnox
Pedro eu cred ca omul s-a referit la plutitorul de la Carburator, nu rezervor..
Eu stiam ca reglajul se face astfel:
se desface capacul carburatorului, se untoarce cu plutitorul in sus, iar intre plutitor si corp ar trebui sa intre o tigara cu o fff mica frecare, sau mai, precis, in jur de vreo 7mm.
Pedro
Upss!, ai dreptate. La ala ii faci reglaju la tigare da nu e lege. Eu de exemplu am juma' de tigare biggrin.gif. Deci cum ii place ei.
argon
Nu se tine cu plutitorul in sus , se tine perpendicular...daca te asiguri ca biluta din cuiul poanto nu e apasata deloc cu plutitorul in sus, poti sa-l ti si asa.

Sarbatori fericite la toata lumea !
danny_b
Eu pot sa-ti spun cum reglez eu.Tu faci cum vrei.Deci, iei capacul de carburator cu garnitura pe el si il intorci cu plutitorul in sus ,pentru a verifica daca inchide cuiul pontou.Cu gura, creezi o depresiune in teava care intra in capac iar cu limba astupi capatul tevii.Daca inchide cuiul pontou, ai sa simti la limba cind o retragi.Daca nu, trebuie schimbat prima data cuiul si scaunul acestuia , cu unul bun.Apoi, capacul trebuie tinut pe verticala cu mina stinga si teava in sus.Sufli cu gura aer prin teava iar cu mina dreapta tii o tija de exact 7 mm, pe care trebuie sa o poti plimba pe sub plutitor la limita , in momentul in care simti ca nu mai intra aer.Aceasta metoda e cea mai sigura, desi presupune sa cureti bine acea teava pentru a putea sufla cu gura.Eventual se poate curata cu putin spirt sanitar.Un meserias bun asa regleaza.Decizia iti apartine .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.