Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: semnalizare defecta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
miki_stan
Sal, am si eu o problema mica: nu mai merge semnalizarea pe aripi, mentionez ca am schimbat becuri,curatat papucii,contacte,verificat sigurante. unde poate sa mai fie problema ?? astept raspuns pls smile.gif





ps. semnalizarea pe cele 4 colturi alea masinii merg doar cele laterale nu merg ( am dacie 1310 an 94')
DragosP
Păi atunci hai la secțiunea CLT! wink.gif
miki_stan
in legatura cu semnalizarea, ce poate sa aibe de nu merge?? releul se aude, poate sa fie ars pe jumatate ??? sad.gif
sorin1983
releul nu se arde pe jumatate ! si mai ales ca iti functioneaza semnalizarea e clar ca e de la fire! daca ai verificat si la firele de sub aripa iti vine tensiune 12 volti(cu un aparat de masura smile.gif ) deschide capota si incearca sa urmaresti traseele firelor! ar trebui sa fie legate undeva pe firele care duc la semnalele de pe fata! asa e la mine.
C a t a l i n
Verifica soclul becurilor sa faca masa buna cu caroseria...
miki_stan
multumesc mult pt sfat , azi m-am uitat eu acolo si am vazut ca se duc langa servo frana si se inadesc cu alte fire, eu m-am uitat si inauntru sa vad unde duc dar nu am gasit, inseamna ca e acolo unde e inadit biggrin.gif
sorin1983
QUOTE(track3r @ 22 Dec 2006, 17:38)
Verifica soclul becurilor sa faca masa buna cu caroseria...
*




domnu` la semnalele lui soclul nu face masa cu caroseria! becul are 2 fire separate! un plus si o masa smile.gif sunt chiar si diferit colorate smile.gif


daca ai gasit unde sunt inadite masoara de acolo firele pana la lampa de pe aripa cu un aparat de masura dat pe ohmmetru! asta bineinteles dupa ce ai verificat ca inaditurile sunt ok.
miki_stan
ms smile.gif maine ma apuc de treaba, sper sa reusesc sa mearga biggrin.gif
miki_stan
Sal, am facut semnalizarea, era de la masa ( bine ca deja am desfacut tot manuncgiu de cabluri sa vad unde se imbina si era ok acolo ) ms pt. sfaturile date. bafta in continuare smile.gif
C a t a l i n
QUOTE(sorin1983 @ 22 Dec 2006, 17:42)
domnu` la semnalele lui soclul nu face masa cu caroseria! becul are 2 fire separate! un plus si o masa smile.gif sunt chiar si diferit colorate smile.gif
daca ai gasit unde sunt inadite masoara de acolo firele pana la lampa de pe aripa cu un aparat de masura dat pe ohmmetru! asta bineinteles dupa ce ai verificat ca inaditurile sunt ok.
*



Domnu'.....vezi un post mai sus....NO COMMENT
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.