Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: kilometraj buclucas
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Tasian
salut .
Am o berlina din 99 cu bord CN. Azi in timp ce merrgem prin oras cu o viteza regulamentara, acul vitezometrului a luat-o razna blink.gif brusc imi arata 180 KM/H si a inceput apoi sa se invarta roata prin ceas Orice viteza aveam acul vitezometrului oscila la viteza de 130 -150 km/h foarte haotic si aleator. Nu a sunat anormal a functionat perfect pana azi .Stie cineva ce sa defectat ? Are legatura cu cablul de kilometraj ?? ma gandesc ca ar trebui sa nu indice nimic daca ar fi rupt ....daca cineva a mai intalnit aceasta problema please help me . Am cautat prin forum, am gasit o gramada de topicuri despre kilometraje vitezometre dar aceasta defectiune nu am intalnit-o
C a t a l i n
NU are legatura cu cablul de kilometraj....Probabil s-a rupt arcul ce tensioneaza acul spre 0, sau s-a micsorat subit distanta intre cele 2 discuri ce se invart in ceas...

Unde sta acul cand stai pe loc?

QUOTE(Tasian @ 23 Dec 2006, 19:27)
a inceput apoi sa se invarta roata prin ceas
*



Ce inseamna acea roata? cifrele de la kilomertaj?
Tasian
QUOTE(track3r @ 23 Dec 2006, 20:31)
NU are legatura cu cablul de kilometraj....Probabil s-a rupt arcul ce tensioneaza acul spre 0, sau s-a micsorat subit distanta intre cele 2 discuri ce se invart in ceas...

Unde sta acul cand stai pe loc?
Ce inseamna accea roata? cifrele de la kilomertaj?
*


sa dat "roata" peste cap a trecut de 180 si a revenit la 0 in"sensul acelor de ceasornic .Cu masina oprita sta undeva intre 0 si 180 in in "afara " cadranului in partea de jos cam la mijlocul ceasului
C a t a l i n
Aha...roata=invartit tongue.gif
Daca sta intre 0 si 180, adica vertical in jos, e clar ca sta asa din cauza gravitatiei biggrin.gif , si ca arcul acela spiralat e rupt--->alt ceas sad.gif
Tasian
fain ..am auzit ca tare scump un ceas merge schimbat numai kilometrajul sau trebuie sa cumpar tot ansamblul ? cu turometru + indicatoarele de apa benzina ?
C a t a l i n
Gasesti doar ceasul kilometraj/vitezometru...e scump, nu stiu insa un pret exact...

Oricum va trebui sa il desfaci, si cu ocazia asta vezi intai poate acel arc e doar sarit...si poate il resuscitezi...Bafta!
ATM
Ceas nou de kilometraj =170-180 ron.
Tot tabloul de bord =300 ROn.
Asta daca ai bord de Electroprecizia. la Takosan nu ma bag.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.