Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat vopsire aeratoare Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
DannyC
Apelez in disperare de cauza la fratii de forum! happy.gif
M-am gandit sa-mi vopsesc si eu inelele aeratoarelor argintiu, ca la Prestige. Asa ca mi-am luat plastic Primer, vopsea si lac, toate de aceeasi firma, de la un magazin de piese auto. Azi am incercat sa execut operatiunea, am dat cu plastic Primer pe aeratoare si dupa 30 minute cu vopsea. Numai ca, atunci cand am dat cu vopseaua, aceasta a inceput sa curga lasand plasticul gol! M-am gandit ca poate tre sa las putin sa se usuce si sa mai dau o tura, am facut asa dar tot s-a scurs aiurea si nu tinea deloc! sad.gif Acu arata ca naiba, am facut un mare ... sad.gif Spuneti-mi va rog, cei care ati facut asta, unde am gresit?

Daca s-a mai discutat imi cer mii de scuze, n-am avut succes cu search-ul! blush.gif
Liv05
Nu cunosc vreo solutie pentru ce ai facut tu, dar eu, cand le-am facut pe ale mele, am luat un spray cu aerosoli de la Praktiker si am scos aeratoarele din bord. Apoi le-am vopsit afara in aer liber si le-am lasat sa se usuce.
adinosh
Probabil nu le-ai spalat (degresat) inainte; si daca mai aveai si ceva silicon pe ele...
In situatia de fata plasticprimmer-ul ar trebui sa te ajute sa cureti vopseaua de pe ele si sa incerci o revopsire.
dogy_10
eu le-am vopsit pe ale mele direct cu vopsea argintie si au iesit ok, le-am vopsit in iunie impreuna cu clapetele de deschidere a usilor si pana acum nu s-au sters
DannyC
Am reusit! Uitasem cea mai importanta chestie: degresatul! blush.gif Mersi ca m-ati luminat, l-am curatat cu plastic primer, le-am spalat bine cu peria cu axion si am reluat tot. A mers ca uns! biggrin.gif Acum ca am vazut si pasii de urmat pentru manere le voi voi face si alea dupa Sarbatori. Arata foarte bine. smile.gif

Va multumesc mult si va doresc Craciun fericit! imbratisare.gif
DannyC
La multi ani tuturor!

Acum, ca Sarbatorile au trecut rapid, am trecut si eu la treaba! biggrin.gif

Asa ca azi am facut si manerele de la usi prin aceeazi metoda! Arata exact ca si cele de pe Prestige! smile.gif

Sfatul meu: nu merita cumparate nici aeratoarele nici manerele; cu 20 RON si cu un pic de atentie se pot face minuni!
2dor
De unde ai luat primer si lac?
DannyC
Le-am gasit toate trei (primer, vopsea si lac) la un magazin de piese auto din Baia Mare dar cred ca in toate magazinele de piese sunt. Astea care le-am luat eu sunt "Dupli-color" toate trei produsele si au calitate super. smile.gif
maxiK
in praktiker la raionul auto gasesti vopsea argintie "prevent" iar la raionul vopseluri gasesti grund/primer si lac "faust".
skocsis
Vreau si eu sa le vopsesc... si aeratoarele si clapetele de la portiere... dar mi se pare ca ar fi mai eficient daca ne-am strange cativa din Iasi si sa le vopsim impreuna... decat sa ne cumparam fiecare cate trei spray-uri (primer, vopsea, lac)pentru mai putin de un sfert de metru patrat de vopsit... dati semne aici pe topic sau pe pm sa vedem daca ne putem strange cativa.
ciprishor
Ma bag si eu la grupul din Iasi pentru vopsit aeratoare+manere usi
R@du
QUOTE
Ma bag si eu la grupul din Iasi pentru vopsit aeratoare+manere usi

Me too . Eu vin cu vopsea, lac si acetona. Voi veniti cu sfaturile .
skocsis ti-am trimis PM.
Sa stabilim o zi, de preferabil in week end
skocsis
Ooo.. incepe sa mearga, parca...
Sorry pt. intarziere, azi am fost cam rupt de lume...
Suruburile de la clapete cred ca sunt Torx, am eu cu ce.
Mai trebuie sa tinem seama de ce a mentionat Maestrul Klaus parca, pe argintiu se vede mai usor imperfectiunea finisarii la imbinarea matritei, trebuie deci si ceva glaspapir sa le 'rotunjim' oleaca inainte de operatiune.
Teoretic ar trebui apoi lasate la uscat in casa macar de seara pana dimineata.
Nu stau prea grozav cu timpul pana pe 23 februarie... preferabil pentru mine ar fi sa ne intalnim dupa aceasta data (poate se mai lipeste cineva la grup) dar daca majoritatea doreste inainte de data asta, cautam o solutie...
ionutz81
Iasu e la putereee.! smile.gif le-as vopsi si eu, dar vreu sa vad mai intai cu da...tongue.gif
georgeisfan
as vrea sa vopsesc si eu aeratoarele...dar nu stiu cum sa le scot?
ma ajutati?
imi puteti raspunde la intrebare?
Danny_bb
Au niste cleme pe care le apesi usor cu o surubelnita. Dar cauta ca s-a mai discutat mai amanuntit
silviu_79
indrepti aeratoarele cu aripioarele alea sa dea in jos ca in poza apoi le deschizi, bagi degetul aratator intre aripioare si trangi din partea dreapta pana iese un pic inafara apoi tragi si din stanga, e usor. spor la treaba!
georgeisfan
silviu_79 poate ne spui si noua de unde ai luat stergatoarele si cum ai facut consola ca la prestige
R@du
Nu e facuta, e inlocuita cea veche cu cea existenta pe Prestige.
georgeisfan
si de unde o pot achizitiona? cum se schimba? reveniti cu detalii va rog
silviu_79
georgeisfan: stergatoarele sunt bosch aero twin retrofit, au costat 106 ron anul trecut, sunt de 55cm fiecare, de audi a4 si se potrivesc la fix pe prinderea de logan.
masca e schimbata, nu e greu de schimbat dar e greu de facut rost smile.gif
georgeisfan
cred ca ar trebui sa deschidem un nou topic. unde se gaseste consola, cat costa un tutorial de montare. silviu poate stii mai multe
IulianP
Vreau sa vopsesc aeratoarele astazi si profit de ocazie pt a multumi celor ce au explicat ce si cum trebuie facut.
Imi ramane o singura nelamurire: cercurile acelea ale aeratoarelor se vopsesc integral sau partea lor "interna" ar trebui sa ramana neagra ? La Prestige cum e rezolvat acest aspect ?
Adaug o foto pt a fi mai clar la ce zone ma refer: [attachmentid=52456]

silviu_79
da, se vopsesc si acele zone interioare, la prestige asa e.
DannyC
Da, vopseste-l tot, arata foarte bine si iti da impresia ca aeratorul este metalic, compact. smile.gif Spor la lucru!
maxiK
am gasit vopsea NICHELATA. firma e farenait. pe sparay scrie: profesional spray paint - spray multiuso. capacul este alb cu o "moneda" nichelata pe el si e insciptionat: 130 effeto cromo.
l-am gasit intr-un magazin, de la intersectia vacaresti cu tineretului, care se numeste color si inca cumva.

se vede super bine, nu se compara cu vopseaua argintie
driverx
Poze? (fara bliz please).
maxiK
in cateva zile am sa pun si pozele. azi m-am apucat de treaba .... de-abia sunt in "fabricare" 2 buc.
inca ceva ... spray-ul costa 28 ron
DannyC
Ar trebui sa mearga de minune cu manerele interioare de la usi! biggrin.gif
driverx
Daca iese bine, ar putea "emula" manerele de Clio RS, dar la aeratoare sa pui asa ceva, iese tiganie curata. Kitch cum mai zicem noi pe aici. Acolo gri-ul se preteaza. N-are rost sa ii dai un aspect metalic, ca la aeratoare are doar rolul de a scoate in evidenta putin acel aerator...nothing more. Nu trebuie sa aiba aspectul de "solid" care il poate avea un maner.

Da' astept pozele, ca m-as mira ca un spray sa "emuleze" nichelul prea bine. Dar sa vedem, si comentam dupa aceea biggrin.gif
maxiK
am omis sa spun ca vopsesc manerele.
LE: pozele am sa le pun pe topicul cu manere
driverx
smile.gif atunci e bine biggrin.gif Asteptam poznele biggrin.gif
router
Eu propun sa ne intalnim mai multi din Bucuresti si le facem impreuna.

Cred ca ne costa si mai putin si avem sanse mai mici sa nu gresim.

Cine se baga???????????
router
Le-am vopsit singur si am folosit urmatoarele:

1. Degresat cu axion
2. Primer plastic Faust din Practiker (grund pt plastic - practic este o acetona) - 1 strat
3. Strat vopsea argintie metalizat (argintiu simplu iese nasol) - 3 straturi subtiri
4. Lac Faust din Practiker - 2 straturi subtiri

Cost 40 Ron

Timp APROXIMATIV 2 ore.

Clapetele de la usi nu le fac ca imi e frica dwe unghiile elor ce deschid usa la mine in masina biggrin.gif
AmunDei
leam facut si eu
[img=http://imajr.com/th/iced_car_001_140729.jpg]
1:degresare cu spirt biggrin.gif
2: 1 strat spray argintiu care il aveam in casa si lasare la uscat cam o ora in 60 de grade cat erau pe balcon biggrin.gif
3: montat pe masina look impecabil
4: cost final: 0 ron biggrin.gif
bz_26_zzz
m-am apucat si eu de vopsit aeratoarele la Logan, dar mai intai am facut proba pe o discheta.

user posted image

vreau sa stiu daca procedez bine. vreau sa dau intai cu spirt pe piesele de plastic, iar apoi sa dau direct cu vopseaua asta. user posted image

e bine cum fac?? sper sa nu am probleme cu decojitul sau alte faze. mersi si astept raspunsurile voastre ca sa ma apuc de treaba direct pe aeratoare si alte piese de plastic tongue.gif
ga!nusha
trebuie sa folosesti si primer daca vrei sa nu se cojeasca.
bz_26_zzz
daca nu folosesc primer, in cat timp vor incepe sa se cojeasca?? sad.gif
l@u
Experimenteaza si ai sa te convingi.......de ce vrei sa schimbi ceea ce functioneaza.Daca trebuie sa dai cu primer da si nu mai intreba.
zanga
Eu nu le-am dat cu primer si nu s-au cojit tongue.gif ...au peste un an...
ga!nusha
poate pentru ca nu ai pus dejtu pe ele...
bz_26_zzz
hai ca am terminat de vopsit aeratoarele.eu zic ca mi-au iesit suuuper misto. cine doreste informatii sa zica. wink.gif :-j

user posted image
valeriu ciprian
Am gasit zilele acestea "cercurile"de la aeratoare gata vopsite...am luat gri(aveau si alte culori)...8 lei setul(4 buc)...super misto.
99AIM
Unde le-ai gasit la banii astia?eu le-am vopsit gri si mai mult am dat pe materiale,dar mi-as lua un set de inele rosii.
Dsign
si arata un pic altfel ...
Thomy
Cred ca in parcare "La Popescu" vazand ca e din galati ... daca e sa fie asa ieftine, mi-e cam ciuda ca am dat 17Ron pe un tub de vopesea gri metalizat + munca

apropo, nici eu nu am folosit primer, am aeratoarele montate de prin noiembrie 06 si n-au nici cel mai mic semn de "cojeala" tongue.gif . La fel si cu manerele usilor, fara primer, date in vreo 5-6 straturi si n-au nimic (uz zilnic)... Nu stiu ce sa zic... mie imi place mai mult aspectul grunzuros decat cel lacuit fin. se asorteaza cu bordul zic eu
Numa' bine biggrin.gif
klaus
QUOTE(Dsign @ 18 Jul 2007, 07:50)
si arata un pic altfel ...
*


Probabil ca sa nu-i ia aia de la dacia ca nu au copyright pe design.
Imi place cum scrie si pe punga "compatibil Logan"
cristi_timidu
vedeti ca este o persoana la sectiunea bursa care vinde inele care au culoarea in esenta lor nu sunt vopsite si sunt tari pentru ca ne scuteste la zgarieturi.

pretul lor este de 20 lei setul plus taxele postale si are diverse culori, are poze cu ele
Dsign
pai e vorba de aeratoarele astea... le-am vazut pe o masina si arata cam aiurea, se vad urme de la turnarea vopselei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.