Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum schimbi becurile de la bord?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalin 22
cine imi poate spune si mie cum sa schimb becurile pt iluminat ceasurile.Am un bord cn dar modelul care se prelungeste aproape de baza schimbatorului(nu din acela scurt).Am incercat sa le schimb pe la sigurante dar nu imi incape mana .Am reusit doar sa-l scot pe cel din stanga ,dar de montat nu am reusit.Mi-a spus cineva ca trebuie sa demontez bordul ,dar mi se pare stupid ca pt un bec sa dai bordul jos.
marius-gabriel
in primul rand bine ai venit pe forum!
nu dai nici un bord jos!
scoti scrumiera acolo ai 2 suruburi, si 2 suruburi chiar in dreptul ceasurilor.
apoi cu grija scoti toata masca aia de la bord(ce alcatuieste consola si inconjoara ceasurile si o sa ai loc destul sa schimbi becul.
dani_devito
ba trebuie s-o dai jos , eu aveam ars becu de la martoru de ulei si am fost la service si o trebuit sa dea jos bordu....nasoala chestia
marius-gabriel
am dat jos ceasurile, nu exagerez dar cred ca si de 5,6 ori intr-o zi(ceasuri albe,lumini, teste,nebunii) fara sa scot nici un bord.
ca sa scoti bordul trebuie dat parbrizul jos.
e logic ca cei de la service sa procedeze asa ca doar trebuie sa scoata si ei ceva ore de manopera.
cui ii place sa se munceasca degeaba poate da bordul jos, dar daca vrei iti schim orice bec vrei tu din bord in mai putin de 5 min!
floryyn
QUOTE(marius-gabriel @ 28 Dec 2006, 02:11)
am dat jos ceasurile, nu exagerez dar cred ca si de 5,6 ori intr-o zi(ceasuri albe,lumini, teste,nebunii) fara sa scot nici un bord.
ca sa scoti bordul trebuie dat parbrizul jos.
e logic ca cei de la service sa procedeze asa ca doar trebuie sa scoata si ei ceva ore de manopera.
cui ii place sa se munceasca degeaba poate da bordul jos, dar daca vrei iti schim orice bec vrei tu din bord in mai putin de 5 min!
*



Bun, asa se face la 1310. Dar la 1300? Am citit pe undeva pe forum ca pur si simplu s-ar baga mana pe sub bord si pe pipaite, s-ar gasi si schimba becurile alea. Am incercat dar in afara de a "ciufuli" firele alea, n-am facut nimic.
argon
Nu mai deshideti topicuri cu probleme discutate.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...chimbare+lumina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.