Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am deformat janta.Se poate remedia?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalin 22
Am patit-o fiindca nu am observat o groapa la timp(fiind noapte) si am luat-o in plin . A fost destul de adanca fiindca din cauza socului s-a deformat janta.Initial am crezut ca am terminat pivoti ,planetare (ca a fost un soc nasol rau),dar spre surprinderea mea dacia rezista mai bine ca una staina de teren.Nici macar cauciucul nu a bubuit. Merge reparata janta sau trebuie sa cumpar una noua?
OCEBE
daca-i de tabla, da!
catalin 22
Ce trebuie sa fac? e din tabla
OCEBE
la vulcanizarile mai rasarite; au o masinarie speciala pentru indreptat genti; costa cam 20 lei/buc.
Twister
Se indreapta numai daca e indoita in plan orizontal, in inel. In cazul in care e deplasat discul jentii fata de planul vertical nu se poate indrepta.
Dreamer
In general, la astefel de socuri, se ovalizeaza si produce ceea ce in vulcanizare se numeste "cal " ... in astfel de situatii aceasta ovalizare se scoate mai greu prin roluire, recomand achizitionarea unei jenti noi.
vyper
punete frate cu ciocanu pe ea...dupa ce dai cauciucu jos...sa vezi daca e indoita interiorul...da io cred ca e numai buza aia de e iesita afara...indreapta din ciocan si dupa ce o faci asa la ochi dute si pune cauciuc la vulcanizare si zii sa tzio echilibreze!daca masina nu danseaza pe urma cu ea pe strada esti sef cu ea! BAFTA!
argon
Cu asta ce-i de facut? se face la o vulcanizare?
Tin sa multumesc pe aceasta cale primarului municipiului Deva, care se pricepe de minune sa faca afaceri si sa-si umfle hoitu' din banu public, da' nu-i in stare sa astupe o groapa.
FLP
Se face, dar nu o sa fie niciodata ca noua.... e 800 de mii o janta noua .... deci nu se merita ...
madendre
e cam tare deformat dar iti sugerez sa intreb la o vulcanizare daca se poate repara si cat face manopera dar daca nuti scutura volanul la viteze atunci ar trebui sa incerci tu sal indrepti un pic
argon
Nu tremura volanul, nu bate, nu s-a dezumflat roata, noua nu cumpar ca nu merita si sunt foarte proaste, sunt in targ cu 40-50 de lei cu tot cu cauciuc, in stare buna, o sa o duc la vulcanizare sa vad ce zice...din cate observ doar buza e indoita..i-am dat cateva ciocane, dar nu se indreapta uniform..trebuie roluita presupun..
mirceas
dupa cate am mai vazut eu pe la diverse vulcanizari tot cu ciocanul rezolva treaba...
rolly
am luat eu anul trecut in cluj o bordura din greseala de mi s-a dus pe loc toata bucsaraia de la roata dreapta si mi s-a indoit si janta binisor, tot ca la tine in poza..am incercat eu in zadar cu ciocanul din dotare sa o indrept insa n-am reusit..dar cum e valabila vorba ca daca nu merge cu un ciocan, foloseste unul mai mare, m-am dus la o vulcanizare si l-am rugat pe nenea ala sa ma ajute, a venit cu un baros si din cateva miscari imi era janta ca noua (desigur belita de vopsea)..l-am intrebat cat face, mi-a zis ca nimica si am plecat repede sa nu se razgandeasca.. acuma in iarna am renuntat si eu la camere si mi-am pus cauciucuri tubeless, iar la montarea pe janta respectiva nu s-au intampinat probleme, deci nu mai e deformata..
ovi_ab
Merge raparata numai ca iti trebuie cu siguranta camera pe ea si nu o pune pe fata. Din cate vad in poza iti trebuie si un set de cauciucuri. Mai bine cumpara cauciucuri si da-i cateva ciocane la janta si se rezolva.
argon
Dar cauciucul ce are? e doar murdar...nu s-a dezumflat, volanul nu vibreaza nici la 120, dar nu as merge cu ea asa. Camera nu-i pun veci, mai bine o arunc si-mi i-au alta janta din targ...oricum am vorbit cu cineva si maine o duc sa o roluiesc..spre ca la un aparat special, nu roluire la ciocan biggrin.gif
ovi_ab
Te inteleg ca nu vibreaza nici la 120, dar daca dai intr-o groapa la 100/h, ala esti, afis te faci, doamne fereste.In legatura cu aparatele ale de roluire ma abtin, am trecut si eu pe acolo vara trecuta 25 lei/buc si ce sa zic ca si cand n-as fi fost, mi-am dat totusi seama ca am fost pt. ca nu mai aveam 50 lei.
cristigeo69
ARGON...

du-te undeva unde roluieste nu doar INDREAPTA ti-o scoate CA NOUA eu am facut una de aliaj (un ATS CLASSIC) a fost facuta praf cu bucata lipsa din ea...sudata...apoi roluita a iesit PERFECT ...du-o la roluit e maxim 25roni(cu toate ca la banii astia poate gasesti una SH buna smile.gif )
alegerea ta!
mihai0070
Hmmm 25 ron doar roluirea ... in bucuresti in vitan ... 35 max 40 o janta noua ... si la 75 ron cu tot cu cauciuc SH dar arata de zici ca este nou biggrin.gif mi-am pus pe spate 175 r13 sa para mai sport ... la 70 ron bucata ... acum am 3 rezerve ....
argon
Nene, in targ am vazut ieri cu 40-50 de roni janta superbalon, deci lata, nu d'aia de 1300 , neindoita cu cauciuc cu tot, Montane si Matadoare... Acum dupa 9 ma duc sa vad cat costa roluirea sa vad daca renteaza.


A disparut ce nu trebuie sa se discute pe public, cine nu posteaza la obiect in continuare ia vacanta.


@vis-a-vis nu am zis ca-s ciordite, daca citeai atent vedeai, am zis sa nu intrebati de provenienta ca nu se stie . Si daca ar fi prin absurd ciordite, nu e problema mea, e ilegal sa le ciordesti, dar din targ se cumpara ca orice marfa, e problema vanzatorului de unde le are. Am editat sa nu se interpreteze ca deja am sters 5 posturi de offtopic.
vis-a-vis
Concluzia era ca mai bine iei ciordeli si apoi te-ai simtit lezat cand ti s-a spus nu-i o atitudine corecta.
Posturile au fost la obiect, atitudinea ta este insa, de tot... off-topicul...
argon
Stai incet, nu am zis ca iau, cu atitudinea asa o fi cum ziceti voi, totusi ce ar trebuii sa fac? sa cer factura pe marfa? unde in targ iti da factura? Raman la parerea mea ca nu am de unde sa stiu de unde provien marfa, si legal vorbind, nu stiu daca cumparatorul are vreo' vina, dar ma interesez.
Muttley
Tocmai ce m-am logat ca sa-i spun lui vizavi sa te lase-n pace ca esti amarat. Si-mi apare-n nas PM-ul tau impreuna cu warnul.

Tu ai vrut-o sleep.gif

vis-a-vis
Bine ma, il las, ma duc la munca.

DAR TOTUSI!

NU E CORECT CE FACI!

NU MAI EDITA POSTURILE ASTFEL INCAT SA NU SE VADA C-A FOST EDITAT!

ASUMA-TI CEEA CE SCRII!
mihai0070
QUOTE(argon @ 5 Feb 2007, 10:18)
Stai incet, nu am zis ca iau, cu atitudinea asa o fi cum ziceti voi, totusi ce ar trebuii sa fac? sa cer factura pe marfa? unde in targ iti da factura?  Raman la parerea mea ca nu am de unde sa stiu de unde provien marfa, si legal vorbind, nu stiu daca cumparatorul are vreo' vina, dar ma interesez.
*




Argon legal cumparatorul nu are nici o vina si nici nu poate fi sanctionat legal ... pentru fraptul ca marfa achizitionata este de fapt furata ... daca nu ai factura ... nu inseamna ca ai marfa de provenienta ilegala ... nu inteleg exact se spui cu "si legal vorbind, nu stiu daca cumparatorul are vreo' vina, dar ma interesez." raspunsul din punct de vedere legal ... NU POTI FI ACUZAT DE NIMIC ... SFAT DE AVOCAT ... sper sa nu il stergi si pe asta ...biggrin.gif
argon
Am facut-o pe o bere, trebuia o mana "fina" si un ciocan mai mare, nici nu se cunoaste, am echilibrat-o, nu a trebuit mult plumb, decat ~40 de grame in total. Aveam 1.7 presiunea pe fata, greseala mea ca nu am verificat de mult, poate de aia s-a si deformat asa , am bagat 2.1 si e OK...aveau si scula de roluit, dar costa 25 de lei, si asta a zis ca nu merita, iese din ciocan la fix, a mai zis ca imi vindea cu 30 de lei janta nelovita decat sa o roluiesc pe asta veche.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.