Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pilitura de fier in delcou
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alexxxlch
Zilele trecute de la umezeala mi s a fisurat capacul de la delcou; am desfacut capacul si am constatat ca exista foarte multa pilitura de fier in el, mai precis o pulbere de fier cred ca e.. Caut de 3h si nu am gasit nimic despre acest subiect? stiti cumva de la ce e?
sumi_nos
probabil se ating alea pe acolo si de acea dar daca merge nu-ti face griji
cipri20
pune cateva picaturi de ulei de mecanisme fine pe ax
ferrari
luleaua atinge bornele (alea de metal care duc la fise) de pe capacul de la delcou ai asa iti apare pilitura.....verifica daca nu se vad urme de contact intre lulea si borne.......asa a fost la mine. am schimbat capacul (cu unul cu borne mai mici) si a fost ok nu am mai avut pilitura
diaconuliviu
E pilitura de fier sau praf de grafit de la contactul central al capacului? Daca e lamalulelei "pilita" poate fi de unde spune ferrari.
Apoi cauta bine de tot sa nu fie pilitura de Al din corp, caz in care e posibil sa ai macar una din maselote(contragreutati) sarita; cauza, spargerea sigurantei .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.