Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu imi mai intra in viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BV07DEF
de ceva vreme nu prea mai pot baga in a 2 treapta si nu stiu ce sa fac.cineva imi spunea ca s-au cam dus sincroanele si ca trebe schimbate dar nu stiu ce sa fac sa o inlocuiesc cu una cumparata din dezmembrari(care costa cam 180) sau sa o repar(sa o desfac si sa vad ce este stricat in ea)?
eellaa
Daca am inteles eu bine ai cutie cu 4 trepte.Nu stiu cat este un sincron sau ce s-o fi defectat prin ea dar eu sunt de parere sa o desfaci sa vezi ce ai stricat sa vezi cat costa piesa respectiva si dupa sa te hotarasti ce sa faci(mai ales ca la cele in 4 trepte nu e foarte greu de umblat;eu am desfacut-o pe a mea in 5 trepte si nu mi s-a parut mare filozofie;de mers merge perfect de aprox un an si jumatate de cand am facut-o).Mie pentru o cutie in 4 trepte mi se pare cam mult 180.
tatuci
salut!

am prins si eu aceeas problema...din cate stiu sunt 2 cauze posibile: s-a carat la greu cu ea sau cineva s-a crezut in masina sport shi a plecat "cu scartz" de pe loc.

cand cumperi o cutie de viteze de la SH risti s adai dintro belea in alta, plus ca majoritatea au nevoie de curatare (destul de scumpa operatiunea)

eu unul in lips ade fonduri a trebuit sa rezist cateva luni prinr-o manevra de evitare (ca doar e dacie tongue.gif )

cnad vrei sa cobori din a 3-a in a 2-a faci asa:(care rade nu are dacie)
- o scoti din viteza si eliberezi ambreiajul
- accelerezi moderat
- calci ambreiajul si bagi in viteze

pr inceput e stanjenitor...dar te obijnuiesti mai rpd decat scotzi banii din buzuznar

long live Dacia!
C a t a l i n
Adica dubla debraiere... wink.gif
vyper
stiti ca majoritatea cutiilor nu intra in treapta I din mers...asa faceam io ca sa ii dau pe la 20 a I icon_mrgreen.gif
BV07DEF
nu cred ca sa carat cu ea ca am cumparato de la un batranel care o tinea numai de duminica.probleme mare e ca masina cand e rece mai intra cum intra dar cand se incalzeste daca vreau sa-i dau a doua e belea mare, caraie tare.sa ma bag eu in ea e multa munca (nu ca as plange f tare )dar pe frigul asta o sa-mi intepeneasca degetele pe scule.
BV07DEF
si am uitat sa intreb ceva daca se inlocuieste un sincron se inlocuiesc toate(chiar daca in restul vitezelor intra bine)?
tatuci
e belea mare cu reparatul cutiei de viteze. este de departe cea mai costisitoare operatie...ca sa nu mai vorbin de faptul ca manaca timp mult si necesita un mecanic destul de priceput.

eu unul decat sa-mi schimb pinionul de treapta 1-2 (ma refer la costuri si dranj) am gasit la centrul de dezmembrari de la coltul strazii o cutie bunicica de la o dacie aproape noua accidentata (daune totale)...e o afacere sa cauti la busituri una care s-a rasturnat sau nu a avut impact frontal

eu am dat pe o cutie de viteze de la o masina rasturnata cu doar 15.000 de km la bord cam 50 euro...nushiu cat de buna a fost afacerea dar sut tare multumit d eea
mihai0070
Verificati uleiul in cutie sau il schimbati daca este prea uzat ... asta in cazul in care caraie ... daca sincroanele sunt duse ... nu mai intra in viteza in mers ... dar de pe loc trebuie sa intre fara probleme ... faceti testul si va convingeti... daca sunt sinctoanele sau nu ... mai verificati si timoneria ... de poate sa fie si de acolo...
st3fun
radmasa.gif ce sa mai zic de mine cu schimbatul vitezelor, si daca aveti vreo idee sa imi spuneti si mie. la mine trebuie sa fac urmatoarele actiuni.
Merge a 1-a, ii dau a 2-a, ii dau a 3-a, ii dau si a 4-a, ca sa ii dau a 5-a, trebuie sa ma duc spre ea, sa revin in a 4-a, apoi sa bag a 5-a, si ca sa revin din a 4-a in a 3-a, trebuie sa o bag din a 4-a in a 2-a si apoi intra in a 3-a. Chiar ca invetzi sa faci mamaliga. radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.