Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Paravant
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
viomar
Am si eu o SLZ si vreau sa-i pun paravanturi. Gasisem ceva acum vreo 2 luni in Vitan dar erau prea moi si nici nu se potriveau.
Are cineva montate paravanturi?
M-ar interesa ceva detalii de genul de unde le-a achizitionat, cum le-a montat...eventual si ceva poze.
Multumesc anticipat!!!
2dor
Sunt in Vitan cele Szazuna parca unguresti. Sunt din acelea care se baga in cheder si au niste chestii de plastic in forma de U care se monteaza, sa lase loc geamului sa urce. Cu toate astea tot forteaza geamul la capat cand il ridici. Daca ai geamuri electrice cred ca nu merita.
cristi.r
Confortul n-are geamuri electrice, dar tot nu merita, se forteaza macaraua degeaba. Si eu am vrut sa-mi pun chesti d-alea si am studiat mai multe. Nu stau ca lumea acolo.
grafitscala
pentru paravanturi de solenza logan si 1310 contactati ID de mess:

jitariu_vlad
viomar
Nu am geamuri electrice pe SLZ....deci ar fi cazul sa nu-mi pun....oricum nu stiu daca isi fac treaba...adica-s utile sau nu?
spiridon
Eu am gasit (in Iasi) paravinturi fumurii de Tico care merg perfect pe DSN deci si pe Solentza ! (se prind prin aplicare - au o banda dublu adeziva 3M - au deja 3 luni si nici o problema)
viomar
QUOTE(spiridon @ 1 Jan 2007, 23:28)
Eu am gasit (in Iasi) paravinturi fumurii de Tico care merg perfect pe DSN deci si pe Solentza ! (se prind prin aplicare - au o banda dublu adeziva 3M - au deja 3 luni si nici o problema)
*




Mersi Spiridon, daca voi ajunge prin Iasi o sa iau radmasa.gif Dar probabil ca voi cauta aici in Bucuresti....mersi oricum pentru informatii....o sa caut de Tico....aici cred ca voi gasi sigur in targ...
2dor
Sunt si eu interesat daca gasesti din alea de Tico in Vitan. Daca iti iei spune-mi si mie pretul te rog.
viomar
QUOTE(spiridon @ 1 Jan 2007, 23:28)
Eu am gasit (in Iasi) paravinturi fumurii de Tico care merg perfect pe DSN deci si pe Solentza ! (se prind prin aplicare - au o banda dublu adeziva 3M - au deja 3 luni si nici o problema)
*



Spiridon, daca ai si ceva poze.....ar fi super....sa vedem si noi cum vin.
marius80_eugen
Eu am geamuri electrice si nu vreau sa le stric , de asta desi paravanturile sunt cu prindere in cheder eu le-am pus banda dublu adeziva si le-am lipit pe afara . Eu schimb banda adeziva cam la 6 luni si totul e ok . Le am de peste 1 an si a dat pe ele 20 ron .
grafitscala
Nu e nici o problema pt geamul electric decat la inceput ff putin.
Eu am puse pe a mea solenza cu prindere in cheder si nu sunt probleme . Le-am comandat de pe internet de la Jitariu Vlad , are mai sus ID , si sunt multumit.
Cr|sTy
eu am avut paravanturi montate sub cheder si le`am dat jos dupa aproximativ 6luni...cam forteaza geamul si cateodata prindea chederul sus
shake
le'am dat jos

mi'a zgariat geamu in ultimu hal acolo jos la oglinda

probabil au fost si cam proaste.. dar fie

plus la geamuri electrica nul ridica bine mai facea si urat cand inchideam parca se spargea geamu

acum sunt prin balcon
BV 86 VDM
si eu as vrea sa imi pun...doar k vreau si pentru spate...la cat ma ajunge??
in Brasov nu prea am vazut de solenza...si in targul de la tarlungeni nu am vazut asa ceva...
dandrei
bai...dati banii de pomana pe ele...mi-am cumparat si eu...si de 1 an si jumatate (de cand am eu permis) zac in portbagaj...pe bune chiar nu au nici un efect,va garantez 100%,da...au un avantaj,cand ploua poti sa deschizi geamu fix cat e paravantul si nu iti intra apa deloc...intra putin curent...dar tot nu se merita.
2dor
Eu spun ca se merita, la mine le-am lipit cu banda dublu adeziva pe cheder si nu au treaba cu geamul. Nu iti mai bate vantul chiar in cap si la ploaie sunt super, eu neavand AC cam mor cand e vara si ploua daca nu tin putin crapate geamurile.
mark``
Cum ai lipit de cheder? ca in afara e rama usii din metal nu cheder?
cata87
ajuta la ceva ? nu iti mai bate vantu direct in cap ? de ploaie nu ma intere,de vant ma doare
2dor
Nu am o poza mai buna dar se vede. E o imbunatatire fata de cum bate vantul fara paravanturi si in plus e o imbunatatire si fata de montajul normal al lor adica in chederul interior.

@mark tu te-ai uitat asa nitel la masina? Sau doar te urci in ea si nu te intereseaza altceva?
mark``
Ma uit tata dar chederul exterior care imbraca geamul nu e un loc bun, parerea mea, sa bagi paravantul ca iti zgarie geamul de domne fer. Eu asa am!
2dor
E un loc excelent pe chederul exterior, nu deranjeaza cu nimic si tine crede-ma, de fapt poti sa il intrebi pe marius80_ eugen ca le are de mai mult timp. Si culmea ca la mine nu zgaria geamul cand erau inauntru, dar e mai bine asa.
mark``
Parca nu e estetic daca il tii pe chedereul exterior. Nu-mi place, iar intre geam si cheder iarasi nu-mi place ca zgarie geamul acolo jos la oglinda de la prafu care intra si freaca intre geam si paravant!
YR-ZBG
salut.
eu am si sunt multumit.
cat tine vara nu inchid niciodata geamurile la masina.(le las 2-3 cm deschise)
se monteaza in canalul de la geam fara cleme sau alte prostii.
isi fac treaba dar forteaza intr-adevar putin geamu'.
le-am luat acu doi ani din obor din ploiesti...si nu mai stiu exact dar parca am dat 25 RON perechea.

o sa incerc sa fac niste poze zilele astea...

o zi buna.

ps. pt solenza nu am vazut paravanturi pt geamurile spate.

19 Jun 2007, 11:03:
uite si pozele promise.

2dor
Ai alt model fata de ale mele care sunt Szazuna sau cum se scrie. A mea din stanga a cazut un mers prin oras anul trecut, ca nu ii pusesem niste chestii de plastic in forma de U care fac loc pentru geam in cheder.
pskint25
YR-ZBG : de unde le-ai luat? arata bine..

19 Jun 2007, 13:21:
YR-ZBG: pardon... e vreo marca anume... ? cum le gasesc..
mark``
Asa am si eu ca si YR-ZBG dar zgarie rau geamul, mai ales cu timpu` ca se acumuleaza praf!
YR-ZBG
le-am luat din obor din Ploiesti de la tarabele cu piese auto, dar acu vreo 2 veri.
n-am mai fost de mult in obor sa va spun daca mai exista sau nu.
Sunt no-name si atunci cand le-am luat le-am analizat un pic si am ales ce mi-a placut(unele aveau incluziuni,bavuri etc...)
eu le-am aranjat un pic muchiile inainte sa le pun. Cum am spus forteaza un pic dar nu mi-au zgariat geamu (l-am zgariat eu cu alta ocazie blush.gif )
la mine nu acumuleaza praf ca le scot cand spal masina (si o spal cam des) si le pun apoi la loc. operatia dureaza 15 sec.

tin minte ca aveau rosii,albastre si fumuriul asta care il am eu.

ps. promit ca in primul weekend "neocupat" ma duc in obor sa vad ce mai e pe acolo, dar sigur nu ajung in urmatoarele doua weekend-uri.
bolidu
Care vreti paravanturi si sunteti din Cta dati un PM !

Cele bune !
metrix4you
daca pui distantiere de plastic in forma de U , nu mai atinge geamul si sta si ele mai tapane.
Eu nu stiam de asta , si imi tot freca , iar cand am fost sa-mi ionizez geamurile , mi-au pus baietii de la service pe gratis.
marius80_eugen
Indiferent ce le pui tot freaca geamul de cheder si trebuie fortat ca sa se inchida , iar daca voi credeti ca in timp cedeaza va spun eu ca prima cedeaza macaraua electrica si apoi cea manuala ( in functie de ce aveti ) ! Ori nu se inchid bine , adica geamul nu intra cat trebuie in chederul lui , ori prinde intr-o parte .
Eu am fortat vre-o cateva inchideri de geam asa si m-am ales cu un dezechilibru al geamului cand il deschid . In nici un caz nu indic pentru cei cu geamuri electrice . E ca si cum ai spune ca orice ai pune acolo tot are loc si nu e deloc asa . Desi arata mai taraneste eu le-am lipit pe cheder in exterior cu banda dublu adeziva . O data la 6 luni schimb adezivul si totul e ok . Am peste 1 an jumate cu ele si totul e ok .
Nu va sfatuiesc sa puneti si pe spate pentru ca acolo nu aveti nevoie , apoi va complicati degeaba si veti vedea daca faceti un test ca apare o suieratura exact in partea din spate a paravantului instalat pentru usile spate ! Cele de pe fata merita banii ( eu am dat 20 ron pe pereche ) si se simte imediat !
metrix4you
exista cumva si paravanturi de solenza cu cleme ca cele de logan , sau cum am la vechea dacie ?
YR-ZBG
am reusit sa ajung in Obor in Ploiesti.

Nici urma de paravanturi la baieti...cica nu se mai cauta.
andrei_2006
@metrix4you: Nu exista asa ceva.
metrix4you
se gasesc paravanturi de solenza si pt geamurile din spate ? unde am intrebat mi s-a spus ca nu exista , dar am vazut multe solenza cu paravant la usa spate
andrei_2006
S-ar putea sa fie in Vitan, pe la magazine n-am vazut.
bolidu
In spate chiar nu isi au rostu`. In fata mai e cum mai e dar in spate ... Vazusem pe un site dar era scump rau de tot ...

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=2003


alucard
modelele de aici sunt foarte accesibile ca pret, si eu am pe daciutza mea

http://www.accesorii-dacia.ro/index.php
bogdann8
Intervin. Are cineva poze cu paravanturi montate la portierele fata ale Solnitei?? M-ar interesa cum se vede din fata si din laterale, asa ca daca aveti ceva poze, puneti-le (va rog mult!!!)rolleyes.gif
Brambus
QUOTE(bogdann8 @ 8 Jul 2008, 10:41)
Intervin. Are cineva poze cu paravanturi montate la portierele fata ale Solnitei?? M-ar interesa cum se vede din fata si din laterale, asa ca daca aveti ceva poze, puneti-le (va rog mult!!!)rolleyes.gif
*


marius80_eugen
Majoritatea paravanturilor sunt pentru bagat sub cheder , dar asa omorati macaralele , fie ele lectrice sau manuale , iar cand le puneti in exterior , lipite cu ce se poate se vad mai nasol .
bogdann8
Thank`s BRAMBUS. Arata chiar bine si poti sa mergi cu geamul deschis si la 140.
reddacy
eu le-am lipit cu silicon tranparent de cheder pe interior [am pus silicon pe ele si le-am montat cu grija] .....nu se vede deloc,mi-a iesit din prima......ma tot enervam ca se miscau de la loc....
le-am lasat pana a 2-a zi cu geamurile inchise de s-a intarit....si nu mai forteaza macaraua aproape deloc..... smile.gif
bogdann8
Care macara?? De la geamurile electrice?? Daca da, eu m-am scos ca jnu am geamuri electrice. Deci pot sa le pun cu incredere!! Thank`s
Boris08
Ma dar nu e mai simplu sa ridici geamul cat iti permite????Si sa nu fortezi macaraua ....Eu asa fac il ridic cat imi permite si gata ,ca nu trebuie sa-mi videz masina....ce se intampla daca mai intra un pic de aer in ea?????Asta cand e parcata ma refer (si sa nu-mi bagati motive d-alea ca stati in zona nasoala si e periculos ca eu stau in Rahova...smile.gif)
daniel8810
in iasi sunt paravanturi fata+spate la magazinul Bras la pretul de 45 lei...mi-am luat eu sunt special pentru solenza...se aseaza foarte bine si sunt foarte eficiente
Boris08
QUOTE(daniel8810 @ 9 Jul 2008, 22:48)
in iasi sunt paravanturi fata+spate la magazinul Bras la pretul de 45 lei...mi-am luat eu sunt special pentru solenza...se aseaza foarte bine si sunt foarte eficiente
*


DA si in Buc in Vitan am luat eu set (fata+spate+suporti numar inmatriculare) 50 ron..ce-i derpt cam prin aprilie am luat
clauditu2002
daca vreti, va dau eu o pereche (pe fata). sunt ok, chiar le gasesc utile, ca nu te bate vantu asa tare in cap cand tii geamu deschis, dar sunt tare incomode. stau mai bine fara
marius80_eugen
Pai daca sunt bune de ce sunt incomode ? Eu le folosesc aproape de cand am masina si daca treci peste inconveninentul estetic , isi merita banii de multe ori .


clauditu - tu le-ai bagat in interiorul chederului !
clauditu2002
1. se forteaza macaraua cand inchid geamu si am mereu impresia ca nu s-a inchis bine
2. nu am reusit sa le prind foarte bine (daca sunt bou) si mi se tot misca si ma enerveaza
benkenobi
QUOTE(clauditu2002 @ 14 Jul 2008, 14:01)
1. se forteaza macaraua cand inchid geamu si am mereu impresia ca nu s-a inchis bine
2. nu am reusit sa le prind foarte bine (daca sunt bou) si mi se tot misca si ma enerveaza
*



daca puneti paravanturi din vitan asa patiti. ia incercati cu cele unguresti ( carae se baga sub cheder) si montati si agrafele distantiere pentru geam si o sa vedeti ca geamul se inchide perfect, nu se forteaza absolut nimic, nu se strica macaraua. si nici nu se misca paravantul.
asa este cand dai bani putini ( 50 ron in vitan barzesti) pe lucruri de nimic in loc sa dai 150 ron si sa ai un lucru de calitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.