Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Siconi
Salutare si un calduros "La multi ani!"

Am o problema care ma tot chinuie: am un zgomot ciudat, un fel troncanit ritmic care apare cand e cuplata cutia de viteze (normal prin intermediul ambreiajului) la motor. Discul de ambreiaj are cam un an, dar nechinuit prea tare, bucsa de la priza CV e buna, neovalizata, demaraj am, dar la turatii mici se aude zgomotul asta. pe masura ce accelerez, e tot mai dinamic, adica ii creste tempo-ul, iar apoi dispare cand sunt la turatii de peste 2500 rpm.
daca calc ambreiajul dispare, daca il las e tot acolo. Si asta e indiferent daca e rece saui cald motorul. Nivelul de ulei in CV e normal. Rulmentul de presiune e bun.
Ce sa fie ca nimeni nu stie?!
Cutia e in 4 tr. wacko.gif
EUROPE_
Și a mea face așa, în special în treapta a 2 la turații joase, la cald, se aude un fel de zornăit. Vara trecută am schimbat bucșa din volantă, dar eu pe pârghiile de debreiere ( soare ) am un fel de bucșă, nu știu denumirea tehnică, care are rolul de a nu uza rulmentul și pârghiile, l-am întrebat pe mecanic, și explicația a fost că toate daciile care au așa ceva montat, scot acest sunet.
De cele mai multe ori se aude în treapta a 2 la cald, dar când merg drumuri lungi se aude și în treapta a 3 și să nu exagerez, dar cred că se aude și în treapta a 4. Eu bănuiesc, că, ar fi ceva de prin cutie...
Acum te întreb eu pe tine, ai acea bucșă la ambreiaj?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.