Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Uleiul dupa reparatie capitala motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Twister
Este absolut necesar sa fac RK motorului, set, cuzineti, garnituri&semeringuri, alezat arbore cotit, ghiduri supape etc. Intrebarea mea este cum fac cu schimbul de ulei dupa reparatie, tinand seama ca uleiul trebuie schimbat dupa primii 500km de rodaj si eu intentionez sa-i pun ulei de foarte buna calitate (si prea scump ca sa-i pun si la primul schimb, si dupa cei 500km).
Este indicat sa pun intai un ulei mai slab (am in cantitati industriale Mobil 15W40, calitate SG/CF) si dupa ce-l schimb pe asta la 500km sa pun unul mai scump si performant ? Sau viceversa, sa pun ce-i mai bun din prima, atunci cand solicitarile sunt extreme in motor, la rodaj?
argon
In primii 500 de km pui 20w40 mineral nu prea scump si nici prea ieftin, ca nu conteaza asa tare, daca gasesti grafitat, daca nu, intreaba la un atelier de unde poti face rost de grafit, si proportia la litru, mi se pare ca sunt 2 substante la alegere care se adauga in ulei in rodaj, nustiu din cap, daca ai cartea lui Mondiru te poti uita acolo, sau iti spun eu mai incolo.
Dupa 500 de km incepi cu uleiul de calitate , pune 10w40 linistit, de marca schimbat la max 7000 km si daca RK-ul la motor a fost facut ca la carte, cu piese OK, iti garantez eu ca te va tine motorul MINIM 150 000 km.

La multi ani !
tgg2k
scria ceva in cart4ea lui mondiru dar detalii nu prea stiu... zicea ceva de genul "in primii 500 km se utilizeaza ulei de rodaj" dar nu stiu ce vrea sa insemne asta. in plus, daca masina e in rodaj, solicitarile nu ar trebui sa fie extreme la motor ca altfel la anu' te miri de ce nu mai merge motorul tau nou.

parerea mea... daca vrei sa te tina motrul, mai bine ii pui ulei de calitate din prima si ii faci rodajul corect! fara plecari de pe loc violente sau frane bruste sau turatii prea mari. in plus, 15w40 din cate stiu eu e destul de gros (mai ales pentru perioada asta a anului). daca bine retin 4L sunt undeva pe la 90-100 RON. poti incerca un 20w50 care e mai subtire si mai ieftin putin. oricum, mai asteapta cateva sfaturi de la colegi.
argon
Vezi ca le-ai incurcat, 15w40 e mai subtire decat 20w50, si la rece si la cald.

20w50 in nici un caz sa nu pui la un motor nou, nici vara, nicedecum iarna, e pentru motoare uzate, e mai gros la cald, sa faca presiune. Un motor bun nu ar trebuii sa aiba probleme cu presiunea cu 10w40 nici in cea mai calduroasa luna a anului.
Twister
Multumesc pt informatii in primul rand.
10W40 am si de asta in cantitati apreciabile, sintetic (lucrez in domeniu), insa e destinat motoarelor Diesel (desi are si specificatii pt motor benzina: SL).
Normal ca nu supraturez motorul in perioada de rodaj. Setul asta e cel original la masinii, m-a dus 80.000km, insa asta in conditii de teroare, condus la limita (cand eram tanar& nelinistit). De cateva ori l-am scap la turatie maxima, 8000 rot.min, pe liber, desigur, asa ca nu puteam sa-i cer mai mult.
In motor vreau sa bag numai piese de calitate (sigur, nu-mi permit nici set made in Germany de 15mil), de fabrica pe cat posibil. Setul motor e extrem de problematic, pe langa faptul ca e manufacturat din materiale slabe, nu respecta nici cotele corecte (la majoritatea Daciilor scapa compresie din prima), de aceea ma orientez catre un set de origine. Arborele cotit il alezez la cota1, cuzineti, set garnituri & semeringuri, lant distributie & intinzator, pompa ulei, culbutori. E bine sa schimb si ghidurile de supape si lagarele axei cu came?
tibip
Regula generala vazuta pe site-uri de reparatii: in rodaj NU se foloseste ulei sintetic, ci NUMAI mineral. La Dacie, ulei 20w40, care se schimba la 500, respectiv 1500 km de la inceputul rodajului. Inclusiv filtrul de ulei. Daca sunteti curiosi, incercati cu o lumina puternica sa iluminati uleiul dat jos dupa 500 km. Veti vedea bucati de metale vizibile cu ochiul liber!
Twister
In legatura cu adaosul de garfit, bisulfura de molibden de la Liqui Molly e buna de ceva, are acelasi efect? Ceva exeperiente cu asa ceva?
Am inteles, numai ulei mineral in rodaj.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.