Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lipsa ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_21us
salut.astazi am constatat ca e lipsa ulei.motorul nu are decat vre-o 10000 km.adevarul e ca in ultima luna am mers un pic cam prea sportiv dar nu am trecut niciodata peste 5000 ture.e posibil sa imi manance ulei sau sunt ceva scurgeri.uleiul nu are mai mult de 4000 km.e Mobil 1.Motorul e de 1289 cmc.
Laurentiuu
QUOTE
...e posibil sa imi manance ulei sau sunt ceva scurgeri?


Daca motorul maninca ulei, poti vede pe esapament fum albastru iar daca sint scurgeri, numai tu poti observa uitindu-te pe sub masina.
cristi_21us
sub masina nu am vazut ulei si azi am tinut-o si la 3000 de ture si nu am vazut fum albastru.cand trebe cand e motoru cald sau rece ar trebui sa scoata mai mult fum.
FiveThreeFive
QUOTE
uleiul nu are mai mult de 4000 km.e Mobil 1.Motorul e de 1289 cmc.


Te rog sa specifici exact ce tip de Mobil 1. E sintetic parca, nu? Si vascozitatea? 0W40, alta?
calinp
in general fum albastru scoate cand o accelerezi (asta daca motorul nu este f. uzat - cred ca nu e cazul tau). ca sa iti dai seama daca scoate fum sau nu, roaga pe cineva sa se uite atunci cand pleci de pe loc.

acum depinde si de cat ulei iti lipseste, pentru ca motorul tau (1289) consuma ceva ulei din constructie.



(in loc de albastru scrisesem alb)
Laurentiuu
QUOTE
Te rog sa specifici exact ce tip de Mobil 1. E sintetic parca, nu? Si vascozitatea? 0W40, alta?


Ulei Mobil 20W40 si 15W40 - ulei mineral; 10W40 - ulei semisintetic; 5W40 si 0W40 - ulei sintetic.



QUOTE
fum alb scoate cand o accelerezi (asta daca motorul nu este f. uzat...)


Fumul alb este din cauza condensului format in evacuare. Fum albastru - consum ulei; fum negru - amestec bogat de combustibil (benzina multa, aer putin).
M.C.
Citi kilometri ai parcurs si cit ulei lipsea?

Iar 5000 rpm e deja prea mult pentru batrinul motor de Dacie,daca te gindesti ca turatia maxima data de fabricant este de 5250 rpm.
fnp
In cartea tehnica da un consum de maxim 1l / 1000km. Si eu am motorul RK de 20.000 de km si mi-a consumat de la inceput cam 1l la 4500 km. Acum vara daca o forjez mai mult afara sare pe la 1,5l. Ulei BP 20W50 sau Elf Sporti 20W50.
cristi_21us
ulei am bagat Mobil 1 20W50 si astazi am mai completat si am intrat ca 450 ml.kilometri nu am parcurs decat vre-o 1500-2000.dar inainte sa o bag in service am mers vre-o 3 luni ( in jur de 2000 km) si nu a lipsit gram de ulei.
FiveThreeFive
QUOTE
ulei am bagat Mobil 1 20W50 si astazi am mai completat si am intrat ca 450 ml.kilometri nu am parcurs decat vre-o 1500-2000




- Tipul de ulei pe care il folosesti este foarte bine ales. Ideal pentru Dacia clasica este un ulei mineral, 20W50 vara, respectiv 15W40 iarna.

- Consumul de ulei mi se pare in limite normale. 450 ml la 1500 Km = 300 ml / 1000 Km.



Nu cred ca este nici o problema cu motorul tau. Poate doar ar fi bine sa verifici si sa completezi mai des nivelul uleiului, macar o data la 1000 Km. Este un interval de verificare absolut normal pentru Dacia
cristi_21us
10x.m-am mai linistit.
el-ninio
La Dacia berlina cu motor de 1289 cm cubi (ca de asta am si eu) un consum de circa 1l ulei la 2500-3000 km nu este absolut nici o problema.Motorul meu are in jur de 100.000 km de la segmentare si imi consuma 1l ulei la 3000 km (Ro3 15w 40).
Pedro
Consuma cam mult el-nino
Marius Lazar
Salut

Am o intrebare pe aceeasi tema. Am fost la revizia de 5000 de km (Dacia Berlina) si le-am spus ca imi mananca ulei. Mecanicul de acolo mi-a zis ca pana la 10000 de km mananca mai mult ulei decat normal. Alti colegi mi-au spus ca n-ar trebui sa manance deloc ulei. Cam la 1000 de Km mi-amancat 750 ml de ulei. S-a mai confruntat cineva cu o situatie ca asta?

Merci!
paul_damian
QUOTE
S-a mai confruntat cineva cu o situatie ca asta?




Oh, da! Eu! Si iti spun cu siguranta ca acesti 750ml/1000km este limita acceptata de normele fabricantului. NU ar fi trebuit sa-ti consume atat! Daca esti in garantie, rezolva-ti problema. Daca nu reusesti, ia exemplu de la mine (http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=6126). Si daca nici asa nu reusesti, urmareste "Tutoriale, Tips & Tricks", voi posta acolo cum am reusit pana la urma sa am motor care nu consuma ulei (de fapt, care a fost problema)...
adumitrachy
QUOTE


S-a mai confruntat cineva cu o situatie ca asta







Da. La 2000 km , am bagat 1l de ulei. Imi vine sa turbez.
inconturnabil
Limita acceptata de fabricant este de 500ml, asa ca poti sa ii tragi de guler pe cei din service pentru ca este anormal ca o masina la 5000 de Km sa manance ulei i halul asta. Daca nu ii convingi pe cei din service, suna la vocea clientului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.