Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: help
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
plopdaniel
[B] Cunoaste careva electrica (pentru o dacie din '88)si ma poate ajuta si pe mine sa-mi fac stopurile pe spate deoarece nu mai merg asa cum ar trebuii(de exemplu daca apas frana mi se aprind becurile de mansalier, becurile de pozitie si cel de ceata sunt pe acelasi bec,etc).Nu vreau sa ajung in service deoarece ma rupe la buzunar , aia te mananc de vii. sad.gif
calin.c
nu ai masa buna la acel stop
sobolan
ciudat....sfatul meu e sa te duci la servis.....aia dau si garantie la reparatie...daca nu cunosti nu te juca cu firele......
OCEBE
daca ti s-a umblat la legaturile la stopuri inseamna ca ti-au fost legate aiurea firele; fixeaza bine masa si ia-le pe rand:
pui avaria si ia pe rand firele si-l legi pe cel corespunzator;
stingi avaria si pui pozitia si iei la rand restul de fire;ai rezolvat si pozitia;
pune ceata si gaseste-l si pe acela;
astea trei trebuie facute primele; lasa la urma becurile pe contact:
pune contactul si bagi marcharriere; din cel doua fire ramase, unul va fi cel bun; ia repede contactul si leaga firul ramas la legatura de frana; in max juma de ora o rezolvi singur (cand mi s-a inlocuit cutia de la roata de rezerva, mi-au demontat si stopul dreapta; cand sa-l puna inapoi.....)
ceaki
nu ai masa buna. nu-i mare lucru. curata bine locurile oxidate de la contactele becurilor
bygy007
masa vine de la stopul din dreapta la cel din stinga (fir negru)si se leaga la caroserie in partea stinga in zona unde este lampa de iluminare portbagajunde este prinsa balamaua si arcul de la capota spate

sau sa ai un scurt pe instalatie


becurile se aprind tare sau mai slab daca se aprind slab atunci nu ai masa la unele becuri scoate capacul ala de plastic cu o cheie de 8 si verifica masele becurilor care trece de la un bec la altul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.