Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1307 DoubleCab 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
aviasol
m-am pricopsit cu un doubleCab 1.6i 4x4 din 2001. dupa ce m-am bucurat ca pretul de achizitie a fost foarte low m-am lovit de problemele daciei clasice .... nu face contact pe la stopuri si pozitii .. am demontat totul am frecat si am strans papucii (vreau sa va zic ca am constatat ca ATV-ul meu foloseste o tehnica mult mai avansata decat Dacia clasica. Nici la bicicleta nu aveam conectica cu "papuci" blink.gif ).
Nu merge semnalizarea desi am schimbat releul si maneta de la volan (cred ca e dus butonul de avarie si vad ca pe acolo se inchide circuitul).
Nu se aprind plafonierele desi le-am inlocuit (nu vine curent pe firul de +, tre sa-mi iau multimetrul si sa ma bag pe fire) mad.gif
Am schimbat cu greu antena de pe plafon pentru ca nu exista acces pe acolo si ialele de pe uside din fata care au un sistem cu "pana pe dos". biggrin.gif
Busonul de alimentare e gripat (l-am tratat cu degripant, ulei si WD40, cred ca l-am dovedit)

Am schimbat un cheder (usa soferului) si acum trebuie sa pocnesc usa de se zguduie masina ... sper sa se lase huh.gif

Masina merge bine si sunt multumit de ea doar ca trebuie sa insist un pic sa o "imblanzesc" excl.gif

Cat despre 4x4 de unde se cupleaza?
Cum se verifica daca s-a cuplat? laugh.gif
Ov
langa maneta de stergatoare ar trebui sa ai un buton cu 4x4. Dupa ce-l apesi (la viteza mica, parca sub 10km/h) ar trebui sa auzi un zgomot ( smile.gif ) care sa-ti confirme cuplajul, concomitent cu aprinderea unui bec in bord
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.