Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum schimb membrana la pompa de sprit?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Aldor
Poate sa-mi explice cineva pas cu pas? E greu de facut? Merita sa ma bag eu, ca n-am mai facut-o niciodata. Pot sa dereglez asa ceva la carb?, ca am dublucorp.
gabi1
[attachmentid=41974]Nu am schimbat inca la dublucorp,dar dupa cum se vede trebuie demontat carburatorul de pe masina pentru ca nu ai nici vizibilitate si nici spatiu pt surubelnita.Daca te apuci de treaba noteaza ordinea de montaj a pieselor si ai grija sa strangi alea 4 suruburi uniform si nu prea fortat.Acolo(la strangerea suruburilor) e moartea la multe carburatoare mono sau dublucorp.

Nu ai ce sa dereglezi,stai linistit,eventual poti sa strici ceva. biggrin.gif Am uitat sa spun ca trebuie sa desfaci capsula de dezanecare ca sa ai acces.
dyogenes
Du-te pana la Livezeni la dezmembrari, iti iei de acolo cu 15 RON un carb 1400 monocorp cu care poti experimenta fara teama ca strici ceva... Ala chiar e simplu de reglat si ai si consum mai mic decat la dublu corp. E acolo un nene mai in varsta, foarte deschis la negocieri.
Aldor
Merci gabi, daca treb sa dau jos carbul, atunci cred ca o las pentru week-end, nu e chiar asa de arzatoare problema deocamdata.

dyogenes - nici n-am stiut ca sunt dezmembrari si in LIvezeni, e drept ca n-am fost pe acolo de ceva vreme. Daca imi da cu 15 lei un carb atunci probab ca o sa-mi iau unul sa ma joc putin cu el.

Inca n-as trece definitiv pe monocorp totusi. Ii sunt recunoscator de cand depaseam un tir pe o panta si era s-o iau urat de tot, dar i-am dat talpa pana la podea si carbul dublu si-a facut treaba.
apollo
la fel face si monocorpul daca il ai reglat bine.Te baga in scaun.Crede-ma ca stiu ce zic.


cat despre membrana, e foarte usor.
Sus pe carburator ai o tija prinsa in 2 surubele de care se prinde si filtrul de aer.acelea le desfaci si ai grija sa nu iti cada nimic.(la mine avea niste piulite facute special pentru acele prezoane).

de acea tija e prins un vacuum care va trebui dat jos ca o sa te incurce.
daca stii unde e pompa de sprit(is 4 suruburi care formeaza un dreptunghi) , le desfaci pe rand si cand ajungi la ultimul tii presat cu un deget pe pompa ca e posibil sa iti sarade acolo, pentru ca sub acea membrana se afla un arculet.nu de alta dar ca sa nu-l pierzi ca nu stii ce sa-i mai pui la loc.

verifici membrana(eventual o schimbi cum vrei tu) asezi arcul acela la loc, peste arc pui membrana si apoi vii cu capacul de la pompa si presezi(vezi sa iti pice bine gaura pe gaura si mai vezi ca pompa are o talpa care are legatura cu acceleratia.dar daca totul e bine, se vor imbina perfect).
pui suruburile la loc, apoi vacuumul si esti bun de drum smile.gif

sa ai grija sa lucrezi intr-un loc curat si sa nu scapi ceva prin carburator.
Aldor
Merci apollo,
Deci zici ca se poate face si fara sa dau jos carbul? Imi poti arata pe poza pe care a incarcat-o gabi1 unde se afla pompa de spritz? Ca eu n-am idee. Poate ca as reusi s-o gasesc si singur, dar nu-s prea convins ca nu as desface altceva din greseala pana ajung acolo smile.gif

Apropo de 4 suruburi... membrana asta care mi-au dat-o pt. Nova e triunghiulara si are in fiecare colt o gaura presupun pentru suruburi - deci pentru 3 suruburi, nu 4. Nu mi-au dat astia o membrana gresita? Daca am intrebat o prosite, nu ma bagati in seama biggrin.gif
gabi1
Ba chiar membrana care nu trebuie e.Aia de sprit e cu patru gauri,ca nu degeaba am facut poza.Aia cu trei gauri e membrana economizorului si pentru a o schimba nu trebuie sa dai jos carburatorul,ai acces ca e in dreapta cum te uiti din fata,dar la pompa sprit("repriza") nu ai acces cu o surubelnita mai acatarii,ca e in partea din spate.

Aldor
mad.gif Si l-am intrebat pe tipul din magazin 'sigur e membrana care trebuie - daaaa cumsanu' mad.gif mad.gif mad.gif

Atunci iar trebuie sa ma duc sa caut prin magazine. Se pare ca aici pe la noi nu se prea gaseste asa ceva. Membrana de dacie normala am inteles ca nu se poate pune ca nu se potriveste ca e prea groasa/mare sau asa ceva.
Aldor
Am fost in TOATE magazinele de piese auto si nu am gasit membrana nicaieri! Ce pot sa fac??
apollo
[attachmentid=42155]Aldor, trebuie sa o gasesti.

Nu mai tin minte exact daca se potriveste cea de dacie normala.

Membrana triunghiulara e de la economizator(mersi gabi1 ca m-ai luminat).ai sa o schimbi si p-aia dar nu acum.

ai grija la acea eletrovalva cum o scoti.

are un cap si e prins cu ceramica si daca a crapat ala e nasol
Una noua e 45 RON.m-am speriat cand am auzit.

si eu am 2 acasa refacut.in loc de ceramica am dat cositor.


daca mai ai nelamuriri, intreaba
Aldor
Cea de Dacie normala nu se potriveste din pacate. Problema e ca nu mai stiu unde sa caut, am fost chiar in fiecare magazin de piese din oras si degeaba.
apollo
cauta intr-o duminica intr-un targ de piese SH.
te duci la un negustor si intrebi cat costa doar membrana.cauti un carburator care sa arate mai frumos.

daca nu iti da fara carburator, cumpara un carburator cu totul, sa arate bine, iei tu membrana si-mi trimiti mie restul de carburator.
iti dau banii pe el nu e problema.plata ramburs prin curier.


vezi ca merg si membranele de la carburatoarele de olcit.

eu am nevoie de partea de sus a carburatorului ca s`a rupt o ureche la plutitor.

sau daca nu gasesti, iti trimit eu una de olcit sau de la carburatorul meu dubplucorp.

eu mai gasesc prin Focsani smile.gif

ovidius max
La o verificare de rutina tongue.gif am observat ca unul din cele patru suruburi de la pompa de sprit e desfiletat (se misca saiba crestata). Am incercat sa insurubez surubul si am constatat ca merge in gol ohmy.gif . L-am inlocuit cu unul similar si tot asa. Ce sa fac? Pot incerca sa pun un surub mai gros ca sa-si dea el un nou filet? Cat e de grav daca ramane asa?
psihoursu
sa nu iti scape benzina dak il sai asa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.