Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme vitezometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cefera_4
Am cumparat cablu pentru vitezometro si diferenta dintre cel vechi era ca la capatul care se suceste la acul vitezometrului cel vechi are filet pe dar acest nou nu are. Dupa instalarea cablului nou acul s-a ridicat pina la 10 km/h si a cazut la 0 si nu a mai functionat, am scos cablu am scos 2 piulite, una de cauciuc si alta ? si dupa ce l-am sucit la vitezometru in viteza nu depaseste 40km/h chiar daca am 50-60-100km/h si tremura de parca are parchinson radmasa.gif . ce sa-i fac ? poate cablu nu este bun?

P.S. daca in viteza apuc de cablu si il imping catre vitezometru parca incepe sa lucreze normal, poate capatul patrat care intra in vitezometru e prea scurt?
mihai0070
Pai daca nu sare de o anumita viteza inseamna ca s-a dus pinionul de kkilometraj care invarte in gol si nu mai reuseste sa aduca cablul la rotatia necesara indicarii viteze corespunzatoare ... si inca o intrebare ... esti sigur ca ai cumparat cablu pentru masina ta .. nu ai nimerit vre-un cablu de 1300, 1310 sau vre-o nova ... ca asta de nova este mult mai scurt decat cel de berlina ... testa ca am si nova si berlina ... mai uita te o data pe cutie.
AutoVic
Vezi sa nu-ti rotunjeasca priza aia patrata in care intra daca zici ca merge mai bine cand impingi in el! Nu zangane in mers?
cefera_4
In Lungime sunt identice, cablu mi-a cumparat un prieten dupa datele din certificatul de inmatriculare,
zangane in mers.
post-336-1110552489.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.