Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu Vitezometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cefera_4
Am instalat de ceva timp cablu vitezometru nou nout si nu merge imi zangane in mers, acul tremura si nu se ridica mai sus de 40km/h.
Cel vechi la capat era cu filet dar asta nou nu are filet si daca acest nou instalez cu piulite care sunt pe el acul nu merge daca fara piulite acul tremura cind ajunge la 40 si joaca intre 40 si 20 km/h chiar daca am 50 sau100- km/h

Help 1zhelp00.gif
Freelancer
Sunt mai multe tipuri de cablu de kilometraj. Probabil tu ai pus un alt tip, daca il ai pe cel vechi du-te cu el la magazin si cere unul identic.
thedead
la mine face vitezometru ca toti dracii, pur si simplu cr4ed ca-l pot folosi pe post de turametru si asa nu am.
sobolan
ia cablu de kilometraj de care trebuie adica de care ai avut ...ala fara piulita e de dacia pe injectie care are vitezometru takosan......ia de care ai avut si pune-l cum trebuie...daca tot asa face inseamna ca s-a olarit gaura iai cu profil patrat din vitezometru...daca s-a intamplat asa tre sa iei alt vitezometru......
viper-srt10
SI LA MINE FACE LA FEL SI L-AM LASAT ASA SA BANIUESC EU C VITEZA AM radmasa.gif O SA IL SCHIMB MAI INCOLO
StefanT
Oameni buni sieu am patit-o. De vreo 200 km incoace nu mai merge kilometrajul si acul vitezometrului.
Nu a facut niciodata zgomote sau alte treburi. Presupun ca s-a rupt cablul nu? Era acela original al masinii caci vara trecuta cand am dat bordul jos avea sigiliul pus.
24 de ani psp ca i-a ajuns biggrin.gif
Se schimba greu? AM intrebat la magazin si e 20 ron.

SI asta pana il schimb... La 50 kmph am 2000 rpm. Cate rotatii pe minut trebuie sa aiba motorul ptr 60 -70 -80 -90 -100 kmph? Va rog mul am de facut niste drumuri pe la Bucuresti si is multe restrictii. Si in localitate merg oricum intotdeauna cu 59 kmph si nu am patit nimic niciodata icon_mrgreen.gif

Va rog mult, valorile.
Multumesc anticipat!
torrent
Aveti idee cam cat costa schimbarea unui cablu si cam cat dureaza toata operatiunea la o Dacia Nova din 97? Daca aveti vreun service preferat, recomandati-l acum pentru ca trebuie sa fac un drum tare lung si sa nu-mi vina dosar cu amenzi acasa smile.gif. Va multumesc!
C a t a l i n
Cablul e 20 RON maxim, schimbarea în service nu am idee, pentru ca am facut-o singur. Eu cred ca nu cablul e vinovat la tine, ci pinionul de kilometraj din cutia de viteze, deasemenea se poate schimba ușor, pentru încă 10-15 RON.

Vezi că e topic dedicat pe secțiunea NOVA, ai și o schemă acolo...
RedLabel
mesteriti oameni buni la ele, "mesteriti" !!!....ca doar de asta sunt ieftine preturile la piese....ca sa fie montate de toti ....si de toate....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.