Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placute de frana uzate ???
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Zoloft
Salut.

Am o Rapsodia si vreo 16500Km. smile.gif

A inceput de cateva sute sa se tot aprinda becul pt placute tocite.

Azi asa, maine asa pana cand acuma se aprinde mereu si chiar ramane aprins. :shock:

Am auzit de la unii ca ar mai merge ca cica senzorul e la mijlocul miezului pe placuta sau chiar mai sus, altii ca e timpul urgent sa le schimb.

Voi ce parere aveti ? Asi putea sa astept pana la 20.000 ca sa fac toata revizia odata ???
Anonymous
eu ti-as recomanda sa te duci la service sa vezi ce se intampla. daca e doar o alarma falsa ...asta e ! ... te'njura un pic "mesteru'" si dai si un pic de spaga degeaba da' eu cred ca e mult mai bine decat sa te trezesti fara frane. mai ales ca stii cum se intampla .... exact atunci cand o sa ai nevoie o sa te lase (fereasca....)
Anonymous
Pune mana pe coarba, da rotile jos si uita-te la placute ! Vezi ca au pe mijlocul lor, pe partea dinspre discul de frana, un canal. Daca placuta s-a tocit asa de tare incat nu se mai vede canalul atunci ea tb. schimbata !

Numai bine !
Razvan.jbl
Chestia cu senzorul la placutze e ceva util si comod, ATUNCI CAND FUNCTIONEAZA ! :x La mine ba nu era bec, ba era ars, ba nu avea soclu, mai nou s-au rupt cablurile de la senzori (cele care vin din masina, nu cele de la placutze).

Se simt la franare placutzele uzate si e f usor sa le verifici. Asa ca ...check 'em out !



Bafta
Zoloft
Tocmai am fost la service pt a-mi inlocui radiatorul. Si am luat din drum si un set de placutze. Ce sa vezi: erau uzate date dracu; vreo doua abia se mai tineau. Si toate astea la numai 18.000 KM???????

Acum e bine....franeaza mai NICE tongue.gif
Doru
Eu mi-am skimbat primele placute la 7000 km!! :shock:

Acum am 17.000 si tre sa le skimb iar!!
MoneyTalks
QUOTE
Eu mi-am skimbat primele placute la  7000 km!! :shock:  
Acum am 17.000 si tre sa le skimb iar!!


Eu am mers cu placutele originale 70,000km si inca ar mai fi tinut cel putin 10,000km smile.gif Cind le-am schimbat, erau uzate ceva mai putin de jumatate.
slash21
eu mi leam schimbat si cand pun frana scartiie
RomeoNica71

Mi-am schimbat si eu placutele,am facut cu cele vechi cam 7000 km,putin zic eu,ar mai


fi mers dar se auzea un scīrtīit cīnd frīnam(de fapt continua scītīitul si dupa ce frīnam)
Pe stinga erau bune,pe dreapta una era bunicica dar una era uzata asimetric,ma gīndesc ca din cauza asta si scīrtīia.
ti3sto
Nu stiu cum reusiti asa repede sa le tociti , eu am schimbat acum circa ~27.000km placutele de frana si inca nu dau semne de oboseala . Locuiesc in Bucuresti unde frana e des utilizata . cred ca stati cu piciorul pe frana tot timpul ...

cum oare era in 2003 ? ce trece timpul....

Maskatu
Probabil ca multi au probleme pe partea cu cilindrul etrierului, si merg cu rotile infranate. Garnitura de la cilindru este destul de pacatoasa cand se rupe, sau se "coace" de la caldura. Partea buna este ca are un pret de 2-3 lei insa are un rol foarte important. Daca vreti sa schimbati placutele recomand ferodo FSL 114 sau pentru performante mai sporite FDB 114, insa cele din urma tocesc mai repede discul. Pretul este de 30-40 lei/set (4 bucati).
pician90
m-am chinuit la un cilindru sa i schimb garnitura incat am vrut sa renunt .Am piscat vreo 3 garnituri cu pistonasul ..pana am nimerit cumva.Problema e garnitura care nu e la fel de "mare" precum originalul si nu statea in locasul ei.Nu iti dai seama daca ai piscat-o doar in timpul cand pui frana.Montezi totul sus ..aerisesti,si ca sa fi sigur (cu masina pe capra) dai niste frane sanatoase,puternice,etc.. si se vede daca e piscata garnitura. La mine la frane obisnuite(cele de aerisire) nu se vedea nimic(scurgere) insa cand am apasat cu putere mare,a tasnit pe langa garnitura de mizerie...Noroc ca am testat asa .ca de eram in trafic ma duceam pa biggrin.gif
ideea e ca ,cu franele nu e de joaca.
Maskatu
Este un pic mai ingusta tocmai pentru a sta fixa pe pozitie. Daca ar avea aceeasi dimensiune ca cea a lacasului unde trebuie sa intre, atunci nu ar sta bine pe pozitie.
djasu82
Eu o sa schimb saboti fiindca sunt sigur ca sunt dusi de tot desi lasa cauciucurile urma pe asflat .
O sa fie de munca ... altceva aveti grije la repartitor sa nu-l aveti blocat la o frana pe ploaie fuge de fund rapid si iti intra morcovl.
Eu cu 1310 breck am patit asa ceva dar l-am redresat repede si cand m-am uitat era intapenit l-am deblocat cu wd40.
Anu trecut m-a prins o lapovita + ninsoare depusa pe asfalt si mi-a fugin sn de fund usor chiar si la 10 km /h si la fel repartitorul blocat desi aveam cauciucuri de rana pe spate iar cele de pe fata saracele trageau tot a fugit usor biggrin.gif am redresat-o si pe asta .
Daca aveam viteza mai mare ma propteam in masinile de pe margine drumului parcate si alea aiurea ... pe bd.1 decembrie .
ngabyyy
ferodo FSL 114 se potrivesc exact?
Maskatu
Daca nu s-ar fi potrivit exact, nu le-as mai fi recomandat.
ngabyyy

Maskatu: Ma scuzi sunt la inceput.
Multumesc pt recomandari!

ngabyyy
Azi mi-am schimbat placutele de frana 95 lei de fabrica, aveam martorul (!) aprins acum a disparut.
Manopera 20 lei mecanicul e varul meu!
Franele ingheata!
Cum vi se pare ca bani?

Ferodo nu am gasit! sad.gif
Maskatu
Mare teapa ti-ai luat. Nu-mi spune ca te-ai dus si tu la "magazin autorizat dacia". In targ le gaseai cu 55 ron, si contrar unor carcotasi de pe aici, chiar ERAU ORIGINALE! La magazinele mari de piese de pe mihai bravu, pantelimon, etc platiti chiriile umflate ce le platesc ei mai departe. Dar asa e cand te grabesti si nu intrebi inainte. Eu verific in cel putin 2-3 surse inainte de a cumpara o piese... de care exista, de srl, originala, cat costa, unde se gaseste etc.
djasu82
vezi ma ca avea (!) rahatul ala aprins biggrin.gif deci nu are plecute cu senzor ca sa-i aprinda in bord (o) ceva in genul parca tongue.gif
Hai ma ca nu e asa cu magazinele si oricum si in trag gasesti contrafacute multe , io am luat din targ pivot pe stanga si e contrafacut , nu are stanta dar arata bine , ca sa trec itp nu ma mai interesat 35 de lei biggrin.gif am dat si am pus singur- chinu draqu la doua surube dar le-am executat biggrin.gif
Maskatu
Am scris si pe topicul celalalt... probabil ca se aprinde si ( O ) si (!) cand se tocesc placute. Eu aveam frana de mana trasa si nu stiu daca s-ar fi aprins si (!) cand am testat senzorul de la placute.

Gasesti contrafacute destule in targ insa daca sti despre ce este vorba si nu te vad aia ca nu te pricepi, poti cumpara piese originale 100% la preturi mult mai bune. Eu am luat de mai multe ori piese de la ovidiu si mereu am primit exact ce am platit, fie ca a fost vorba de bielete, burdufe, ulei, discuri,etc.
ngabyyy
Eu sunt din Ialomita si cel mai apropiat oras e Slobozia, asta era pretul lor!
Slz nu are senzori placute de frana uzate! (eu asa stiu) SRN dap!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.