Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: gaze in rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iubitordedacie
inca una: cand desfac busonul de la rezervor parca as desface o sticla de cola... are un pufait din ala tare nasol.
acum stiu ca e o masina bashinoasa prin definitie, dar totusi ce i-as putea face?
sorin1983
schimba`i busonul de la rezervor! cel in stare buna are posibilitatea de eliminare gaze! probabil al tau e infundat...
iubitordedacie
mi-a mai zis un mecanic treaba asta... asa o fi, dar tare ma intreb pe unde elimina el gazele, ca tot ce are e un arc. oricum l-am schimbat alaltaieri...
workarea
Elimina/trag printr-o supapa, nu asta-i problema.

Auzi, vezi sa verifici aceeasi chestie si la ala nou de l-ai luat, sa nu faca la fel. Vidul din rezervor uzeaza prematur pompa de benzina. Pe unele busoane chiar scrie "non ventile" - alea nu au supapa din fabricatie.

Fisiitul la buson inseamna ori ca trage aer ca sa compenseze depresiunea (cel mai probabil pe vremea asta), ori ca scoata vapori de benzina sub presiune (mai ales vara). Ca tot intrebai de ce. La tine e probabil prima situatie, nu ca ai avea tu gaze.
adrianne
o varianta simpla presupune eliminarea garniturii de pe buson
workarea
Mie cineva mi-a facut supapa in buson, ca nu voiam sa-l mai schimb (ca sa nu umblu cu inca o cheie). Era dintr-ala "non-ventile". L-a desfacut si a dat gaura pe undeva inauntru, nu se vede din afara. Gaura din exterior este, evident, incuietoarea. Mi-a explicat cum, dar n-am fost atent. De atunci nu mai am probleme - si la mine facea presiune/vid aiurea in rezervor, am stricat o pompa de benzina din cauza asta.
AutoVic
Scuze pt oftopic. Sa sti ca de obicei merge deschis busonul cu orice cheie, poate mai bine luai unul nou (si verificai la magazin cu cheia ta) (la mine merge si cu o surubelnita lata). Bafta!
workarea
Ei, bine, unii au noroc, altii nu. La mine nu merge cu orice cheie. Dar sint foarte multumit de modificarea cu pricina, nu mai am nici o problema si, in plus, acum busonul se roteste foarte usor; inainte trebuia sa-l ung mereu cu spray degripant. Inteleg ca a fost o treaba destul de migaloasa, dar nu ma intereseaza, ca n-am facut-o eu.

Ca o paranteza, poate intereseaza pe cineva: acum vreun an mi-am schimbat toate incuietorile si busonul, nu conteaza de ce. Inainte, cu cheia veche descuiam cam orice Dacie (nu mai puteam s-o si incui). Cu asta noua nu merge. Banuiesc si sper ca si reciproca e valabila. Deci e posibil ca la un moment dat, mai recent, producatorul sa fi introdus o variatie mai substantiala in modelul dintilor de la yala/cheie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.