Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: montare becuri faza scurta - lunga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ady21blaga
Salutare! Am o "acie cu ochelari" 1310 (deci 4 sticle 2 + 2)

Am decis sa curat toata treaba si vreau sa stiu cum se monteaza becurile:
adica daca e accelasi tip de bec in ambele sticle (cea de faza scurt + cea de faza lunga). Eu am accelasi bec in toate 4 sticlele,2 filamente (din care unul este acoperit cu o placuta din inox).
Acum vreau sa stiu daca trebuie sa fie la fel becurile (din cele 4 sticle) si cum se monteaza (cu placuta din inox deasupra filamentului - sa bata partea de jos sau cu placuta de inox dedesuptul filamentului - sa bata partea de sus). Eu cand le-am scos batea partea de sus !!! - deci aveau placuta dedesuptul filamentului.
Scuzatimi limbajul dar nu stiu cum se numesc acele obiecte din blocul de lumini in care se pun becurile - eu le-am numit simplu sticle.
amc
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=50171&st=120
aici ai schema electrica pentru 1310 (4 faruri)

cat despre becuri ele au o singura pozitie de intrare in far.
C a t a l i n
Din cate imi amintesc, cele 2 faruri dinspre radiator se aprind doar pe faza lunga, dar nu cred ca mai gasesti becuri cu o singura faza....Deci poti pune linistit becurile care se gasesc in comert, cu 2 faze, cu acea placuta de care pomenesti...
Priveste atent locasul in care trebuie sa intre becul, si vezi ca are o "cătare", parca in partea de jos, deasemenea si partea metalica a becului are un "dinte" care intra in acel locas de pe corpul farului...nu prea ai cum sa gresesti...

Vezi ca blocul de lumini reprezinta ansamblul de comanda al farurilor, adica maneta din stanga volanului...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.