Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Interceptarea e-mail-urilor de catre autoritati
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Vlad Georgescu
Se pare ca in perioada dintre Craciun si Revelion, pe sestache, s-a dat o ordonanta care priveste activitatea procurorilor de la crima organizata.

Din aceasta ordonanta, articolul 16 prevede ca procurorii NU mai au nevoie de mandat pentru urmatoarele:

- monitorizarea conturilor bancare si a operatiilor facute cu ele

- examinarea a ceea ce e pe calculatoare, hard-disk-uri, CD-uri, DVD-uri, USB drive-uri, sistemele informatice

- interceptarea e-mail-urilor si a altor comunicari prin Internet

Toate astea procurorii le pot face chiar daca o persoana NU este urmarita penal, si fara sa aiba mandat. Monitorizarea poate dura maxim 4 luni.

Justificarile pe care le dau ei sint absolut penibile - cum ar fi - ca una e sa monitorizezi, si alta e sa inregistrezi.

Mi se pare ca ne intoarcem spre comunism, unde autoritatile ne ascultau convorbirile.

Dintre conversatiile mele importante, 90% sint in mail si 10% sint la telefon. Dintre documentele mele importante, la fel, 90% sint pe calculator si 10% pe hirtie.

Asa e in Romania - facem 5 pasi inainte (revolutia, condamnarea comunismului), dupa aia 5 pasi inapoi (revenirea la metehnele securiste).

Sint foarte revoltat!
marksman
Oricum mailurile ti se pot citi de catre administratorul serverului de mail; cat priveste interceptarea convorbirilor telefonice (mobile) acolo mai greu, dar fezabil.

Edit:
daca ai documente "secrete" pe calculator, foloseste un filesystem criptat, demontabil si n-au decat sa caute...
mauru007
Masura se refera la persoane certate cu legea, nu la orice cetatean onest. Si oricum deja se discuta retragerea acestei legi.
Vlad Georgescu
QUOTE(mauru007 @ 17 Jan 2007, 09:47)
Masura se refera la persoane certate cu legea, nu la orice cetatean onest.
*

Ba da - tocmai ca masura se refera la orice cetatean onest!

Daca miine te certi cu un procuror sau ai o afacere si cineva are interesul sa urmareasca ce clienti ai si ce discuti cu clientii prin mail, si acel cineva cunoaste un procuror, atunci procurorul iti poate intercepta e-mail-urile FARA sa existe vreo dovada ca tu esti certat cu legea!

Inainte, pentru interceptarea e-mail-urilor era nevoie de un mandat, iar ca sa se obtina un mandat, era nevoie de dovezi cit de cit clare ca ai activitati ilegale.

Acum NU mai este nevoie de asa ceva - deci tocmai asta este revoltator - faptul ca masura se refera la orice persoana - nu numai la cele certate cu legea.

Asta e motivul pentru care sint revoltat.


QUOTE(mauru007 @ 17 Jan 2007, 09:47)
Si oricum deja se discuta retragerea acestei legi.
*

Deocamdata presa si ONG-urile s-au sesizat si fac galagie sa se scoata chestia asta.

Exista sanse mari sa nu se scoata, sau sa se scoata peste 6 luni si deci legea asta sa fie valabila citeva luni bune - timp in care cei cu diferite interese si putere prin politie si justitie sa isi "regleze conturile" pe care le au de reglat.


QUOTE(Illusi0n @ 17 Jan 2007, 09:44)
Oricum mailurile ti se pot citi de catre administratorul serverului de mail; cat priveste interceptarea convorbirilor telefonice (mobile) acolo mai greu, dar fezabil.
*

Da, este adevarat. La fel si postasul iti poate deschide plicurile cu corespondenta.

Secretul corespondentei, inainte de aceasta ordonanta, era protejat prin lege. Deci daca dovedeai ca postasul a desfacut corespondenta, sau ca adminul ti-a citit mail-ul, postasul sau adminul faceau PUSCARIE.

Inainte, politia iti putea urmari mail-ul doar cu mandat, adica dupa ce faceau o dovada rezonabila ca te ocupi cu activitati ilegale.

Acum politia iti poate urmari e-mail-ul pentru ca asa li se scoala lor.


QUOTE(Illusi0n @ 17 Jan 2007, 09:44)
Edit:
daca ai documente "secrete" pe calculator, foloseste un filesystem criptat, demontabil si n-au decat sa caute...
*

Pot sa fac si asta, dar vreau in primul rind sa am legea de partea mea, iar documentele si e-mail-urile sa fie private.
zamolxes
Cauta PGP si cripteaza-ti email-urile. Le va fi muuult mai greu sa ti le "monitorizeze", avand in vedere ca pgp e suficient de greu de spart.
cosmin_2300
Schimba-ti parola frecvent , ca nu cred eu ca sunt mari hackeri sa iti sparga parola mereu wink.gif) tongue.gif
mauru007
QUOTE(Vlad Georgescu @ 17 Jan 2007, 09:58)
Daca miine te certi cu un procuror sau ai o afacere si cineva are interesul sa urmareasca ce clienti ai si ce discuti cu clientii prin mail, si acel cineva cunoaste un procuror, atunci procurorul iti poate intercepta e-mail-urile FARA sa existe vreo dovada ca tu esti certat cu legea!
*


Daca e cineva rau intentionat nu are nevoie de un procuror, eu cred ca sunt tineri mai bine pregatiti care iti pot umbla in computer daca vor.
Vlad Georgescu
Jeez, multumesc pentru sfaturi, dar nu e vorba de mail-ul meu aici. Eu ma descurc cumva.

Am accentuat ca 90% din discutiile mele importante sint pe mail ca sa arat cit de grava este problema. Sint unii care considera ca discutiile importante sint prin telefon iar mail-ul e pentru trimis poze cu prostioare.

Nu e vorba de mail-ul meu sau de cum imi protejez eu mail-ul. E vorba de e-mail-urile foarte multor romani, care nu au nici rabdarea, nici timpul si nici cunostiintele tehnice sa isi cripteze mail-urile sau documentele.

Acesti romani este bine sa aiba legea de partea lor si in privinta confidentialitatii e-mail-ului - asa cum o au in cazul telefoanelor si a corespondentei scrise, a caror interceptare fara mandat se pedepseste cu PUSCARIE pentru cel care intercepteaza sau citeste.

Aceasta ordonanta care s-a dat deschide o mare poarta catre multe abuzuri posibile din partea autoritatilor, politistilor si in general oamenilor cu multe pile!


QUOTE(mauru007 @ 17 Jan 2007, 10:05)
Daca e cineva rau intentionat nu are nevoie de un procuror, eu cred ca sunt tineri mai bine pregatiti care iti pot umbla in computer daca vor.
*

Pur si simplu ma uimeste atitudinea asta.

Voi nu vedeti ca masura asta reprezinta 10 pasi inapoi spre dictatura, pentru societatea romaneasca? Numai in timpul dictaturii organele statului puteau sa-ti intercepteze comunicatiile fara sa aiba dovezi serioase!

Este o mare poarta deschisa spre abuzuri care apoi NU pot fi pedepsite legal chiar daca se dovedeste ca a existat un abuz! Iar oameni cu pile in Romania si cu relatii pe la politisti si procurori sint destui...

Hai sa schimbam putin domeniul si sa aplicam ce ai spus tu in alt domeniu:

Sa presupunem ca se da o lege care permite oricarui politist sa iti confiste masina definitiv, fara sa aiba vreun mandat, fara sa aiba vreun motiv si fara nici o consecinta legala pentru politistul respectiv. Daca el vrea, poate sa-ti ia masina, si asta e, e perfect legal.

Eu scriu pe forum ca asa ceva nu este normal.

Tu vii si spui: "Daca cineva e rau intentionat si vrea sa-ti ia masina, eu cred ca sint tineri bine pregatiti care iti pot deschide masina si s-o ia daca vor"

Sesizezi acum de ce lucrul pe care il spui tu nu este un argument valabil?
sebybv
QUOTE(Vlad Georgescu @ 17 Jan 2007, 10:06)

Acesti romani este bine sa aiba legea de partea lor si in privinta confidentialitatii e-mail-ului - asa cum o au in cazul telefoanelor si a corespondentei scrise, a caror interceptare fara mandat se pedepseste cu PUSCARIE pentru cel care intercepteaza sau citeste.

*




Oare asta se aplica si celor care ti sparg - de ex - casuta de mail de pe yahoo? Sau astea sunt site-uri publice si nu le garanteaza nimeni confidentialitatea?
Intreb si eu, ca nu stiu cum se pune problema in cazul asta?

Adica daca cineva mi-a spart casuta de pe hotmail, si a gasit niste mailuri, le poate prezenta intr-o instanta - sa zicem - si pot avea valoare de probe?
Nu de alta, dar oricine ar putea sa isi faca o casuta de mail din asta pe un server public, si nu ai cum sa verifici identitatea utilizatorului.... asta ar fi mai periculoasa, dupa parerea mea, la mail-urile de pe adresele firmelor, astea trec prin proxy si pot fi atent monitorizate si clar atribuite unui utilizator.

Ce parere aveti?
Alydor
Poate am pe calculator parolele si id-urile pentru plata online cu cardul. E-bankingul e destul de dezvoltat. Si sincer nu mi-ar conveni deloc sa isi bage cineva nasul si sa faca tranzactii ca asa vrea procuroru' nush care. A fost ieri pe tvr 2 o tanti care i-a demontat la nush ce procuror care era invitat toate argumentele cu privire la perchezitionarea corespondentei ...
Oricum se pare ca ordonanta de urgenta nu va trece de parlament, fiindca au sarit in sus cei de la drepturile omului.
Suma respectelor, Alydor.
cosmin_2300
QUOTE(sebybv @ 17 Jan 2007, 11:17)

Nu de alta, dar oricine ar putea sa isi faca o casuta de mail din asta pe un server public, si nu ai cum sa verifici identitatea utilizatorului....

*


TOTAL ERONAT ! Cand iti faci un mail , iti cere datele personale ( care nu pot fi schimbate ) ... e treaba ta ca tu completezi la nimereala . Daca prezinti datele completate iti recuperezi mail-ul imediat ! ( am patit eu , cand am schimbat parola s-a blocat ... )
klaus
Textul incriminat este:
QUOTE(OUG 131 /2006)
Art. 16. - (1) Când sunt indicii temeinice cu privire la săvârșirea uneia dintre infracțiunile atribuite prin prezenta lege în competența Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, în scopul strângerii de probe sau al identificării făptuitorului, pot fi dispuse în condițiile Codului de procedură penală ori ale legilor speciale următoarele măsuri:
    a) punerea sub supraveghere a conturilor bancare și a conturilor asimilate acestora;
    b ) punerea sub supraveghere, interceptarea sau înregistrarea comunicațiilor;
    c) accesul la sisteme informatice.
    (2) Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism pot dispune să li se comunice, în original sau în copie, orice date, informații, înscrisuri, documente bancare, financiare ori contabile și altele asemenea, oricărei persoane care le deține ori de la care emană, aceasta fiind obligată să se conformeze, în condițiile alin. (1).
    (3) Nerespectarea obligației prevăzute la alin. (2) atrage răspunderea juridică, potrivit legii.
    (4) Măsurile prevăzute la alin. (1) lit. a) și c) pot fi dispuse de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism pe o durată de cel mult 30 de zile. Pentru motive temeinice aceste măsuri pot fi prelungite de procuror prin ordonanță motivată, fiecare prelungire neputând depăși 30 de zile. Durata maximă a măsurilor dispuse este de 120 de zile.
    (5) Măsura prevăzută la alin. (1) lit. b ) poate fi dispusă de judecător, potrivit dispozițiilor art. 911-916 din Codul de procedură penală, care se aplică în mod corespunzător."
sebybv
QUOTE(cosmin_2300 @ 17 Jan 2007, 10:34)
TOTAL ERONAT ! Cand iti faci un mail , iti cere datele personale ( care nu pot fi schimbate ) ... e treaba ta ca tu completezi la nimereala . Daca prezinti datele completate iti recuperezi mail-ul imediat ! ( am patit eu , cand am schimbat parola s-a blocat ...  )
*




Si cu ce te ajuta ca iti recuperezi emailul imediat, daca cel care ti l-a spart are deja informatiile din cont?

Si, asa, ca fapt divers, oare cati useri din lumea asta isi completeaza datele reale pe yahoo mail, sa zicem....? Tocmai ca e un sistem public, si nu iti garanteaza nimeni intimitatea...
nickey
Nu va mai stresati prea mult cu e-mailurile ca sunt cele mai greu de intercepatat.
avathan
nu vreau sa starnesc un meci dar ce intelegi tu prin "greu"...
pentru ca poate nu intelegem acelasi lucru...daca intelegi dificil da-mi voie sa-ti spun ca nu e chiar asa ...
nickey
Lucrez in domeniu si stiu ce inseamna securitatea. Sunt destul de dificil de interceptat.
DragosP
QUOTE(nickey @ 17 Jan 2007, 11:34)
... e-mailurile ca sunt cele mai greu de intercepatat.

Adevăr adânc grăit-ai! ph34r.gif
nickey
Daca esti fan Linux am de furca cu tine... unsure.gif
avathan
poate o dam in diverse dar depinde din ce punct de vedere abordezi problema ...
... ca administrator al serverului cam cat de greu iti e sa faci chestia asta...
eu m-am lasat de domeniul ala dar nu cred ca s-au schimbat lucrurile asa dramatic in 2 ani ...
cred ca sunt(em) offtopic oarecum ...
EvilOne
Aplicata unde trebuie, ordonanta asta ar darima multe "combinatii" facute din Romania....

Din pacate nu acolo va fi aplicata, ca aia ii aduc bani in tara lu Base' si jmenurile trebuiesc acoperite cu ceva bani (negri). wub.gif
nickey
Fiind administrator da, ai dreptate. Din punct de vedere al securitatii, ma refeream la un server de exchange.

Ok, mergem prea mult off topic...
sebybv
Daca tot te refereai la un server de exchange, iti dau dreptate clar. Insa e posibil ca eu sa il bag in tribunal pe un admin de exchange daca el da (pentru ca are access) info din contul meu de exchange de la firma unor terti care nu sunt angajati ai firmei? Adicatelea el scoate ilegal info din firma. Nu?

Cat despre mailurile gen Yahoo, Hotmail, Gmail, etc, cat de sigure sunt astea la "interceptare"...?
klaus
Eu as dori sa mai adaug o prevedere din CONSTITUTIE
QUOTE
ARTICOLUL 28
Secretul corespondenței

    Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poștale, al convorbirilor telefonice și al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.


Mie personal nu mi se pare ca OUG-ul ala ar respecta constitutia
vijelie
Eu personal sunt convins ca din cauza ca nu au interceptat la timp comunicatiile indivizilor ca Dinulescu, Tcaciuc, Hayssam, Maria Vlas, SOV, Adrian Nastase, Fane Spoitoru, fratii Camataru & company, acestia nu au putut fi trimisi in judecata la timp sau unii chiar deloc...
Sunt convins ca toti (dar absolut toti!) interlopii din Romania isi organizeaza activitatile criminale in foldere separate pe tipuri de actiuni. La fel si indivizii care, cu putin sprijin din partea unor reprezentanti ai statului, devalizeaza banci mai usor decat iau eu un credit de 3000 euro...
klaus
Eu am alte convingeri.
Urmarind in timp modul de autorizare a tot felul de "baze unice", "inregistrari telefonice" etc, si cu ceva informatii mai neoficiale, am constatat ca legile de acest tip apar cu mult dupa ce deja e o practica curenta ceea ce scrie in lege, insa neacoperita de texte legale.
Pentru mine acel text spune ca "facem aceasta treaba de vreo 3-4 ani, dar nu aveam acoperire in textele de lege, si am bagat-o si pe asta, asa mai pe sestache, sa nu se prinda lumea."
Daca voi credeti ca aia de la crima organizata nu faceau pana acum ceea ce zice in OUG-ul ala, sunteti copii. Doar ca informatiile obtinute astfel nu erau dovezi legale.
miki
Ma! Io inteleg ca "punerea sub supraveghere, interceptarea sau înregistrarea comunicațiilor; " se va face totusi cu acordul judecatorului!
Iat restul... "a) punerea sub supraveghere a conturilor bancare și a conturilor asimilate acestora; " si " c) accesul la sisteme informatice. " nu se pot constitui probe in instanta!

Pe de alta parte... o fi secretul corespondentei inviolabil.... dar ce te faci cu cazurile de interceptare aprobate de judecator! Apobarea emisa de acesta nu este contraventie la litera constitutiei!?
klaus
Alin. (2) din articol este cel cu hiba si cu buba, ca pentru ala nu tb de la judecator nimicuta. Cel putin eu asa inteleg.
MirceaMM
Nu se pune problema cum sa criptezi mailurile ca sa le ingreunezi sau zadarnicesti activitatea.
Nu se pune problema ca administratori de sistem sa alti baieti "destepti" pot sa citeasca mailurile oamenilor.

Este vorba de o Lege (sau Ordonanta) care stipuleaza ca procurorii au voie sa faca asa ceva, de aceasta incalcare flagranta a Drepturilor omului, a dreptului la intimitate etc..

Chiar daca s-ar stipula in Lege ca asemenea activitate trebuie neaparat aprobata de catre Judecatorii, tot nu ar fi bine, stiut fiind cat de multe abuzuri comite Justitia romana, Justitie dupa unele voci inexistenta! Dar procurorii - in nici un caz!
Nu este prima data cand autoritatile (inca nedesprinse de trecut, inca avand gandirea dinainte de 1989, inca populate cu fosti si copii de fosti) isi permit asa ceva.
avathan
QUOTE(klaus @ 17 Jan 2007, 12:32)
Eu as dori sa mai adaug o prevedere din CONSTITUTIE
Mie personal nu mi se pare ca OUG-ul ala ar respecta constitutia
*



vezi tu Klaus e in constitutie si trebuie respectat ... discutabil este aspectul legat de lucruri care incalca drepturile sau pun in pericol vietile celorlalti...
desi nu mi-ar placea sa aflu ca exista cineva care ma "analizeaza" zi si noapte ...

QUOTE(sebibv)
...
Daca tot te refereai la un server de exchange, iti dau dreptate clar. Insa e posibil ca eu sa il bag in tribunal pe un admin de exchange daca el da (pentru ca are access) info din contul meu de exchange de la firma unor terti care nu sunt angajati ai firmei? Adicatelea el scoate ilegal info din firma. Nu?"
...

Daca actiunile celor care cer informatia indeplinesc conditiile cerute acestea se dau nu poti da in judecata pe nimeni nici administratorul nici proprietarul serverului ...
Deci NU!
sebybv
Eu ma refer la unii baieti "smecheri" care poate vor sa stie ce si cat fac eu la birou, ca - de ex sa stie cand sunt plecat de acasa.... cu cine ma intalnesc, ce afaceri inchei, etc.... ca astea le mai scrii si in mail - macar locurile de intalnire si persoana se pot afla.
Informatiile astea banuiesc ca nu pot constitui proba la vreun tribunal....

Alea autorizate de procuror & co nu cred ca pot fi contestate asa usor, pt ca au acoperire legala.
MirceaMM
Avathan wrote:
Daca actiunile celor care cer informatia indeplinesc conditiile cerute acestea se dau nu poti da in judecata pe nimeni nici administratorul nici proprietarul serverului ...
Deci NU!


Adica cum NU, atat de categoric? Mie mi se pare, evident, ca DA, ca poti da in judecata!
Cine decide indeplinirea conditiilor, garcea cumva? Autoritatile romane de sorginte bolsevica?

Oricine se poate adresa Justitiei Oricand, impotriva Oricui, in Orice situatie in care se considera lezat, dezavantajat, in conditiile legii. Nu inseamna ca si castiga intotdeauna, Justitia este cea care decide. Si, atentie, uneori decide prost!

Este interesant (si asta cred ca ar trebui sa exploateze romanii in urmatoarea perioada) ca daca cetateanul
- pierde la judecata de fond
- pierde la recurs
- pierde la apel
(pierde unde mai pierde, in fine, epuizeaza posibilitatile romanesti)
atunci se poate adresa "la Europa" unde legile sunt altfel, unde Drepturile omului sunt respectate, unde exista traditie democratica de sute de ani si unde are sanse sa castige! Exista deja multe cazuri dupa cum cunoasteti (ref la retrocedari dar nu numai).

Deci vreau sa punctez ca Legea romana este zero barat DACA se incontreaza cu cea europeana, ceea ce inseamna ca interpretarea comunisto-bolsevica poate fi contracarata.
Arhimede
Mesajele de pe mess se pot intercepta?smile.gif De oricine?
Petea
CODE
Art. 16. - (1) Când sunt indicii temeinice cu privire la săvârșirea uneia dintre infracțiunile atribuite prin prezenta lege....


Eu chestia asta nu prea o inteleg. Daca sunt indicii temeinice orice judecator poate da un mandat. Daca nu, nu. Raman la impresia ca ordonanta este data pentru urmarirea anumitor persoane in scop de santaj.
ovidiusoft
@Arhimede, de catre oricine are acces la traficul de pe ruta tu -> serverele yehoo sau tu -> partenerul de conversatie in alte cazuri. Cel mai simplu este sa se duca la ISP, si in felul asta nu le trebuie nici un echipament special si au acces la tot traficul tau.

Nasol nu? smile.gif
Vlad Georgescu
QUOTE(MirceaMM @ 17 Jan 2007, 15:05)
Oricine se poate adresa Justitiei Oricand, impotriva Oricui, in Orice situatie in care se considera lezat, dezavantajat, in conditiile legii. Nu inseamna ca si castiga intotdeauna, Justitia este cea care decide. Si, atentie, uneori decide prost!

...

Deci vreau sa punctez ca Legea romana este zero barat DACA se incontreaza cu cea europeana, ceea ce inseamna ca interpretarea comunisto-bolsevica poate fi contracarata.
*

Eu am cunostiinte care au procese si stiu ce inseamna. Am avut si eu un proces, la care insa pur si simplu am renuntat pentru ca am cedat nervos.

Un proces cu toate etapele lui (recurs, apel, etc) inseamna in Romania:

- cheltuieli uriase

- enorm de multe alergaturi

- minim 10 ani (cu exceptia cazului in care e ceva foarte simplu care se poate decide repede, iar partea adversa nu este versata in procese)

Iar asta cu judecarea pe la autoritatile europene probabil ca este si mai scumpa decit un proces in Romania.

Deci un proces nu este o solutie, ci este in sine o mare catastrofa pentru omul care e implicat in proces, indiferent daca cistiga sau nu procesul.
saruman
Daca textul este cel postat de Klaus, este inca o furtuna intr-un lighean! pot fi dispuse în condițiile Codului de procedură penală ori ale legilor speciale următoarele măsuri:

Adica DOAR în condițiile Codului de procedură penală ori ale legilor speciale - care prevad necesitatea existentei unui act emis de judecator.
Asa ca practic nu se schimba nimic in afara de initiatorul masurilor, care va putea fi un procuror DIICOT. Pai nu asta trebuie sa faca?
Dorubarg
problema este intr-adevar ca nu trebuie lasate portite la indemana procurorilor bazandu-ne exclusiv pe buna lor credinta. In mod normal orice fel de interceptare trebuie facuta cu aprobarea unui judecator.Dar din pacate in Romania nici cu judecatorii nu poti fi asa sigur ...
Prostia dupa parerea mea e termenul maxim de 4 luni , astfel chiar daca sunt indicii ferme de activitati ilegale legea nu permite prelungirea mandatului.
avathan
QUOTE(MirceaMM @ 17 Jan 2007, 15:05)
Avathan wrote:
Daca actiunile celor care cer informatia indeplinesc conditiile cerute acestea se dau nu poti da in judecata pe nimeni nici administratorul nici proprietarul serverului ...
Deci NU!


Adica cum NU, atat de categoric? Mie mi se pare, evident, ca DA, ca poti da in judecata!
Cine decide indeplinirea conditiilor, garcea cumva? Autoritatile romane de sorginte bolsevica?

Oricine se poate adresa Justitiei Oricand, impotriva Oricui, in Orice situatie in care se considera lezat, dezavantajat, in conditiile legii. Nu inseamna ca si castiga intotdeauna, Justitia este cea care decide. Si, atentie, uneori decide prost!

Este interesant (si asta cred ca ar trebui sa exploateze romanii in urmatoarea perioada) ca daca cetateanul
- pierde la judecata de fond
- pierde la recurs
- pierde la apel
(pierde unde mai pierde, in fine, epuizeaza posibilitatile romanesti)
atunci se poate adresa "la Europa" unde legile sunt altfel, unde Drepturile omului sunt respectate, unde exista traditie democratica de sute de ani si unde are sanse sa castige! Exista deja multe cazuri dupa cum cunoasteti (ref la retrocedari dar nu numai).

Deci vreau sa punctez ca Legea romana este zero barat DACA se incontreaza cu cea europeana, ceea ce inseamna ca interpretarea comunisto-bolsevica poate fi contracarata.
*



ma scuzati da poti da in judecata pe cine consideri tu necesar asta nu inseamna ca vei castiga atata timp cat cei ce au cerut/dat informatiile demonstreaza ca au facut-o in litera legii...


MirceaMM
Exact asta am spus si eu, si este evident: nu castiga intotdeauna.

Au existat insa mai sus consideratii cum ca "... nu poti da in judecata...".
La asemenea formulare raspunsul este clar: poti da in judecata, oricand si pe oricine, inclusiv orice Institutie de Stat, inclusiv Statul in ansamblul sau.

O caracteristica a Justitiei romane este aceea ca nu da sau nu prea da dreptate oamenilor, desi au dreptate.
Inrautatirea situatiei din ultimii ani accentueaza acest lucru, anume se creeaza si adanceste o praspastie intre administratorii puterii (judecatoresti in acest caz) si cetatean.
Lumea moderna are in centrul atentiei indivualul, cetateanul si drepturile lui - acest lucru nu prea este inteles in Romania.

Pe de alta parte ne putem gandi ca acest lucru este de ajutor in sensul ca etapele de a pierde in mod aproape intentionat la instantele din Romania pot fi parcurse mai repede - cu scopul de a ajunge la o Instanta din afara tarii.
adilehanceanu
Ăăă... discuția asta e de acu' 4 ani (18 Jan 2007, 12:54), cam tîrziu te-ai gîndit să le răspunzi.
corbex
Intre timp sa trimita e-mail-urile in plic. La astea nu se umbla.
MirceaMM
Esti sigur ca nu se umbla la plicuri? (Traim in Romania...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.