Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie pe dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Taxon
de la un timp, a inceput sa bata pe dreapta fata, un sunte de fier lovit pe fier

zgomotul se aude numai la denivelari mici si viteza scazuta

clar nu e zgomot de planetara (bate si aia smile.gif ), ma gindesc ca e vorba de bucsaraie, pivoti ...

gresesc? ce alta?
Laurentiuu
QUOTE
de la un timp, a inceput sa bata pe dreapta fata, un sunte de fier lovit pe fier


Daca "bataia" a incept dintr-o data, verifica in prima instanta cele doua amortizoare de cauciuc de la bara antiruliu care sint fixate direct pe lonjeroane. De multe ori aceste cauciucuri ies din bride (coliere) si lasa bara libera sa oscileze in ele.
Taxon
si? e nashpa tare sau mai pot supravietui un timp asa?
Laurentiuu
QUOTE
e nashpa tare sau mai pot supravietui un timp asa?


Daca suporti si nu te deranjeaza zgomotul (bataile) de fier pe fier, poti rula si in starea asta.

Nu e greu sa desfaci piulitele si sa impingi la loc amortizoarele de cauciuc.
Ov
sau foarte bine pot fi bieletele antiruliu care au ramas fara bucsa de sus :wink:
livicu'
sau un pivot inferior

la mine asta facea la fel din cauza la suruburile de prindere ale pivotului care se cam lungisera de la atatea socuri
raig
eu am avut o bataie ca a ta si am schimbat tot ce se putea schimba important si nu am rezolvat nimic pana am mers in service la aia care mi-au facut constatarile si reparatiile si le-am zis ca nu plec pana nu mai am bataia aia, pe elevator totul era in regula , la mers batea fier pe fier

s-au scarpinat un pic in cap pana au dat de cauza: "T-ul de la telescop" (e o piesa mica ce prinde partea de jos a telescopului si daca e dusa bucsa face ca toti dracii)
Taxon
ca lumea ... care va sa zica, ma pregatesc de desfacut si de schimbat bucsaraie si pivoti ... chiar mi-era dor smile.gif
raig
daca-s pivotii nu-i a buna daca au ajuns sa faca asa

daca-i bucsa de la T-u e mai mult gura de ea, nasol e daca trebuie schimbata ca trebuie desfacuta cam toate partea
marius-gabriel
vad ca nimeni n-a zis nimic de bucsa de teflon din caseta de directie sau de pivotul bieletei de directie.

Eu zic sa incerci la mana bieleta si vezi daca are joc.
johnsws
foarte posibil ce zice marius-gabriel, dar eu cred ca asta ar trebui sa fie insotita si de ceva trepidatii sau zgaltaieli la franare...exista si astea? ca io tare cred ca am caseta dusa. desi am schimbat bucsa de teflon tot mi se pare ca are joc in caseta...si am si zgaltaieli la franare, pe langa bataia descrisa mai sus.
dantes
ceva asemanator am si eu...rezolvare...am prins scutul mai bine...
B31AYZ
Salut ,



Am si o problema la roata pe dreapta in sensul ca acum doua zile cand am intrat in Bucuresti s-a auzit ceva de parca ar tine ceva blocat la roata , un zgomot facut de ceva fier care tindea sa blocheze roata chiar daca nu am simtit foarte tare asta.

Am oprit m-am uitat nu am vazut nimic suspect am plecat si din nou s-a auzit ceva la fel dupa care am mers cu 40km/h si nu s-a mai auzit nimic .Am si niste aparatori din fibra dar nu se vedea ceva legat de asta .Cred ca ar fi rulmentul .Stie cineva cum se schimba ? In ce consta presa folosita ? In manual spune numai de dispozitive "speciale " .Nu am mai avut timp sa schimb rulmentii la roti si cineva spunea ca am ceva joc . Joc in ce ?



Multumesc .
dadu221
si la mine de ceva timp aud bataie de fier pe fie pr stanga fata suita pe rampa tras de ea de peste tot ... bielete sunt iuntr-adevat imbatranite bara aia de torsiune parca are bucsele batrane dar nu intr-atat incat sa bata fier pe fier si nu imi dau seama de la ce e si am mai auzit sunetul asta si la alte masini ... olcit , ford transit al;te dacii etc .. ar fi o ide faza cu t-ul de la amortizor dar n-am cum a o verific si abia ce i-am recond planetarele asa ca nu ma mai bag iar sub ea. Daca totusi ii da careva de cap sa dea de veste.
Texador
QUOTE
Am si o problema la roata pe dreapta in sensul ca acum doua zile cand am intrat in Bucuresti s-a auzit ceva de parca ar tine ceva blocat la roata , un zgomot facut de ceva fier care tindea sa blocheze roata chiar daca nu am simtit foarte tare asta.

Am oprit  m-am uitat nu am vazut nimic suspect am plecat si din nou s-a auzit ceva la fel dupa care am mers cu 40km/h si nu s-a mai auzit nimic .

Multumesc .




NU-MI VINE SA CRED. IN PRIMA FAZA AM CREZUT CA MI-A FACUT CINEVA O GLUMA SCRIIND CEEA CE MI S-A INTAMPLAT MIE. IDENTIC DIN TOATE PRIVINTELE.



sunetul este ca si cum ai trage cu o lama metalica peste o suprafata zimtata foarte repede si de scurta durata!

La fel, am oprit , am verificat daca prezoanele sunt stranse, la ambele roti, am verificat daca am agatat un fier cumva, NIMIC.

Am continuat sa merg si zilele urmatoare nu a mai facut nici o figura. In ziua respectiva s-a intamplat de 3 ori.

De atunci insa imi cam troncane (cam rau) fata dar nu pot sa-mi dau seama exact ce este mai ales ca bat si planetarele (tot rau)!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.