Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri MARªARIÉR
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
brehoiadrian
Help! Nu mi se mai aprind becurile la mansalier. Exista vreo siguranta la panoul de sigurante care sa se fi ars? Sau s-a dus intrerupatorul ala de sub maneta?
Am desfacut triplele pe spate si am verificat, becurile nu sunt arse.
mihai0070
Nu stiu ce masina ai ca la Nova este si siguranta pentru lumini spate ...dar intrerupatorul este pe cutie de viteze ...
C a t a l i n
MARªARIÉR se numeste....

Era parca siguranta si pentru lampile de R...
Oricum ar trebui sa verifici contactul de pe cutia de viteze...
apollo
Sonda ...

Schimba sonda de pe cutie, ca aia face probleme.

La 1310 nu e aia cu o bila in cap?

la nova e una cu o tija...si cu timpul se roade si cand dai R nu se mai aprind becurile.
ageana
Am si eu aceeasi problema si la a mea si la a lui tata la.
Pt. schimbarea sondei trebuie desfacuta cutia, sau e ceva extern?
Merci.
apollo
cel putin la mine, pe cutie de nova e undeva inspre mine, cum ma uit la motor(transversal).undeva spre sfarsitul cutiei smile.gif

o desfaci cu o cheie de 17.are 2 papuci.

cauta undeva pe lateralul cutie ca diferenta intre a mea si a ta e doar diamentrul.

tu ai disc de 180 si eu de 200.

dar ca sa te convingi daca e sonda de vina, scoti papucii, ii unesti intre ei si pui contactul.

daca becurile se aprind atunci e sonda , daca nici asa nu se aprind becurile, verifica traseul si becurile si contactii de pe tripla...sau cum sunt ele la 1310.
mihai0070
Exact fa cum a zis apollo si identific problema ... dar primul lucru verifica siguranta ... fara aia nu merge nici daca atingi firele ...
apollo
QUOTE(mihai0070 @ 18 Jan 2007, 10:35)
Exact fa cum a zis apollo si identific problema ... dar primul lucru verifica siguranta ... fara aia nu merge nici daca atingi firele ...
*




ciudat...care o fi siguranta aia...nu stiu...la mine cred ca e pe direct.

cand aveam probleme cu sonda...la fel...cautam la sigurante si degeaba.

am unit firele si iar m-am bagat la sigurante...si au stat aprinse tot timpu
C a t a l i n
Tu ai probabil panou cu 10 sigurante...
Pentru lampile de mers inapoi este prima siguranta, are 15A
Verifica si aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...indpost&p=58178

Oricum eu nu inteleg treaba asta: vezi ca nu iti merge ceva la instalatia electrica, PRIMUL LUCRU: verifici sigurantele...nu vad ce importanta mare are ca stii sau nu care siguranta corespunde cu problema ta....LE VERIFICI macar vizual PE TOATE...oricum sigurantele montate acolo trebuie sa fie bune, ca de aceea sunt acolo...
argon
QUOTE(ageana @ 18 Jan 2007, 10:20)
Am si eu aceeasi problema si la a mea si la a lui tata la.
Pt. schimbarea sondei trebuie desfacuta cutia, sau e ceva extern?
Merci.
*




Eu am schimbat-o in 2 minute, intai o verifici, si daca se dovesdeste defecta, cumperi una noua cu 10 lei si gata. Daca nici asa nu merge, trebuie desfacuta cutia, ca s-a tocit tija ce o actioneaza. Nu cred ca e cazul.


La 1310 se scoate sonda, cu papucii in ea, si cu contactul pus se apasa pe bila. Daca nu e nici o schimbare se schimba sonda, asta presupunand ca instalatia electrica e OK.
ageana
Merci mult, o sa fac testul probabil diseara daca o sa am timp.
O sa va spun cum am rezolvat.
apollo
QUOTE(argon @ 18 Jan 2007, 10:59)
La 1310 se scoate sonda, cu papucii in ea, si cu contactul pus se apasa pe bila. Daca nu e nici o schimbare se schimba sonda, asta presupunand ca instalatia electrica e OK.
*



argon , parerea mea e ca nu are rost sa o scoata.ii scoate papucii, ii uneste intre ei si asa verifica instalatia.

ca daca sonda e buna e o munca in plus sa o dai jos si sa o pui la loc.(parerea mea).

daca becurile nu se aprind la atingerea papucilor, atunci e clar ca trebuie schimbata.
mihai0070
Bratul (furca sau cum se numeste care actioneaza intrerupatorul nu se toceste in cutie ... este facuta dintr0un material mai dur decat sonda ... deci rezulta ca doar sonda se uzeaza ... nu piesa din cutie ) in functie de pozitionarea sondei pe cutie ... (cazul NOVA) exista riscul sa mai pierzi si ceva ulei ....
argon
Daca imi aduc aminte bine, cu bila apasata trebuie sa se stinga becurile, cu ea libera sa stea aprinse..e bine sa fie desfacuta, pentru curatare, e posibil sa intre mizerii si sa blocheze miscarea bilei, dar sonda sa fie OK. Nu a curs gram de ulei la mine, laNova nu stiu cum se comporta..la 1310, daca e masina dreapta, nivelul sondei e superior busonului de umplere.
apollo
la mine la nova e exact invers.cand apas pe sonda se aprind becurile si cand o eliberez se sting.

la 1310 din cate am vazut eu, ar trebui sa fie la fel , pentru ca acea bila, daca o impingi ea face contact intre 2 lamele in interior, plus de asta daca ea apasata stau becurile stinse...ar trebui sa schimbi cate o sonda pe luna din cauza uzurii.


cel putin la mine la nova a forfecat acel brat.
Night Dog
cel mai simplu e cu firele unite, daca nu merge asa posibil sa fie lampile, desi aman2 sa nu mearga se intampla cam rar. cu sonda parerea mea e ca becurile se aprind cand bila este apasata, pt ca in caz opus la cum e confectionata nu pot sa cred ca ar rezista atata timp ca sa fie invartita
argon
Care aveti o sonda incercati sa vedeti..circuitul e intrerupt cand bila e apasata..imi mentin parerea..din amintiri..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.