Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie in volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adumitrachy
Am observat ca de cate ori merg pe un drum de tara, am o bataie in volan. Parca zic ca se rupe. Problema e ca bucsaraia e perfecta. Am schimbat pana si cupla de la volan. tot degeaba. Zilele trecute am fost sa fac itp-ul. Mi-a pus-o ala de 3 ori pe standul de verificare a directiei si tot nu a gasit nimic. Eu speram sa vad aici care e beleua, dar masina cica corecta. Voi ce credeti ca ar putea fi? Daca ar fi bucsa de teflon, nu ar fi trebuit sa imi apara la itp? :shock:
marius-gabriel
adumitrachy, poate fi de la bucsa de teflon din directie,dar cel mai probabil de la cele 2 bucse de pe axul volanului.
Laurentiuu
QUOTE
Am observat ca de cate ori merg pe un drum de tara, am o bataie in volan. Parca zic ca se rupe.


Verifica si consola ce tine volanul. Sa nu-si fi dat drumul dintr-un punct de sudura sau, observa cupla de cauciuc dintre coloana volanului si caseta de directie.
adumitrachy
Stati un pic.Sa o luam incet:

1)[quote]

cele 2 bucse de pe axul volanului.

[/quote]

Unde is bucsele astea? Adk sunt bucse ca la olcit, care tin axul volanului?Daca da (eu credeam ca pe ax e numai cupla), unde sunt situate?



2) Bucsa de teflon nu e dusa.



3)Cred ca o sa ma uit sa vad daca nu a cedat vre-un punct de sudura. Asta pare cel mai plauzibil.
bogdan_o
Mie cand imi trosnea olanul era din vina unei imbinari de pe axul volanului. Cum te uiti sub cochiliile volanului, exact in locul in care axul isi schimba unghil este o prindere formata dintr-o piesa cu articulatie universala. Seamana cu 2 bucse prinse in forma de 8. Daca treaba asta se cheama cele 2 bucse sau cupla s s-a mai vorbit imi cer scuze, dar habar nu am cum se cheama piesa asta, desi am schimbat-o de destul ori. ngeneral o uzura mare a piesei are ca efect o cursa moarta a volanului. Adica dai de volan cativa centimetri stanga/dreapta si rotile nu se misca. Este destul de periculos de mers cu asa ceva la drum lung.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.