Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: led indicator semnalizare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
salut!

din excess de zel m-am pus pe puricat dacia 1310 din dotare (model '91 cu 4 ochi si bord tip scoica) si spre dezamagirea mea am observat o anumalie in ceea ce priveste ledul indicator de semnalizare de pe bord:

- cand activez avaria se aprind cele doua becuri (sagetile stanga-dreapta)
- cand semnalizez stanga sau dreapta clipeste scurt, o singura data becul corespunzator dupa care nu se mai aprinde (mentionez ca semnalizarea functioneaza corespunzator iar releul face zgomotul caracteristic pentru cuplare-decuplare)

In prima faza am suspectat un cntact imperfect al papucilor sau un fir intrerupt dar dupa o ampla verificare a firelor acestea au reiesit a fi continue chiar si cand incercam sa le misc.

ce ar putea sa fie de vina?
ageana
Si la masina lu` tata face la fel. E de la becul din bord, nu face contact bine. Incerca sa misti de el si o sa vezi ca o sa mearga... o zi.
bygy007
de obicei problema este de la becuri care nu au o putere corespunzatoare 21W X 2 becuri plus 2W daca aipe aripa problema se remediaza in functie de ce model este releul de semnalizare il desfacci din carcasa si undeva este un releu reed are niste spire bobinate pe el unele din ele sint scurtcircuitate cu cositor cu un letcon sau pistol desfaci cositorul de pe cite o spira pina merge martorul eventual mai aranjaza-le
vali vtk
salut si eu aveam aceeasi problema la masina lu' tata ,cand puneam avarii totul mergea ok in bord dar la semnalizare becul verde clipea doar o data si am schimbat releul cu unul mai vechi din acela in carcasa rotunda de aluminiu, si problema se remadiase .Dar releul nu prea mergea bine avea momenta cand se bloca deoareca a intrat apa in el si a corodat lamalele, l-am pus pe cel vechi inapoi si m-am resemnat asa
adrianne
La mine face la fel dar atunci cand turez motorul se aprinde si pe semnal. Problema e din releu, nu din becuri.
argon
100 % e problema din releu, o am si eu.

Ps ala nu e led, e bec(2-3w)
Cos
Este din releul de semnalizare. Altul.
tatuci
problema remediata...coclisera lamelele

una bucata pila, spalare rapida cu spray degripant, o mana de poc-nituri shi gata...chiar daca in prima faza suspectam blocul de lumini am incercat unul de la u vecin shi tot asa

sfat: inainte de a va apuca de treaba asigurati-va ca aveti pocnituri luuuuungi
soulraven
salut, revin si eu cu aceeasi problema, am desfacut releul, si am incercat sa rezolv problema cu decostoritul spirelor dupa releul RED, dar degeaba, pentru ca in releu nu am nici un releu RED, cel putin eu nu vad...iata niste foto din releu.....[attachmentid=48842],
imi pare rau de calitate, este facut cu un telefon...

aveti idee cum o pot rezolva? becul din bord este functional l-am probat.....

help......
mihai1677
In primul rand daca nu ai contact ferm pe becurile de semnal, masa si firul cald, nu o sa se aprinda becul din bord decat o data si gata, apoi daca tensiunea pe baterie scade sub 14 V iar nu se aprinde.
soulraven
contact ferm este pe tot ce este pe acolo, semnalizarea functioneaza normal....iar in bord nu se aprinde nici macar o singura data..iar bateria este ok, la fel si tensiunea, in mers am 14,3, constant....masurat cu aparatul de masura...help.....
mihai1677
Vorbesc de cele 4 becuri de afara de semnalizare, de exemplu la mine pe dreapta semnal se aprindea becul si pe stanga semnal nu se aprindea becul, ma duceam in fata miscam de bec si mergea si in bord dupa. deci...
soulraven
deci....la mine functioneaza toate......

adica....3 stanga 3 dreapta.......sunt perfect functionale.....numai ca in bord nu se aprinde nimic....absolut nimic......
CriSTI68
la avarie in bord se aprinde becul martor de avarie ??, la mine facea la fel pana am schimbat panoul de sigurante, schimbam aiurea releul de semnalizare
soulraven
nu am circuit de avarie in bord....este dacie 1300 din '77....o sa fac si asa ceva, dar dupa ce rezolv cu lumina din bord....
mihai1677
Pt identificarea firelor de la releu:
-scoateti releu
-actionati butonul de avarii (sau puneti contactul)
-apoi cu un aparat de masura masurati pe cele 3 fire, trebuie sa aveti un singur fir cu plus
- pe cele doua fire alimentati cu acest fir pe rand, pe unul din ele se va aprinde becul din bord, pe al doilea becurile (4) de semnal (sau daca ati pus contactul, actionand maneta se va aprinde stg sau dreapta)
- daca nu se aprinde becul din bord trebuiesc verificate:
-firul pana in bord , becul, contactele la cupla (instalatie bord) de mai largesc, curatati contactele pe circuitul imprimat (folia plastic cu depunere cupru),
-daca se aprinde becul in bord dar fara releu nu, ori ati inversat firele cele doua ori releul are o problema.
bygy007
QUOTE(soulraven @ 21 Mar 2007, 17:27)
salut, revin si eu cu aceeasi problema, am desfacut releul, si am incercat sa rezolv problema cu decostoritul spirelor dupa releul RED, dar degeaba, pentru ca in releu nu am nici un releu RED, cel putin eu nu vad...iata niste foto din releu.....[attachmentid=48842],
imi pare rau de calitate, este facut cu un telefon...

aveti idee cum o pot rezolva? becul din bord este functional l-am probat.....

help......
*


din cite vad eu in poza (care nu este clara )cred ca becul il aprinde un tranzistor care ia semnal de pe o rezistenta de valoare mica
mihai0070
QUOTE(mihai1677 @ 21 Mar 2007, 19:57)
Vorbesc de cele 4 becuri de afara de semnalizare, de exemplu la mine pe dreapta semnal se aprindea becul si pe stanga semnal nu se aprindea becul, ma duceam in fata miscam de bec si mergea si in bord dupa. deci...
*




Vezi sa ai becutile de semnal fixate bine ... la mine la nova ... sunt 3 pe o parte si 3 pe cealalta parte ... si 2 martori in bord (stanga / dreapta ) daca se intimpla sa mu mearga unul (sa zicem ca dreapta spate) leful din bord nu mai clipeste lent cum clipeste cand dai semnal ... clipeste intermitent si repede cam de 3 ori pe sec ... lucru care avetrizeaza ca ceva este in neregula cu semnalul pe partea respectiva ... poate acelas lucru este si la tine ... clipeste o data ... misti becul si spuneai ca merge dupa aia si cel din bord ... deci un fel de avertizment de avarie la instalatia de semnalizare directie mers
andreiutzu
salut!
am si eu o problema cand semnalizez stanga....face pe nebuna! becul de la semnalizare se aprinde cand vrea el! mentionez ca at cand semnalizez dreapta sau pun avariile nu am probleme! trebuie schimbat releul sau numai corpul de semnalizare??
teoX
Stiu ca e un topic vechi, dar azi am pierdut 2 ore pina am schimbat vechiul releu cu unul electronic pentru simplul motiv ca nu stiam semnificatia contactelor de releul vechi.
Cum n-am reusit sa gasesc o imagine, schema care sa-mi usureze treaba, am facut una care sper sa vina in ajutorul celor care vor fi in situatia mea.

Firul spre masa (-) nu (cred ca) trebuie sa fie prea gros, fiind necesar doar pentru alimentarea releului.


[attachmentid=1627563032]

PS.
Releul a costat 13 ron - nu stiu producatorul.
bygy007
singurul lucru care se face este tragerea unui fir de masa care se leaga de prinderea releului , in rest pinii sint identici celor 2 relee daca nu ma insel s-a discutat dar acum foarte mult timp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.