Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] economizor elica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
rolly
Am gasit pozele si cred ca elica asta e mult mai eficienta decat arhicunoscuta elica din tabla de cupru
Daca are careva, ma ofer sa i-o cumpar
claudiuvoinescu
am eu un economizor de rezerva dar nu este modelul din poza. cred ca are 10 fante. daca intradevar are cineva modelul din pozele de ma sus ma abonez si eu la unul.
respect.
claudiuvoinescu
un up de la mine

vreau si io o bucata
gomez99
nu se poate bricola? nedumerire.gif
claudiuvoinescu
fii mai explicit!

ce inseamna "nu se poate bricola?"

respect!
gomez99
adica daca avem unul vechi, nu-l putem da la cineva care are 2 miini drepte si sculele necesare, sa il copieze?
claudiuvoinescu
io stiu pe cineva! dar trebuie sponsorizat cu tabla necesara si probabil cu vreo 2-3 beri. dar chestia asta dureaza cel putin 1 saptamana si asta nu cred ca ar conveni proprietarului economizorului.

oricum elica e facuta pe o presa progresiva ceea ce cred ca complica destul de mult "copierea".

daca va convine va stau la dispozitie.

respect!
claudiuvoinescu
un up de la mine
aly
Am avut eu asa ceva pe masina(cred ca o mai am prin portbagaj o sa caut), dar din pacate nu m-a multumit in sensul ca desi e posibil sa aduca ceva economie scade drastic demarajul si viteza masini. Abia ajungeam la 70-80 km/ora in treapta a 3-a si cu pedala la fund asta in conditiile in care fara ea cu pedala la jumatate in aceiasi trepta sar suta si repede.
In concluzie nu cred ca se merita-parca conducem o caruta ma rugam de ea sa accelereze.
claudiuvoinescu
aly ai dreptate. eu am montat o elica cu zece fante si la fel imi facea si mie in plus dadea si in nas daca acceleram f tare. dar sa sti ca e f buna in trafic mai ales in bucuresti, eu cu elica cu 10 fante am scos un consum de 9 la suta in situatia in care parcurg zilnic vreo 25 km numai in treapta 1 si numai in reprize de 25 metri.
la drum intins am scos si 6 la suta. toata chestia e sa nu bruschezi acceleratia.

eu merg f mult in bucuresti iar o asemenea elica e binevenita.

respect!
aly
Pai atunci poate gasim pe cineva sa o multiplice pt cei care merg exclusiv prin orase aglomerate.
ionut.tanase
Unde se monteaza elica asta si cum ? blink.gif Banuiesc ca pe la carburator ? huh.gif
argon
Nu mai faceti offtopic aici, discutii despre elica aici http://www.daciaclub.ro/Go-to-last-page-page-t3093-s240.html


Nu mai cautati modelul din poza, ca nu e bun de 2 bani. Scade drastic puterea masinii, pentru un consum cu MAXIM 0.5 % mai putin. Plus ca iarna benzina va condensa pe ea, si va picura in galerie.
claudiuvoinescu
eu o am montata in partea de jos pe galerie,sub carburator si sub acea talpa groasa pe care sunt prinse furtunele.

dar trebuie sa improvizezi tu niste garnituri din hartie rezistenta la temperaturi mari (nu stiu exact denumirea).

rolly
dragii mei, nu mai faceti off topic ca nu e buna...mie mi-o trebuie ca vreau sa experimentez cum se comporta pe GPL, unde amestecul se face intre doua gaze...faptul ca nu e buna nu inseamna ca nu mai vreau sa o cumpar..
deci up
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.