Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: huruit pompa benzina..
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rokos
va salut pe toti!
am si eu o dacie 1310Li din 2002. Problema la pompa de benzina e urmatoarea:atunci cand pun ceva in porbagaj mai grelut, de exeplu o lada de 25-30kg se aude un huruit destul de puternic si deranjant din rezervor..banuiesc ca e pompa de benzina..
imi poate explica si mie ce se intampla?
alimentez de la petrom cu premium 95 fara plumb daca are vreo importanta..
mersi
apollo
e vorba de injectie?aceasta are pompa de benzina in rezervor.

daca nu ma insel, in momentul cand pui ceva greu portbagaj, e posibil ca pompa sa atinga fundul rezervorului si sa dea vibratii.

sau mai e posibil ca pompa sa se invarta cu totul.nu mai stiu cum este prinsa, dar stiu ca asa face.
rokos
da, e pe injectie..dar chestia asta se intampla de vreo cateva saptamania..eu car cu ea zilnic diverse de vreo 2 ani..
mihai0070
Pompa aia nu stiu cum functioneaza dar poate o avea un rulment ..care nu mai merge buni .... chiar nu stiu ... sau poate este pe duca ...
apollo
nu are rulmenti.are ceva de ghidaj, dar nu rulmenti.

ea se prinde de 2 tije, telescoape si e posibil ca sa se fi desprins de pe unu din ele.

cand o pompa de banzina e pe duca, ea nu mai da presiunea necesara pe injectoare si automat masina mananca mai mult si nu mai intoarce nici benzina pe retur.


aaa...era sa uit.la matiz cand m-a lasat pompa de benzina, mai mult de 50 nu puteam sa merg cu ea.din cauza benzinei si a gunoaielor s-au ros palele de pe pompa.
AAlpine1
la injectie parca rezervorul are o protectie pusa peste rezervorul din portbagaj tocmai pt problema asta
apollo
QUOTE(AAlpine1 @ 25 Jan 2007, 11:50)
la injectie parca rezervorul are o protectie pusa peste rezervorul din portbagaj tocmai pt problema asta
*




e un capac prins in 4 suruburi de portbagajul masinii.
dedesubt e o siguranta care prin strangere preseaza acea garnitura care etanseaza cu rezervorul pompa.

in rezervor , pe fundul rezervorului se afla o chestie de ghidaj al pompei, ca o camera pentru ea.

sa nu se fi deranjat de acolo.
rokos
Ok, si ce se intampla daca merg cu ea asa? mentionez ca huruie doar daca o incarc in portbagaj, nu daca am 3 oameni pe bancheta de exemplu..
apollo
desfa putin acolo si aseaza la loc.cine stie...sa nu iti afecteze pompa cu timpul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.