Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme ciudate!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fotman80
O rugaminte plssssss
Am scos toate sigurantele de la panoul de sigurante si nestiind ca se pun dupa o schema le-am pus cum s-au nimerit....drept dovada am avut unele probleme, ba nu mergea faza lunga, ba apasam frana si se aprindeau si stopurile pe spate si farurile ./..... Si acu s-a hotarat problema mea si a ramas asa, cand apas frana mi se aprind farurile...
Daca ma poate ajuta cineva cu o schema cum trebuie puse sigurantele alea acolo....ordinea, amperajul....etc
Dacia e din 1995!!!
Va multumesc mult
apollo
prea tare smile.gif) .

cumva cand claxonezi se aprinde faza lunga?

ideea e ca nu ar conta ordinea, functiile ar trebui sa ramana aceleasi dar din cauza solicitarii prea mari sa nu se arda sigurantele.

din cate stiu trebuie sa scrie pe capacul de sigurante ordinea si amperajul sigurantei.

eu ma gandesc sa nu ai ceva fire scoase pe acolo.ca doar nu ai asezat sigurantele pe diagonala.
C a t a l i n
Uite aici ceea ce cauti!
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=729629

Pe viitor incearca intai cu functia SEARCH cool.gif
fotman80
va multumesc la toti....sper ca maine sa imi rezolv si eu problema !!!
Daca nu....revin sa va mai stressez cu intrebari:)
argon
uite si desenat ca sa intelegi mai bine, deocamdata las deschis topicul, sa ne spui daca ai rezolvat.

user posted image
mirceas
ma indoiesc ca diferentele de amperaj ale sigurantelor sa faca instalatia electrica sa se manifeste asa aiurea. in cel mai rau caz se ard daca e sub amperajul indicat de circuit. nu cumva ai scos tot panoul de sigurante si apoi ai pus firele aiurea?
adrianne
ba da popa.gif plange.gif
gugul
verifica legaturile la masa ale farurilor si franelor
sigur ai un fir in aer la frane si curentul se scurge prin faruri
dd gheorghe
ai schimbat vreun bec la frana(tripla spate)? Vezi ca daca ai pus din acela cu un singur filament,de pozitie,nu are contactele de pe fundul soclului- la bec - separate si se produce simptomul descris de tine.Ciao!
diaconuliviu
Panoul de sigurante are pe "intrari" parca doua "punti" intre doua sigurante; e vorba de cele de far (scurta si lunga). Daca acolo si-a legat un far si o frina, e clar ca se aprinde si farul.
Trebuie refacute legaturile atit pe intrari cit si pe iesiri.
fotman80
Va multumesc pt ajutor......asa e, cum ati spus...., dar ...inca ceva.
Cand scot unul din becurile de la stopuri nu mi se mai aprind farurile cand apas frana, iar cand las amandoua becurile puse la stopuri se aprind farurile.....indiferent ca e pe partea stanga la stop pus becul sau e pe partea dreapta...Ce sfaturi imi mai dati acum?
Si .....argon iti multumesc mult pt schema!
diaconuliviu
Exact cel de mai sus: ai frina cuplata pe o siguranta de far.Revezi legaturile la panou si mai ales pozitia din panou la acre se leaga fiecare fir. Pe partea cu puntine se leaga INTRARILE, pe cealalta IESIRILE (consumatorii), asa ca dint-o intrare de +far obtii doua iesiri de far (stinga si dreapta).
wolfin
este posibil ca blocul de lumini sa se fi defectat cum a fost la mine.
La mine cand apasam frana se aprindeau farurie, faza scurta si faza lunga ioc wacko.gif.

Tin minte ca si eu umblasem la sigurante, nu tin minte de ce, si dupa cateva zile s-a intamplat beleaua......


mi-am adus aminte-erau sarme in loc de sigurante calibrate
fotman80
si eu am umblat la sigurante...
Si ce zici tu acu wolfin ca e de facut????
wolfin
ce au facut eu..... m-am dus la un electrician care doar mi-a schimbat blocul si bingo tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.