Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme ambreiaj sau cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
christon
Salutari tuturor cunoscatorilor si nu numai biggrin.gif

Am o mare problema.....ieri, in trafic, cand vroiam sa cobor din viteza a 3-a in a 2-a...am simtit schimbatorul de viteze ca parca a scapat din viteza si de atunci volanul merge ffff greu, accelerez motorul cand e in viteza si masina deabia se urneste din loc. De bagat in viteza pot baga, dar se tureaza motorul fff tare si se misca volanul al dracului de greu.

Ceva pareri?
ilikecheese
Daca turezi motorul si nu accelereaza este ambreiajul. Patineaza. Ai auzit sunete ceva, sau cand mergi vre un sunet neobisnuit?
Dar ambreiajul nu imi aduc aminte sa aiba treaba cu directia... Ciudat, alte simptome?

Salut! Bine ai venit pe Daciaclub!
christon
mersi de urari

tocmai asta e ciudat....nu vad legatura cu directia....
dupa mintea mea.....daca e dus ambreiajul...patinezi....nu are treaba cu directia...deci nu ar fi ambreiajul...dar totusi...si cand apas ambreiajul nu mai e cum era inainte. oare sa fi "scapat" cablul de ambreiaj???
dar...cu doua maini trebuie sa trag de volan daca vreau sa iau un viraj...
si de aici ma duce cu gandul ca poate cu transmisia e problema....planetare....
niciun zgomot...nimic nu se aude.
ilikecheese
Nici masina nu tremura nu? Planetarele cand sunt defecte bat de obicei si se aud. Ai mers cu putina viteza asa sa zic peste 60 si nu se aude nimic?
christon
cu planetara stiu ca am oaresce probleme, mai suna cand luam viraj.....
acum nu stiu daca suna la peste 60 km/ora pt ca nu pot atinge viteza aia smile.gif))))
e in viteza motorul, se tureaza la 3-4000.......dar viteza e mica de tot, deabia se urneste din loc.
ilikecheese
Raman la concluzia ca e ambreiajul de vina, si poate din cauza vitezei mici manevrezi mai greu volanul. Verifica totusi cablul de ambreiaj. Trage de el si vezi ce cursa are. Daca are cursa foarte mica si foarte mare atunci nu e ok. Cred in cazul tau ca ar trebui sa fie foarte mare.
christon
sa fiu a dracului daca stiu cum sa verific cablul de ambreiaj smile.gif)
ilikecheese
Deschiza capota la motor si te uiti de pe parte stanga a masinii in compartimentul motor. Acolo o sa vezi pompa de vasul de lichid de frana si mai jos un cablu mai gros care duce in jos si este legat la ambreiaj. Pui mana pe cablul ala si tragi usurel de el.
christon
deci....am gasit cablul...am tras de el...dar nu misca deloc....stiu cam cum ar trebui sa miste ca am mai vazut la altii...dar asta parca e intins de tot. scuza-mi limbajul total "atehnic"....dar nu le am cu mecanica.
ilikecheese
Adica e teapan? Nu misca nimic??? Pai presupun ca asta e problema. Trebuie sa reglezi cursa si sa vezi cum merge. S-au mai bine daca ai pe cineva prin apropriere sa te ajute si sa cunoasca pune-l pe el. Ma gandesc ca azi nu lucreaza nici un mecanic...
christon
da...e teapan...nu misca deloc.

tin minte cand venea un mecanic la mine de acolo regla ambreiajul, si atunci mai avea o mica cursa, dar acum e teapan de tot.

daca asta ar fi problema......cum s-a ajuns aici dintr-o data....adica pana acum a mers bine si brusc nu mai are cursa??
ilikecheese
Pai ai apasat ambreiajul sa dai treapta a 2-a si a ramas cuplat. Ori e o problema a cablului si a pedalei ori la ambreiaj. Nu stiu sa iti zic.
Am avut si eu probleme cu ambreiajul urmeaza sa schimb al 3-lea set de placa presiune-placa ambreiaj, dar in cazul meu este din cauza unei deprinderi de pe timpul cand faceam scoala de soferi si nu eliberez corect. Dar la mine se aude ambreiajul... Scartaie cand eliberez pedala de ambreiaj.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.