Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Siguranta proiectoare arsa din senin?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihai0070
In week-end plec seara si dau sa aprind proiectoarele ... dupa ce aprind pozitiile (asa sunt facute) apas butonul ... fad o flama si ciuciu lumini pe proiectoare ... restul merg ok ...pozitii faza lunga scurta ... a doua zi ma uit la releu este bun ... desfac un capacel de pe fir unde este pusa siguranta si ...constat ca este arsa ....?????? de la ce ... o inlocuiesc cu un noua ... cred ca de 5 sau de 8 amperi (sigurante lungi ceramice)... pun si merg ok ... de se s-a ars asa subit ... scurt undeva ... sau s-a intimplat ....pur si simplu ...
vyper
creca s-a ars asa pur si simplu...daca pe urma au mers...nu e nici o problema...am patit si io odata asa pe stergatoare wink.gif
mihai0070
Aha ...pai si eu ma gandesc la fel ... am mai patit odata asa cu siguranta care alimenta bordul .... s-a ars am pus una noua si este acolo de luni de zile ... deci exclud un scurt undeva ...
apollo
nu cred ca ai scurt.e posibil sa se fi dus.nu-s facute sa reziste o vesnicie.

din cand in cand verifica cablurile de la proiectoare sa vezi daca se incalzesc.

ar mai fi posibil ca in bara, in lacasul proiectoarelor sa ai un fir si sa faca vreun scurt pe acolo la hopuri mari .
mihai0070
Nu cred ... ca au mers asa luni de zile ... pana cand asa brusc si cu masina pe loc a facut poc ... si acum merge perfect ... probabil ca apa afacut scurt .. releul este in motor sub far ...in partea stanga
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.