Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa de benzina defecta din constructie ???
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Claudiopolis
Deschid un alt topic pentru cele care urmeaza, dar ma risc intrucat e o chestiune care nu-mi prea pune alte intrebari decat "cand o schimbi?". Sa va povestesc:



1. Am schimbat pompa de benzina la service.



2. Am luat apoi masina si vreo saptamana am mers OK cand, intr-o zi, ridicand capota vad un ax (axul parghiei de actionare, situat chiar dedesubtul pompei) care iesea mult din ea. Pun mana pe el si-l imping la loc. A intrat foarte usor si gata. A doua zi, la service. Il chem pe seful lor si-i arat ce au facut (axul iesise iar intre timp) "Vai, mai omule, cum ai putut umbla asa, asta te lasa in drum..." Au reparat-o in aceeasi zi si cand m-am dus sa iau masina primesc explicatiile "pompa aia era defecta din constructie, mai aveti garantia? ca axul ala nu avea voie sa iasa. L-am ciocanit noi la un capat sa nu mai iasa (cred ca asta le-a fost reparatia), ar trebui sa tina.



3. A tinut destul de mult. O luna. Alaltaieri era iesit din nou. In partea cealalta a pompei.



Ce ziceti voi, chiar asa slabe sa fie pompele astea? Cei de la magazinul de unde am luat pompa zic sa le-o aduc inapoi ca mi-o schimba, insa tot cu una care vine de la aceeasi firma. Sincer, nu stiu ce sa fac. Poate aveti voi sugestii..
Dyda
Posibil sa fie un simplu accident, posibil ca firma respectiva sa fie un SRL cu prost renume oricum mergi sa ti-o schimbe si daca pravalia respectiva are si pompa pe care scrie Dacia piesa de origine , nu te zgirci la tarite si cumpara piesa de origine, altminteri mai schimbi 2-3 pompe

constructorul a folosit pompe facute la Brasov
Laurentiuu
QUOTE
Cei de la magazinul de unde am luat pompa zic sa le-o aduc inapoi ca mi-o schimba, insa tot cu una care vine de la aceeasi firma. Sincer, nu stiu ce sa fac. Poate aveti voi sugestii..


S-ar putea sa te tina tot cit te-a tinut si prima. "Calitatea" primeaza in Ro iar ce faci cu mina ta, e sfint. Daca te saturi sa meregi mereu la magazin pt a schimba pompe, exista totusi un remediu: faci un alt ax ceva mai lung si filetat la ambele capete. Pui piulitele si le stringi. Cu asta esti sigur ca nu vei mai avea probleme.
bogdan_o
Ia o pompa electrica. E capsulata ce-i drept si daca se infunda nu prea mai ai ce-i face, dar nu mai iese nimic din ea si nu mai risti sa te lase in drum.
Dyda
Claudiopolis, Improvizatia nu prea tine
Dyda
Claudiopolis, Improvizatia nu prea tine si nu prea este buna
Laurentiuu
[quote]Claudiopolis, Improvizatia nu prea tine si nu prea este buna[/quote]

Dyda, daca te referi la cele spuse de mine, [quote]faci un alt ax ceva mai lung si filetat la ambele capete. Pui piulitele si le stringi.[/quote]

Nu este o improvizatie ci o imbunatatire a calitatii piesei. Axul trebuie sa pastreze cotele initiale cu exceptia lungimii lui pe care se va executa filetul.
os
[quote]

Nu este o improvizatie ci o imbunatatire a calitatii piesei. Axul trebuie sa pastreze cotele initiale cu exceptia lungimii lui pe care se va executa filetul.

[/quote]

Complet de acord cu Laurentiuu. Doua mici adaugiri (de fapt se subīnteleg, dar le scriu si explicit):

1. E bine ca duritatea axului nou sa fie "asemanatoare" cu cea a axului inlocuit;

2. Piulitele care asigura axial axul nou trebuiesc asigurate impotriva autodesurubarii (cu contrapiulite bine strīnse sau prin stemuire).
Laurentiuu
[quote] 2. Piulitele care asigura axial axul nou trebuiesc asigurate impotriva autodesurubarii (cu contrapiulite bine strīnse sau prin stemuire).[/quote]

Exista in magazinele cu piese auto pasta pt autoblocare piulite pe filet sau se pot cumpara direct piulite autoblocante (ca cele de la pivoti).
os
Laurentiuu, sigur ca da - n-am mai facut de mult astfel de lucrari, asa ca nu mai stiu ce se gaseste si ce nu.

os.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.